Ojciec Goriot

Le père Goriot
klasyka
megiddovl

Inne wydania

"Ojciec Goriot", jedna z najsłynniejszych książek Balzaca, to przejmująca opowieść o bezgranicznej ojcowskiej miłości i przenikliwe studium ludzkich charakterów. Akcja powieści zaczyna się w drugorzędnym mieszczańskim pensjonacie, w którym mieszkają: ambitny student prawa Eugeniusz Rastignac, demoniczny Vautrin oraz ojciec Goriot. Goriot, po wycofaniu się z interesów, wiedzie skromną...

Akcja powieści zaczyna się w drugorzędnym mieszczańskim pensjonacie, w którym mieszkają: ambitny student prawa Eugeniusz Rastignac, demoniczny Vautrin oraz ojciec Goriot. Goriot, po wycofaniu się z interesów, wiedzie skromną egzystencję, z oddali przyglądając się olśniewającej karierze swych córek, Anastazji i Delfiny, kobiet próżnych i egoistycznych. Dla większości lokatorów pensjonatu Goriot to osoba dziwaczna, nieco tajemnicza, stanowiąca częsty temat do żartów przy stole...

• A między nami wspomnienia

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
Rafał Kosik

7,64 (14 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,09 (22 ocen i opinii)

Gracze
Bogdan Rymanowski

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Shimik | 2016-01-07

Nie wiem co takiego ta książka sobą reprezentuje, że została wpisana do kanonu lektur szkolnych. Bezwarunkowa miłość ojcowska do dzieci, tak to jest. Opis wyższych sfer we Francji też jest. Niewdzięczność dzieci względem rodziców również. Ale co to ma wnieść do życia uczniów?! Przecież to wszystko zdarza się każdego dnia i łatwo się z tym spotkać. Może chodzi o to, że ma pokazać iż kiedyś też tak było? Ogólnie książka wydaje mi się smutna i przygnębiająca!

Gosia | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 01 lipca 2013

Historia bezwarunkowej miłości ojcowskiej oraz wyrachowania i podłości jego córek. Dodatkowo wiele przemyśleń i spostrzeżeń na temat paryskich wyższych sfer. Nie ma tu nawet zbyt wielu opisów, które czasem tak nużą w innych książkach Balzaca.

Theodozy | 2014-05-28

Książkę przeczytałam w oryginale i muszę powiedzieć, że jej treść głęboko mnie poruszyła. Zdarzało mi się już spotkać z opinią jakoby proza Balzaca była świetnym środkiem nasennym i stanowczo wyszła z mody. Dobrze ze postanowiłam zweryfikować tą teorię... Jedynie początkowy opis pensjonatu Pani Vauquer jest trochę trudniejszy do przebrnięcia, ale później losy bohaterów tak nas pochłaniają, że nawet się nie obejrzymy a już ronimy łzy nad żałosnym losem Ojca Goriot. Balzac w z niezwykła precyzją maluje obraz społeczeństwa Paryża z początku XIX wieku, a już szczególnie upadek moralny wyższych klas. Jednym z najbardziej intrygujących mnie bohaterów jest Vautrin, który paradkosalnie nie wydaje się być bardziej godnym potępienia niż córki Goriot. Najlepszy moment książki to jego wykład na temat ówcześnie panujących stosunków społecznych mający przekonanać Eugeniusza do jego planu. W pewnym sensie wydaje się, że Vautrin wszystko zrozumiał, jego cynizm pozwolił mu poznać wszystkie oblicza...

Lucy Skywalker | 2014-04-27

Balzac w moim mniemaniu przedstawił historię głupca zaślepionego miłością. Swoją nadopiekuńczością wychował córki na chciwe i płytkie potwory. Dla mnie Goriot jest antonimem słowa dobry ojciec. W jego wykonaniu ojcostwo jest wypaczone, wręcz karykaturalne.
A teraz coś z przymrużeniem oka- warto zwrócić uwagę na paryskie życie studenckie przestawione w książce na przykładzie Rastignaca. Jakże podobnie prezentuje się to zagadnienie w XXI wieku! Młodzi się bawią, rodzice są święcie przekonani, że kolejna przysłana stóweczka idzie na opasłe tomiszcze, tymczasem zostawiana jest w głośnym pubie. W tym względzie nic się nie zmieniło...

