In nomine mortis

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
In nomine mortis
inkwizycja, Paryż
Franciszek

Paryż Roku Pańskiego 1348. Z Kolonii przybywa młody dominikanin, Ranulf Higden, aby studiować świętą teologię na najsłynniejszym w Europie uniwersytecie. Okrutna zbrodnia u podnóża katedry Notre-Dame, dosięgająca jego współbrata, całkowicie pokrzyżowała te plany. Przeor klasztoru wyznacza mu rolę pomocnika mistrza Filipa, najsurowszego w mieście inkwizytora, który prowadzi w tej sprawie śledztwo. Wkrótce niedoszły student zostaje wplątany w sieć tajemniczych intryg, w których tle pojawia się wielki spisek „dla dobra ludzkości”. Giną kolejne ofiary nieuchwytnego mordercy, a u bram Paryża czai się „czarna śmierć” – dżuma, która w XIV wieku pochłonęła trzeci część ludności europejskiego kontynentu. Czy młody mnich zdoła rozwikłać zagadkę i wygra wyścig z czasem?
Tę mroczną, przesyconą specyficznym klimatem powieść czyta się z zapartym tchem, a jednocześnie wielkim podziwem dla autora, który wiernie oddał obraz stulecia, nazywanego przez dzisiejszych historyków „wiekiem szaleństw”.
Cay Rademacher (1965) mieszka w Hamburgu, studiował historię i filozofię w Koloni i Waszyngtonie. Jest zapalonym podróżnikiem i autorem wielu przewodników turystycznych. Ma na swoim koncie już kilka powieści, m.in. wydaną w Polsce Tajemnicę Esseńczyków.

źródło opisu: http://www.iwpax.pl

Bardzo dobra książka.Doskonale się ją czyta.Bardzo ciekawie ukazany mroczny Paryż w czasach panowania inkwizycji.Polecam :).

Sara | 2010-08-26
Przeczytana: sierpień 2010

Oto kolejny kryminał, który miałam okazję przeczytać i odchaczyć z mojego stosiku. Książkę otrzymałam od portalu www.nakanapie.pl i bardzo się cieszę, że miałam okazję pogłębić swoją 'głowę' o literaturę niemiecką, po którą dość rzadko (a może wcale) nie sięgam; było to dość ciekawe i zaskakujące doświadczenie, a ja mogłam zapoznać się z dobrą i wciągającą lekturą.

Kamil Dziadkiewicz | 2017-01-26

Średniowieczny Paryż, to jest to. Najmocniejszą stroną tej książki nie jest fabuła a... opisy. Tak, podobały mi się wędrówki po tym mieście, wierne odwzorowanie topograficzne. Zwiedzałem wielkie miasto, czułem je. Naprawdę ciekawe.

Natomiast akcja bolała: do bólu toporna, do bólu monotonna, z krzykliwym finałem, który chyba miał ratować całość, natomiast zrobił z tego jedynie jeszcze większą karykaturę.

Hattu | 2012-03-06
Przeczytana: 02 marca 2012

Ta książka leżała u mnie na półce przez długi czas i czekała. W końcu nadeszła jej kolej, zacząłem jej lekturę i z początku czułem mocne rozczarowanie. Nie mogłem się odnależć w klimacie, brakowało mi wyrazistych postaci, akcja leniwie posuwała się naprzód. Ale w miarę czytania było coraz lepiej i w końcu intryga naprawdę mnie wciągnęła.
Czytając ją nasunęły mi się skojarzenia z "Imieniem róży" - nie porównując absolutnie poziomu książki, tylko odnosząc się do miejsc, czasu i wydarzeń. Na okładce, w recenzji opisano że czytając przeniesiemy się do średniowiecznego Paryża, że pozycja ta wiernie oddaje klimat tamtej epoki - co do tego nie jestem przekonany, ale myślę że sama treść, intryga jest warta tego aby książkę polecić.

Calamitas | 2014-09-12

Bardzo porządna literatura. Rzeczywiście niektóre wątki wydają się znajome, ale to wcale nie zuboża lektury. Historia jest wciągająca, ciekawa, barwnie odmalowana. Oglądamy czternastowieczny Paryż oczami młodego mnicha, który przyjechawszy z prowincji zostaje wciągnięty w świat pokus oraz w wir śledztwa, które zmienia jego życie, a przede wszystkim wstrząsa światopoglądem. No i oczywiście mamy spisek niemalże na miarę 'Imienia Róży'. Warto!

Mała_m | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016