Czarny zakon

Wydawnictwo: Albatros
Black Order
powieść,
farfallam

Koktajl kryminału, thrillera historycznego i powieści przygodowej - trochę tu Browna, trochę Cusslera i trochę Ludluma. Ponowne spotkanie z agentami elitarnej jednostki SIGMA, składającej się z komandosów i naukowców, których czytelnik miał okazję poznać w powieści "Mapa Trzech Mędrców". Dziwna epidemia, objawiająca się atakami kanibalizmu, dotyka mnichów w klasztorze w Nepalu. Ktoś skupuje...

Dziwna epidemia, objawiająca się atakami kanibalizmu, dotyka mnichów w klasztorze w Nepalu. Ktoś skupuje cenne historyczne dokumenty (jak na przykład Biblię należącą przed laty do Charlesa Darwina, twórcy teorii ewolucji) związane z uczonymi epoki wiktoriańskiej. Dla osiągnięcia celu gotów jest na morderstwo. Co łączy te wydarzenia z przerażającymi eksperymentami prowadzonymi przez nazistów na terenie Polski w czasie II wojny światowej? Na trop spisku zagrażającego przyszłości ludzkiej rasy wpadają agenci SIGMY, Grayson Pierce i Painter Crowe, oraz młoda lekarka Lisa Cummings.

źródło opisu: [Albatros, 2007]

nadzieja1925 | 2016-08-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

„Załamywanie rąk nie pozwala zakasać rękawów.”
Biorąc książkę do ręki, byłam przekonana, że jest to bestseller typu Dana Browna, gdyż forma graficzna była podobna do jego książek. Spodziewałam się przyswajalnych ciekawostek, a dostałam masę informacji, które jeszcze nie były przedstawione w sposób interesujący. Za dużo różnych torów akcji i bohaterów. Troszkę niezrozumiała i gubiąca fabuła. Nie spodobał mi się styl autora, a przez to książka była bardzo męcząca. Przy okazji napomnę, że niektóre wypowiedzi po niemiecku nie były przetłumaczone, więc dla osób nieznających języka w podstawowym stopniu będą musiały radzić sobie ze słownikiem. Ogólnie całość oceniam negatywnie, możliwe, że za dużo oczekiwałam i nie zostałam zaspokojona. W każdym razie efekt końcowy jest jednoznaczny: nie zachęcam do lektury.
„Dopiero Himmler kazał później zmienić nazwę na Czarny Zakon.”
A może to dlatego, że nieświadomie czytam 3 tom?

gwiazdka | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Tym razem książka mnie nie porwała. Co prawda „Czarny Zakon” Rollinsa posiada wszystkie zadatki na powieść- przebój, ale pomimo tychże chwilami przynudza. Za dużo tu fizyki i biologii, za mało psychologii i ludzi. Przygody niby są, ale nie ma tu niczego nowego, czego nie czytałabym w innych powieściach. Bardzo wtórna, trochę przegadana, nadmierny nacisk na teorie naukowe, za mały na działania i myślenie człowieka. Książkę da się przeczytać, wzbudza nawet pewne zainteresowanie, ale nie powodowała u mnie ani szybkiego bicia serca, ani wczucia się w sytuacje bohaterów, nawet nie trzymałam za nich przesadnie kciuków. Ot, takie przeciętne czytadło.

deana | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Wrzućmy do jednego worka nazistowskie tajemnice, Biblię Karola Darwina, tajemnicze laboratorium w Himalajach i przerażające ,,coś" w Afryce, mocno potrząśnijmy, dodajmy agentów jednostki specjalnej Sigma zamieszajmy i obserwujmy co nam wyjdzie. Taki zestaw musi dodatkowo obfitować w strzelaniny, pościgi, wybuchy oraz podbudowany być na nauce w rozrywkowej i czysto fantazyjnej wersji.

Jeśli ktoś już miał do czynienia z powieściami Jamesa Rollinsa wie doskonale czego powinien się spodziewać, jeśli ktoś po raz pierwszy sięga może spokojnie nastawić się na całkiem przyzwoitą przygodówkę, która skradnie mu trochę czasu wieczorem. ,,Czarny Zakon" to powieść, w której pobrzmiewają dalekie echa przygód Indiany Jonesa - jest szaleństwo, brawura, dzielni i dobrzy agenci oraz złowieszczy wróg. Oczywiście, dobrzy złoją złym skórę, przy okazji sami obrywając ale i tak największa radocha jest z obserwacji szalonej akcji i nieprawdopodobnych eskapad.

Nie jest to jakaś ambitna literatura ale...

Dorota | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

"Czarny zakon" jest trzecią częścią przygód tajnej jednostki sił amerykańskich o nazwie SIGMA. Powracamy tym samym do dobrze Nam znanych bohaterów z wcześniejszych dwóch książek.
Komandor Gray, podczas misji w Kopenhadze miesza się w tajemniczą sprawę powiązaną z książkami uczonych epoki wiktoriańskiej oraz z Biblią należącą kiedyś do Darwina.
Tymczasem dyrektor Crowe pada ofiarą tajemniczej choroby, która doprowadziła do wybuchy epidemii w klasztorze mnichów w Nepalu.
Czy te dwie sprawy coś łączy? Jeżeli tak to co lub kto to jest?
Przeczytałam już trzy książki z tego cyklu i jak dla mnie każda kolejna jest coraz słabsza. Pierwsza mi się podobała (na tyle żeby sięgnąć po kolejne części), druga była przeciętna. Ta niestety jest najsłabsza.
Styl Autora jest bardzo dobry. W książce dużo się dzieje. Autor podejmuje ciekawe tematy, połączenie tajemnic z przeszłości ze współczesnymi zagadnieniami. Do tego jeszcze podróże bohaterów po niezwykle intrygujących miejscach kuli ziemskiej....