Łukasz | 2015-02-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2015

Honoriusz Balzak w roku 1835 jako początkujący pisarz wydał "Ojca Goriot" w którym ukazał jaki Paryż był na przełomie roku 19 i 20 XIX wieku.. Udało mu się go stworzyć niezwykle precyzyjnie i prawdziwie. Co ciekawe, nawet topografia miasta jest odtworzona z dbałością o szczegóły. Na owy obraz nie składa się jednak tylko architektura, ale też ludzkie charaktery, które Balzak skupia w pensjonacie pani Vauquer. Każdy z bohaterów jest wykreowany ciekawie, a problem osobom nie znającym ojczystego języka autora, stwarzają jedynie ich francuskie nazwiska.

marcia | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014

"Ojciec Goriot" pokazuje obraz społeczeństwa francuskiego po Wielkiej Rewolucji, a także ukazuje wszystkie jego wady takimi jakie są.

Historia skupia się wokół trzech postaci:
-Jana Joachima Goriot jest to były handlarz mąką, który ślepo kocha swoje córki, jest gotów zrobić dla nich dosłownie wszystko. Przez to umrze samotnie, opuszczony przez własną rodzinę.
- Eugeniusz Rastignack to biedny student prawa, który posiada tytuł lecz nie ma majątku i teraz dąży do tego oby go zdobyć i wejść do francuskiej elity
- Voutrin (Jakub Collin lub Olży - Śmierć) to przestępca, który jednak jest bardzo honorowy i jako jeden z nielicznych widzi wady francuskiego społeczeństwa.

Książka całkiem fajna, jak na lekturę szkolną to mogę powiedzieć, że jest nawet dobra.

"Piękne dusze nie mogą przebywać długo na tym świecie. Bo jakże w rzeczy samej wielkie uczucia mogą się pogodzić ze społeczeństwem nędznym, płytkim i małym?"

"Moraliści nie zmienią się nigdy. Człowiek nie jest doskonały. Bywa...

Witold Lisek | 2014-01-14

JeKaterynka | 2011-05-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 04 maja 2011

Chciałoby się rzec: dzieci, kochajcie swoich rodziców, Wy zaś nie rozpuszczajcie zbytnio swoich dzieci.
Pamiętam, gdy parę lat temu zaczynałam naukę w nowej szkole, polonistka wypytywała nas wtedy kolejno co aktualnie czytamy, rzuciłam od niechcenia "Ojca Goriot". Nie byłam świadoma, że słowo "ambitnie" jakie wtedy usłyszałam, nie będzie ani trochę przesadzone, może nawet było zbyt lekkie. Potrzeba mi było niemalże trzech lat i chyba pięciu podejść, żeby się udało. Musiałam nieco dojrzeć do tej opowieści, języka jakim jest napisana.
Zaczynając nie sądziłam, że pod koniec oczy zrobią mi się nieco wilgotne; mnie dość nieczułej jeśli chodzi o filmowe, tudzież książkowe historie. Jest tam chyba wszystko: kochający ojciec, który zrobiłby wszystko dla swych wyrodnych córek, zdrada, cierpienie, zauroczenia, obraz hedonistycznego Paryża, a całość obraca się wokół pieniędzy. Mogłabym wyliczać dalej, ale nie chciałabym niczego zdradzać. W każdym razie sprawdziło się, że "z rodziną...

Książkowo_czyta | 2012-03-31
Przeczytana: 2002 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nieco trudna w odbiorze, ale ważna lektura szkolna... Opowiada ona o ludziach w trudnym okresie zwanym "dobą restauracji" czyli okres 1815-1830 obejmujący ponowne objęcie władzy przez Ludwika XVIII po drugiej abdykacji Napoleona I oraz panowanie Karola X do jego abdykacji podczas rewolucji lipcowej.

Miejscem akcji jest m.in. Paryż I połowy XIX wieku... Dzięki tej książce można wiele dowiedzieć się o życiu francuskiej społeczności wielkich politycznych zmian...

Andrzej Akowacz | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 marca 2014

Miłość jest ślepa, a miłość rodziców już najbardziej. Przejmujący obraz bezgranicznej miłości ojcowskiej, której poświęcenie nie zna granic. Z drugiej strony obojętność dzieci. Zwykle tak bywa, że rodzicami opuszczonymi przez dzieci zajmują się zupełnie obcy ludzie. Nic się nie zmieniło od tamtych czasów. Przenikliwe studium charakterów ludzkich. Korowód postaci. To powieść z pierwszego cyklu “Komedii ludzkiej” czytałem jako ostatnią. Przewijają się postaci, które w dalszych powieściach i opowiadaniach też występują. Gdzieś czytałem, że jest to jedna ze słabszych powieści tego cyklu. Może faktycznie mniej treściwa, ale za to ogromnie naładowana emocjami. Mnie samego jako Ojca przejmują i zatrważają takie opisy. Z jednej strony chciałoby się postępować logicznie, ale zdaję sobie doskonale sprawę, że w przypadku podobnych przeżyć pewnie bym nie umiał ocenić właściwie sytuacji.