Okładka książki Ojciec Goriot

klasyka
typ
papier
megiddovl
6,65 (1912 ocen i 66 opinii)

Opis książki

"Ojciec Goriot", jedna z najsłynniejszych książek Balzaca, to przejmująca opowieść o bezgranicznej ojcowskiej miłości i przenikliwe studium ludzkich charakterów. Akcja powieści zaczyna się w drugorzędnym mieszczańskim pensjonacie, w którym mieszkają: ambitny student prawa Eugeniusz Rastignac, demoniczny Vautrin oraz ojciec Goriot. Goriot, po wycofaniu się z interesów, wiedzie skromną...

Akcja powieści zaczyna się w drugorzędnym mieszczańskim pensjonacie, w którym mieszkają: ambitny student prawa Eugeniusz Rastignac, demoniczny Vautrin oraz ojciec Goriot. Goriot, po wycofaniu się z interesów, wiedzie skromną egzystencję, z oddali przyglądając się olśniewającej karierze swych córek, Anastazji i Delfiny, kobiet próżnych i egoistycznych. Dla większości lokatorów pensjonatu Goriot to osoba dziwaczna, nieco tajemnicza, stanowiąca częsty temat do żartów przy stole...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Gosia | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 01 lipca 2013

Historia bezwarunkowej miłości ojcowskiej oraz wyrachowania i podłości jego córek. Dodatkowo wiele przemyśleń i spostrzeżeń na temat paryskich wyższych sfer. Nie ma tu nawet zbyt wielu opisów, które czasem tak nużą w innych książkach Balzaca.

Theodozy | 2014-05-28

Książkę przeczytałam w oryginale i muszę powiedzieć, że jej treść głęboko mnie poruszyła. Zdarzało mi się już spotkać z opinią jakoby proza Balzaca była świetnym środkiem nasennym i stanowczo wyszła z mody. Dobrze ze postanowiłam zweryfikować tą teorię... Jedynie początkowy opis pensjonatu Pani Vauquer jest trochę trudniejszy do przebrnięcia, ale później losy bohaterów tak nas pochłaniają, że nawet się nie obejrzymy a już ronimy łzy nad żałosnym losem Ojca Goriot. Balzac w z niezwykła precyzją maluje obraz społeczeństwa Paryża z początku XIX wieku, a już szczególnie upadek moralny wyższych klas. Jednym z najbardziej intrygujących mnie bohaterów jest Vautrin, który paradkosalnie nie wydaje się być bardziej godnym potępienia niż córki Goriot. Najlepszy moment książki to jego wykład na temat ówcześnie panujących stosunków społecznych mający przekonanać Eugeniusza do jego planu. W pewnym sensie wydaje się, że Vautrin wszystko zrozumiał, jego cynizm pozwolił mu poznać wszystkie oblicza...

Lucy | 2014-04-27

Balzac w moim mniemaniu przedstawił historię głupca zaślepionego miłością. Swoją nadopiekuńczością wychował córki na chciwe i płytkie potwory. Dla mnie Goriot jest antonimem słowa dobry ojciec. W jego wykonaniu ojcostwo jest wypaczone, wręcz karykaturalne.
A teraz coś z przymrużeniem oka- warto zwrócić uwagę na paryskie życie studenckie przestawione w książce na przykładzie Rastignaca. Jakże podobnie prezentuje się to zagadnienie w XXI wieku! Młodzi się bawią, rodzice są święcie przekonani, że kolejna przysłana stóweczka idzie na opasłe tomiszcze, tymczasem zostawiana jest w głośnym pubie. W tym względzie nic się nie zmieniło...

marcia | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014

"Ojciec Goriot" pokazuje obraz społeczeństwa francuskiego po Wielkiej Rewolucji, a także ukazuje wszystkie jego wady takimi jakie są.

Historia skupia się wokół trzech postaci:
-Jana Joachima Goriot jest to były handlarz mąką, który ślepo kocha swoje córki, jest gotów zrobić dla nich dosłownie wszystko. Przez to umrze samotnie, opuszczony przez własną rodzinę.
- Eugeniusz Rastignack to biedny student prawa, który posiada tytuł lecz nie ma majątku i teraz dąży do tego oby go zdobyć i wejść do francuskiej elity
- Voutrin (Jakub Collin lub Olży - Śmierć) to przestępca, który jednak jest bardzo honorowy i jako jeden z nielicznych widzi wady francuskiego społeczeństwa.

Książka całkiem fajna, jak na lekturę szkolną to mogę powiedzieć, że jest nawet dobra.

"Piękne dusze nie mogą przebywać długo na tym świecie. Bo jakże w rzeczy samej wielkie uczucia mogą się pogodzić ze społeczeństwem nędznym, płytkim i małym?"

"Moraliści nie zmienią się nigdy. Człowiek nie jest doskonały. Bywa...

JeKaterynka | 2011-05-04
Przeczytana: 04 maja 2011

Chciałoby się rzec: dzieci, kochajcie swoich rodziców, Wy zaś nie rozpuszczajcie zbytnio swoich dzieci.
Pamiętam, gdy parę lat temu zaczynałam naukę w nowej szkole, polonistka wypytywała nas wtedy kolejno co aktualnie czytamy, rzuciłam od niechcenia "Ojca Goriot". Nie byłam świadoma, że słowo "ambitnie" jakie wtedy usłyszałam, nie będzie ani trochę przesadzone, może nawet było zbyt lekkie. Potrzeba mi było niemalże trzech lat i chyba pięciu podejść, żeby się udało. Musiałam nieco dojrzeć do tej opowieści, języka jakim jest napisana.
Zaczynając nie sądziłam, że pod koniec oczy zrobią mi się nieco wilgotne; mnie dość nieczułej jeśli chodzi o filmowe, tudzież książkowe historie. Jest tam chyba wszystko: kochający ojciec, który zrobiłby wszystko dla swych wyrodnych córek, zdrada, cierpienie, zauroczenia, obraz hedonistycznego Paryża, a całość obraca się wokół pieniędzy. Mogłabym wyliczać dalej, ale nie chciałabym niczego zdradzać. W każdym razie sprawdziło się, że "z rodziną...