Heisenberg | 2016-05-02

James Rollins to autor powieści przygodowo-sensacyjnych , którego można spokojnie postawić w jednym rzędzie z takimi nazwiskami jak Cussler, Hawke, Du Brul czy McDermott. Przyznam jednak szczerze, że z każdą kolejną jego książką jaką czytałem, Rollins popadał coraz bardziej w schematyzm: dobro, zło, wątki przygodowy oraz biologiczno-fantastyczno-naukowy; odgrzewa cały czas jedno i to samo danie.
Plusem jest natomiast to, że zabiera czytelników w coraz to inne zakątki świata, przez co książki pod tym względem nabierają atrakcyjności.
Świadomie zrobiłem sobie przerwę od jego twórczości, zarówno od tej związanej z ‘Sigmą’, jak i z pozostałymi jego powieściami. Na jak długo? – nie wiem…
Zaś z całego cyklu ‘Sigma’ to właśnie „Czarny Zakon” uważam za najlepszą. Ba! Ogólnie uważam ją za najlepszą książkę Rollinsa.

wiejskifilozof | 2015-06-24

Autor i jego książki,na stale wdarły się w moje pasje literackie.
Oto kolejna książką, która niesamowicie mi się podoba.Mamy tu przygodę, akcję i doskonałą fabułę.
Zaczyna się od Wrocławia.A raczej Breslau,rok 45.Kończy się wojna, naziści zabijają ludzi.Ludzi pracujących przy pewnym projekcie.
Potem akcja przenosi się w nasze czasy.
Kopenhaga,ktoś chce zdobyć rękopisy z czasów wiktoriańskich.Nie zawaha się przed zabójstwem.Nepal,epidemia kanibalizmu w klasztorze.Według mnie,właśnie tam akcja jest najlepsza.
Następnie przenosimy się do RPA.Do rezerwatu dzikiej przyrody.
Dla mnie super.Dzikie zwierzęta.Ale akcja była,tu taka średnia.Przynajmniej według mojej oceny.
Całość książki,oceniam na bardzo dobrą.

Krzysiek | 2013-10-17
Przeczytana: 16 października 2013

Bardzo dobra książka. Radzę zacząć ją czytać w piątek po południu, bo może się zdarzyć, że nie będziecie mogli przerwać lektury. Fajny pomysł z nazistowskimi badaniami nad fizyką cząstek i genetyką, pomysł, który wcale nie jest tak bardzo nierealny, jakby się mogło wydawać. Nie radzę czytać tej książki osobom, które mają małe dzieci, bo mogą o nich zapomnieć na kilka dni :)

Ania | 2013-11-09
Przeczytana: 10 listopada 2013

Bardzo dobra książka!
Dosłownie od samego początku trzyma w napięciu,przez ciągłe niebezpieczeństwo z jakim zmagaja się główni bohaterowie powiesci dążąc do rozwikłania zagadki.
Biografia i fizyka kwantowa,przerazające eksperymenty i diaboliczny spisek w pełnym napięcia sensacyjno-przygodowej powieści nie pozwala na odłożenie tej książki na pużniej.
Do tego zakonczenie totalnie zaskakujące.
Polecam!!!

crouschynca | 2018-06-10

Dzięki „Czarnemu zakonowi” Rollins udowadnia, że nie idzie na łatwiznę poprzez kurczowe trzymanie się jednego szablonu. Owszem, nie pozwoli wiernym czytelnikom zapomnieć, iż śledzą losy znanej im amerykańskiej agencji rządowej. Mimo wszystko poszukuje też nowych rozwiązań i rozwija formułę serii zamiast niewolniczo kalkować poprzednie części. „Burza piaskowa” (tom 1.) łączyła nowoczesną sensację z przygodą à la Tomb Raider, podczas gdy „Mapa Trzech Mędrców” (tom 2.) oferowała rozrywkę dla fanów prozy Dana Browna, wzbogaconą o domieszkę „Mission Impossible”. W „Czarnym zakonie” autor stawia z kolei na motyw nazistowskich eksperymentów, w obrębie którego dużo uwagi poświęca m.in. genetyce oraz teorii kwantowej. Zahacza ponadto o obsesję, jaką na punkcie okultyzmu mieli Heinrich Himmler oraz Adolf Hitler. Dodam jeszcze, że w paru momentach poczułam klimat ze starszych filmów o Jamesie Bondzie, a w kilku innych fragmentach dostrzegłam nawet delikatne elementy grozy. Książka generalnie...

fik | 2017-05-13
Przeczytana: 12 maja 2017

Pozycja która pomimo swoich zawiłości odnośnie teorii kwantowej ( niektóre fragmenty czytałem po 3 razy) jest pozycją , zresztą jak zwykle u Rollinsa, wybitną. Akcja tu nie zaczyna się od pierwszych stron ale od pierwszych wyrazów. Potencjał lektury niesamowity i w/g mnie całkowicie wykorzystany , nie ma tutaj wyidealizowanych bohaterów, każdy ma wady i każdy może zginąć. Jak już pisałem teoria śmiała i podparta po trochu dowodami. No i sensacja pierwsza klasa , byle tak dalej bo bez takich książek byłoby nudno.