Mój brat alkad

Wydawnictwo: Muza
Mi hermano el alcalde
vallejo, alkad, salsa
Booka

Támesis to biedna kolumbijska wioska, w której żyją bardzo różne rodziny. Carlos i jego brat - narrator powieści - należą do tych bardziej wykształconych i obytych w świecie. Pewnego dnia Carlos - homoseksualista - dostaje wysokiej gorączki i wszyscy myślą, że umiera na aids, ponieważ od lat jest w grupie zwiększonego ryzyka. Wioskowa lekarka uspokaja - to zwykła grypa i nic mu nie będzie. Jednak choroba czyni spustoszenie w organizmie Carlosa, który od tej pory upiera się, że zostanie alkadem, czyli sołtysem w wiosce. Kampania przedwyborcza idzie opornie, bo konserwatywni mieszkańcy nie chcą nowego rządcy - a tym bardziej, jeśli jest homoseksualistą. W dzień wyborów jednak dzieją się cuda: zmarli wstają z grobów, żeby zagłosować na Carlosa, a stada zielonych papug skrzeczą na jego chwałę. W efekcie Carlos zostaje alkadem. Za jego kadencji Támesis rozkwita i nabiera światowego charakteru, ale nie na długo - gnuśni mieszkańcy wsi mają dość porządku na ulicach i surowego prawa - więc kompromitują Carlosa; ujawniają publicznie, że jest potwornie zadłużony, nie udało mu się bowiem dobrze poprowadzić plantacji kawy, na której chciał zrobić fortunę. Alkad zostaje więc zdjęty ze stanowiska, a w Támesis znów wszystko jest po staremu.

Straszydło-Dydłoń | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Drugie (po "Matce Boskiej płatnych morderców") spotkanie z Vallejo zaliczam do spotkań satysfakcjonujących. Do tego stopnia, że dziwi mnie niska ocena tej książki na portalu "LC". Może po prostu moje oczekiwania po lekturze poprzedniej powieści obniżyły poprzeczkę oczekiwań?
Bo "Mój brat alkad" to sprawnie napisana satyra. Na władzę i idące za tym zdeprawowanie, na mentalność Kolumbijczyków, na układy i układziki, na Kościół, ale to już chyba z rozpędu, bo Vallejo po prostu opisuje krajobraz rodzinnego miasteczka. Logicznym zatem jest, że dostaje się wszystkim, którzy jego koloryt współtworzą.
Wbrew niektórym opiniom, nie uważam tej powieści za wulgarną, choć Vallejo nie waha się przed wzmocnieniem wypowiedzi niecenzuralnymi wyrażeniami. Ale z drugiej strony, przy takim, hm, klimacie społecznym dziw bierze, że "Mój brat alkad" nie jest bardziej wypełniony "bluzgami".
Rzecz byłaby depresyjna, gdyby nie zjadliwe poczucie humoru, którym autor okrasza akcję. Humoru niejednokrotnie...

Bluekatte | 2011-07-22
Przeczytana: 28 marca 2011

Fernando Vallejo kolumbijski pisarz i reżyser mieszkający na stałe w Meksyku. Akcja jego książek zazwyczaj rozgrywa się w Kolumbii i nie inaczej jest w przypadku "Mój brat alkad". Jest to opowieść o małym miasteczku Támesis, o polityce, życiu, ludziach. Támesis jest odzwierciedleniem współczesnej Kolumbii, sporów politycznych, walk karteli narkotykowych, rywalizacja oddziałów paramilitarnych z partyzantami. Wszystko to przeplatane zwykłym codziennym życiem w małym malowniczym kolumbijskim miasteczku.

Książka momentami trudna w odbiorze, za dużo polityki, za dużo przemocy i wulgaryzmów, a jednocześnie napisana lekko i płynnie. Mi podobało się to połączenie ciężkości słowa z lekkością pióra. Jest takie kontrastowe jak Kolumbia opisana w książce, piękna i straszna jednocześnie. Są fragmenty kiedy wulgaryzmy pasują jednak najczęściej jest ich po prostu za dużo. Mimo to polubiłam ta książkę, która jest napisana w bardzo ciekawy sposób. Jest to historia opowiadana w drodze do miejsca...

TwojeWino | 2012-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2012

Dzieło Vallejo nie jest na pewno czymś do poduszki, do tramwaju czy na nudny wykład. Do tej książki trzeba przysiąść z odpowiednim nastrojem. Świetnie okazuje barwność kampanii wyborczej w małym miasteczku, oraz "upolitycznienie" wiejskiej społeczności. Pomimo trudność, przeczytać warto.

olaf2009 | 2015-10-18
Przeczytana: 17 października 2015

Bardzo niepoprawna politycznie; wulgarna, oburzająca, prowokująca. Obraża wszystkie świętości. To wszystko sprawia, że nie jest to książka, którą łatwo się czyta.

kasia2409 | 2010-06-17
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam, 2010
Przeczytana: 2010 rok

DNO!!! Mam wrażenie że autor chciał skopiować styl Marqueza, wyszło fatalnie!!

corbeau | 2016-07-06
AnQ | 2016-03-19