Książkowo | 2012-03-31
Przeczytana: 2002 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nieco trudna w odbiorze, ale ważna lektura szkolna... Opowiada ona o ludziach w trudnym okresie zwanym "dobą restauracji" czyli okres 1815-1830 obejmujący ponowne objęcie władzy przez Ludwika XVIII po drugiej abdykacji Napoleona I oraz panowanie Karola X do jego abdykacji podczas rewolucji lipcowej.

Miejscem akcji jest m.in. Paryż I połowy XIX wieku... Dzięki tej książce można wiele dowiedzieć się o życiu francuskiej społeczności wielkich politycznych zmian...

Andrzej | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 marca 2014

Miłość jest ślepa, a miłość rodziców już najbardziej. Przejmujący obraz bezgranicznej miłości ojcowskiej, której poświęcenie nie zna granic. Z drugiej strony obojętność dzieci. Zwykle tak bywa, że rodzicami opuszczonymi przez dzieci zajmują się zupełnie obcy ludzie. Nic się nie zmieniło od tamtych czasów. Przenikliwe studium charakterów ludzkich. Korowód postaci. To powieść z pierwszego cyklu “Komedii ludzkiej” czytałem jako ostatnią. Przewijają się postaci, które w dalszych powieściach i opowiadaniach też występują. Gdzieś czytałem, że jest to jedna ze słabszych powieści tego cyklu. Może faktycznie mniej treściwa, ale za to ogromnie naładowana emocjami. Mnie samego jako Ojca przejmują i zatrważają takie opisy. Z jednej strony chciałoby się postępować logicznie, ale zdaję sobie doskonale sprawę, że w przypadku podobnych przeżyć pewnie bym nie umiał ocenić właściwie sytuacji.

Mikosek17 | 2014-03-28
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Moja pierwsza pozycja Balzac'a i od razu zachwyciłem się jego dziełem. "Ojciec Goriot" ma w sobie wiele aspektów, które wpływają na bardzo pozytywny, ogólny odbiór książki. Po pierwsze język, język pełen klasy i elokwencji, w tym wspaniałe fragmenty wyrażania uczuć, miłości. Kolejną ciekawą kwestią jest francuska obyczajowość. Balzac w bardzo dogłębny sposób przedstawia paryski przekrój społeczny, różne konwenanse i przykrą rzeczywistość "zakłamanej elity". Dramaturgia całej powieści głównie wynika z egoizmu ludzkiego i zbyt wielkie przykładanie wagi do opinii społecznej i sytuacji materialnej. Kolejnym aspektem jest bezgraniczna miłość ojcowska, czysta dobroć, prezencja cnót. Autor przedstawia wielce szlachetnego człowieka, którym jest tytułowy bohater, który jedyne, co posiada to miłość w sercu do własnych córek. Język wpływa na to, że nie czyta się tej lektury jednym ciągiem, poza tym momentami pewne opisy minimalnie się dłużą, lecz nie wpływają na mój ogólny odbiór....

Mrs_Avaler | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lektury, 2014
Przeczytana: 18 lutego 2014

Język jest niezwykle trudny i ciężko się ją czyta, poświęciłam wiele godzin na zaledwie 160 stron (w wydaniu, które ja posiadam), ale... warto było. Powieść jest niezwykle wzruszająca. Opisuje życie zarówno odrzuconego człowieka starszego, jak i młodzieńca, który jeszcze do końca nie wie, kim naprawdę jest, jest to więc typowe dzieło pozytywistyczne ukazujące problemy społeczne. Utwór, który nieraz przyprawia o wzruszenie, o wiele rzadziej o uśmiech. Bezgraniczna, ślepa miłość ojca do córek jest tu bez wątpienia wysunięta na główny plan, podobnie jak wartość pieniądza. Niezwykle pouczająca i niosąca wiele przemyśleń pozytywistyczna powieść, z pewnością warta uwagi. Podczas czytania wypisałam sobie kilka złotych myśli z lektury, a jedna z nich to "Zawód ujawnia zawsze siłę naszych pragnień" i myślę, że to zdanie jest najlepszym podsumowaniem smutnego życia Ojca Goriot.

Koval | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Jak na coś obyczajowego, „Ojciec Goriot” okazuje się być powieścią nad wyraz głęboką i skłaniającą do refleksji, gdyż ociera się o kilka motywów. Jest tu więc studium psychologii kobiecej, bezlitosnej władzy pieniądza, który rządzi życiem jednostki i społeczeństwa, kariery (i ceny jaką trzeba za nią zapłacić) oraz moralności, która nie zna stałych wartości. Przy okazji jest to także kryminał z romantycznym bohaterem-złoczyńcą, który czuje się ‘wyższy’ i lepszy niż otaczający go ludzie oraz utworzony przez nich porządek. Wątek Vautrina z kolei wydaje się dostarczać autorowi możliwość wypowiedzenia dosyć surowych ocen i diagnoz stanu moralnego francuskiego społeczeństwa w szczytowej fazie Restauracji (akcja dzieje się cztery lata po Kongresie Wiedeńskim).

Co do samych postaci to oprócz wspomnianego Vautrina, autor skupia się – czy raczej obdarza szczególnym zainteresowaniem – jeszcze dwóch: tytułowego ojca Goriota oraz Eugeniusza de Rastignac. Są to razem trzy odmienne sylwetki...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku