Czarny zakon

Wydawnictwo: Albatros
Black Order
powieść,
farfallam

Koktajl kryminału, thrillera historycznego i powieści przygodowej - trochę tu Browna, trochę Cusslera i trochę Ludluma. Ponowne spotkanie z agentami elitarnej jednostki SIGMA, składającej się z komandosów i naukowców, których czytelnik miał okazję poznać w powieści "Mapa Trzech Mędrców". Dziwna epidemia, objawiająca się atakami kanibalizmu, dotyka mnichów w klasztorze w Nepalu. Ktoś skupuje...

Dziwna epidemia, objawiająca się atakami kanibalizmu, dotyka mnichów w klasztorze w Nepalu. Ktoś skupuje cenne historyczne dokumenty (jak na przykład Biblię należącą przed laty do Charlesa Darwina, twórcy teorii ewolucji) związane z uczonymi epoki wiktoriańskiej. Dla osiągnięcia celu gotów jest na morderstwo. Co łączy te wydarzenia z przerażającymi eksperymentami prowadzonymi przez nazistów na terenie Polski w czasie II wojny światowej? Na trop spisku zagrażającego przyszłości ludzkiej rasy wpadają agenci SIGMY, Grayson Pierce i Painter Crowe, oraz młoda lekarka Lisa Cummings.

źródło opisu: [Albatros, 2007]

nadzieja1925 | 2016-08-26
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

„Załamywanie rąk nie pozwala zakasać rękawów.”
Biorąc książkę do ręki, byłam przekonana, że jest to bestseller typu Dana Browna, gdyż forma graficzna była podobna do jego książek. Spodziewałam się przyswajalnych ciekawostek, a dostałam masę informacji, które jeszcze nie były przedstawione w sposób interesujący. Za dużo różnych torów akcji i bohaterów. Troszkę niezrozumiała i gubiąca fabuła. Nie spodobał mi się styl autora, a przez to książka była bardzo męcząca. Przy okazji napomnę, że niektóre wypowiedzi po niemiecku nie były przetłumaczone, więc dla osób nieznających języka w podstawowym stopniu będą musiały radzić sobie ze słownikiem. Ogólnie całość oceniam negatywnie, możliwe, że za dużo oczekiwałam i nie zostałam zaspokojona. W każdym razie efekt końcowy jest jednoznaczny: nie zachęcam do lektury.
„Dopiero Himmler kazał później zmienić nazwę na Czarny Zakon.”
A może to dlatego, że nieświadomie czytam 3 tom?

deana | 2016-01-25
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Wrzućmy do jednego worka nazistowskie tajemnice, Biblię Karola Darwina, tajemnicze laboratorium w Himalajach i przerażające ,,coś" w Afryce, mocno potrząśnijmy, dodajmy agentów jednostki specjalnej Sigma zamieszajmy i obserwujmy co nam wyjdzie. Taki zestaw musi dodatkowo obfitować w strzelaniny, pościgi, wybuchy oraz podbudowany być na nauce w rozrywkowej i czysto fantazyjnej wersji.

Jeśli ktoś już miał do czynienia z powieściami Jamesa Rollinsa wie doskonale czego powinien się spodziewać, jeśli ktoś po raz pierwszy sięga może spokojnie nastawić się na całkiem przyzwoitą przygodówkę, która skradnie mu trochę czasu wieczorem. ,,Czarny Zakon" to powieść, w której pobrzmiewają dalekie echa przygód Indiany Jonesa - jest szaleństwo, brawura, dzielni i dobrzy agenci oraz złowieszczy wróg. Oczywiście, dobrzy złoją złym skórę, przy okazji sami obrywając ale i tak największa radocha jest z obserwacji szalonej akcji i nieprawdopodobnych eskapad.

Nie jest to jakaś ambitna literatura ale...

