Filip i jego załoga na kółkach

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Jubileuszowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
dla dzieci, opowiadania
megiddovl

Inne wydania

Nostalgiczna opowieść o załodze polskich żołnierzy podróżujących przez wojenne, wiejskie krajobrazy na wozie zaprzęgniętym w konia - Filipa.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Evik | 2013-12-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 października 2015

Czytałam, ale nie pamiętam. Miałam mniej, niż 10 lat. Miałam tę książkę, gdy byłam mała. Pamiętam tylko okładkę.
A z chęcią jeszcze raz przejrzałabym, żeby móc ocenić, czy rzeczywiście jest to propagandowa książka.
Być może z trudem przebrnęłabym przez książkę, tak jak niedawno z trudem przebrnęłam przez "Timura...". Ale powrócić do lat dziecinnych chciałabym.

flip_ur_space | 2012-03-14

Masakryczna wprost dawka socjalistycznej propagandy. Literacko też nie najlepiej. Nie polecam do czytania dzieciom. Ciekawostka dla literaturoznawców i osób zainteresowanych tendencyjnym pisarstwem okresu PRL.

Piratka | 2016-10-03

Lektura. Tak dawno przerabiana, że pamiętam (nie za bardzo) z jedno zdanie, kto stanowił załogę "Koń Filip, Kucharz, Woźnica, rozczochrany Janek i bulgocący kocioł z żołnierską zupą." Choć i to cytuję z PDF.
Filip po grecku znaczy "miłośnik koni", zatem pasuje.
Bez oceny.

książek: 1951
Olga | 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Przeczytałam, bo znalazłam to w domu i chciałam sprawdzić co to.

Propaganda wylewająca się z każdej strony.

olaf2009 | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Wojska Polskie i Radzieckie przemieszczają się z frontu okolic Oki w kierunku Wisły. W lipcu 1944 roku docierają w okolice Buga. Filip jest koniem zaprzęgniętym do ciągnięcia kuchni polowej na tyłach artylerii i piechoty. Pewnego dnia w jednej wsi zniszczonej przez wojnę, obsługujący kuchnię Kucharz i Woźnica zauważają małego chłopca, Janka, który przez wojnę został oddzielony od rodziców. Postanawiają go zabrać ze sobą. Krótki obrazek z czasów II WŚ. Napisana ok. 1949 roku.

Imari | 2016-11-22
Przeczytana: 30 listopada 2016