Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Agnieszka

Publikowane częściowo w prasie ukraińskiej i polskiej, a częściowo w książce "Dezorijentacija na miscevosti. Sproby" (Iwano-Frankiwsk,1999) eseje znanego pisarza Jurija Andruchowycza poświęcone "przeklętemu terytorium" - Ukrainie w czasie wielkich przemian: przemian społecznych, kulturalnych, politycznych i ekonomicznych. To namiętne wyznanie miłości, fascynacji i nienawiści jednocześnie jest zarazem kawałkiem świetnej ironicznej prozy, przypominającym pisane na szerokim oddechu najlepsze frazy Andruchowycza. "To nasze terytorium - innego nie ma. Roszczeń terytorialnych na razie nie przewidziano" pisze autor.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Ania_OK | 2014-09-27
Na półkach: Przeczytane, Wschód
Przeczytana: 27 września 2014

"Ostatnie terytorium" to eseje o Ukrainie, ale nie tej donieckiej czy ługańskiej (tak, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy każdy Polak dowiedział się, gdzie leżą te miasta), ale o szeroko rozumianej Galicji i Europie Wschodniej. Zatem nie oczekujmy wartkiej akcji, reportażowej prawdy czy historycznych perełek, przygotujmy się do leniwego poznawania sposobu myślenia.
Zdecydowanie warto polecić esej pt. "Próba dezinformacji". Przypomnę, że książka ukazała się w 2002 roku, ale już wtedy słychać było o rozdziale między proeuropejski zachód i prorosyjski wschód. Jest tam bardzo ciekawy opis skąd wynikają rozbieżności pomiędzy poszczególnymi częściami Ukrainy, co pozwala choćby w ułamku procenta zrozumieć wydarzenia z tzw. "kryzysu ukraińskiego".

Jacek | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Zbiór ciekawych opowiadań o współczesnej Ukrainie. Bardzo ciekawa pozycja dla osób interesujących się współczesną polityką naszego regionu. Dla pozostałych to może być po prostu zbiór krótkich opowiadań o życiu na Ukrainie.

mellaga | 2016-11-25
Przeczytana: 2008 rok