Marduk | 2016-05-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

James Rollins to autor powieści przygodowo-sensacyjnych , którego można spokojnie postawić w jednym rzędzie z takimi nazwiskami jak Cussler, Hawke, Du Brul czy McDermott. Przyznam jednak szczerze, że z każdą kolejną jego książką jaką czytałem, Rollins popadał coraz bardziej w schematyzm: dobro, zło, wątki przygodowy oraz biologiczno-fantastyczno-naukowy; odgrzewa cały czas jedno i to samo danie.
Plusem jest natomiast to, że zabiera czytelników w coraz to inne zakątki świata, przez co książki pod tym względem nabierają atrakcyjności.
Świadomie zrobiłem sobie przerwę od jego twórczości, zarówno od tej związanej z ‘Sigmą’, jak i z pozostałymi jego powieściami. Na jak długo? – nie wiem…
Zaś z całego cyklu ‘Sigma’ to właśnie „Czarny Zakon” uważam za najlepszą. Ba! Ogólnie uważam ją za najlepszą książkę Rollinsa.

wiejskifilozof | 2015-06-24

Autor i jego książki,na stale wdarły się w moje pasje literackie.
Oto kolejna książką, która niesamowicie mi się podoba.Mamy tu przygodę, akcję i doskonałą fabułę.
Zaczyna się od Wrocławia.A raczej Breslau,rok 45.Kończy się wojna, naziści zabijają ludzi.Ludzi pracujących przy pewnym projekcie.
Potem akcja przenosi się w nasze czasy.
Kopenhaga,ktoś chce zdobyć rękopisy z czasów wiktoriańskich.Nie zawaha się przed zabójstwem.Nepal,epidemia kanibalizmu w klasztorze.Według mnie,właśnie tam akcja jest najlepsza.
Następnie przenosimy się do RPA.Do rezerwatu dzikiej przyrody.
Dla mnie super.Dzikie zwierzęta.Ale akcja była,tu taka średnia.Przynajmniej według mojej oceny.
Całość książki,oceniam na bardzo dobrą.

Ania | 2013-11-09
Przeczytana: 10 listopada 2013

Bardzo dobra książka!
Dosłownie od samego początku trzyma w napięciu,przez ciągłe niebezpieczeństwo z jakim zmagaja się główni bohaterowie powiesci dążąc do rozwikłania zagadki.
Biografia i fizyka kwantowa,przerazające eksperymenty i diaboliczny spisek w pełnym napięcia sensacyjno-przygodowej powieści nie pozwala na odłożenie tej książki na pużniej.
Do tego zakonczenie totalnie zaskakujące.
Polecam!!!

Krzysiek | 2013-10-17
Przeczytana: 16 października 2013

Bardzo dobra książka. Radzę zacząć ją czytać w piątek po południu, bo może się zdarzyć, że nie będziecie mogli przerwać lektury. Fajny pomysł z nazistowskimi badaniami nad fizyką cząstek i genetyką, pomysł, który wcale nie jest tak bardzo nierealny, jakby się mogło wydawać. Nie radzę czytać tej książki osobom, które mają małe dzieci, bo mogą o nich zapomnieć na kilka dni :)

Kokosanka | 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013

Długo czytałam tą książkę, ale niestety dziecko, ładna pogoda nie pozwoliły na dłuższe zatopienie się w lekturze:) Na okładce jest napisane, że Rollins to połączenie browna, cusslera i ludluma. O ile Ludluma nie czytałam to Browna i Cusslera lubię, uważam jednak, że Rollins pisze od nich dużo lepiej.Ciekawe wątki w różnych zakątkach są ze sobą powiązane, niemniej opisy fizyki kwantowej robiły mi mętlik, gdyż fizyka nigdy nie była moją stroną i do dzisiaj jej nie rozumię:)
Ciekawe postacie, które nie tylko przeżywają przygody, ale rozterki wewnętrzne. Naprawdę polecam tym, którzy lubią i zagadki i przygodę.

weyra | 2011-11-24
Na półkach: 2011, Przeczytane

Książka ma ponad 500 stron a przeczytałam ją w dwa dłuugie wieczory. Należy do tych powieści od których bardzo trudno się oderwać. Poruszone w niej tematy intrygują i fascynują, a na pytania tam zadane być może nigdy nie poznamy prawdziwej odpowiedzi. Polecam.

Daniel Siercha | 2014-11-22
Przeczytana: 08 listopada 2014

Jak zwykle się nie zawiodłem i Rollins pochłonął mnie zupełnie. Bardzo fajna książka z dobrą intrygą która świadczy iż autor cały czas utrzymuje wysoki poziom swoich książek. Z niecierpliwością czekam już na kolejne pozycje aurora które leżą już na mojej półce.

Katarzyna Płonka | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Świetna książka :) Szybko się czyta, bardzo wciągająca, napisana lekko. Przygoda, niebezpieczeństwo, tajemnica do rozwiązania no i oczywiście wątek miłosny. Jestem zachwycona.