Michał Strogow - kurier carski

Michał, Strogow, Kurier, carski, Juliusz, Verne
historyczna
megiddovl

Inne wydania

"Michał Strogow" to powieść przygodowa osadzona w realiach dziewiętnastowiecznej Rosji carskiej. Opowiada o przygodach niezwykle odważnego, inteligentnego i silnego kuriera carskiego, który musi przebyć całą Rosję, aby ostrzec brata cara przed zemstą buntownika Michała Ogarewa. Nie będzie to jednak zadanie łatwe, ponieważ Syberia jest opanowana przez Tatarów, co wywoła wiele komplikacji w podróży. Jednak kurier nie będzie sam. W drodze będzie mu pomagać życzliwa ludność, a także piękna Nadia

chrispu | 2013-10-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to jedna z tych książek, które można przeczytać w czasie jednej podróży np. autobusem. Wciąga bardzo, tak bardzo, że można przegapić przystanek, na którym ma się wysiąść. Dynamiczna akcja, zaskakujące zwroty, rosnące napięcie, trochę niedomówień jakby wyjętych ze współczesnych filmów klasy B. Jeśli ktoś oglądał film nakręcony na podstawie powieści - niewiele odbiega od oryginału.
Są też w niej (denerwujące mnie) wstawki Verne'a o kochanym i miłosiernym carze Rosji - no ale cóż się dziwić - Polska w okresie tworzenia tego dzieła była pod zaborami i w zasadzie dla świata zachodniego nie istniała w świadomości. I pewnie autor nawet nie sądził, że powieść wydadzą w języku polskim.

Lubię Michała Strogowa - chociaż był strasznym służbistą:) Troszeczkę przypominał mi zawsze "naszego" Skrzetuskiego - czyli postać, działającą "dla dobra publicznego":)

Razi mnie zakończenie! Jest tak nieprawdopodobne - że nawet ja nie umiem przyjąć wyjaśnienia - a jestem nastawiona bardzo pozytywnie dla wszystkich pomysłów Juliusza Verne'a. Ogarew - zresztą każdy szanujący się złoczyńca - nigdy nie popełniłby aż takiego błędu - zwłaszcza trzymając ostrze rozpalone do czerwoności:)

Wyobraźcie sobie, że w służbie jego Cesarskiej Mości macie udać się na drugi kraniec nie gościnnego Rosyjskiego Imperium by przekazać pilną depeszę. Pędzi co ile sił mają w nogach konie, zmienia dyliżanse. Informacja musi dotrzeć na miejsce najszybciej. Jak to bywa podczas wykonywania obowiązków służbowych pojawia się kobieta i podbija serce głównego bohater. Szybkie zwroty akcji, świetne teksty cały Verne tylko on prosto fabułę przekuwa w rewelacyjną opowieść, którą się chłonie. Jeśli będziecie mili okazję przeczytajcie ją, a nie pożałujecie.

Medzison | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

Opowieść o kurierze carskim jest niezwykle wciągająca. To po pierwsze. Po drugie- jej urok opiera się na klimacie i atmosferze wędrówki poprzez bezkresne krajobrazy Syberii płonącej pod pochodniami najazdu tatarskiego. Całość okraszona niezwykłymi zwrotami akcji, które co prawda czasami można przewidzieć, ale w żaden sposób nie psuje to ogólnego efektu. Ja czytałam z zapartym tchem, trzymając kciuki za Michała i Nadię i mrucząc pod nosem obelgi pod adresem zdrajcy Ogarewa. A do tego zakończenie, a szczególnie jego jeden mały szczegół... To moja pierwsza przeczytana książka autorstwa Juliusza Verne. Po lekturze zdecydowanie mam ochotę na większą dawkę Jego dzieł :) Odpowiada mi chyba sposób narracji- ładny, choć dość prosty język i opisy,które mogą drażnić, a mnie akurat przypadły do gustu. I kto by pomyślał, że trafię z przeczytaniem "Kuriera carskiego" niemal dokładnie w 107 rocznicę śmierci pisarza.

Tokerip | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Nie często zdarza mi się wchłonąć całą książkę w ciągu jednej doby, ale ten tytuł wciąga bez reszty. Trochę śmieszy mnie czasem w jaki sposób autor spostrzega faunę. W "20000 mil podmorskiej żeglugi" zaskoczyła mnie jego wizja kaszalotów; w "Tajemniczej Wyspie" z zażenowaniem czytałem jak wysoce kreatywni bohaterowie potraktowali lisy i krowę morską (gatunek był już dawno wybity w momencie pisania tej książki). Tutaj natomiast rozdziawiałem usta gdy dowiadywałem się jaka jest tradycyjna, syberyjska metoda polowania na niedźwiedzie! Poza tym czyta się lekko i przyjemnie. Gorąco polecam!

Diana Diana | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Akcja powieści rozgrywa się na trasie wiodącej z Moskwy do Irkucka , którą to odległość przebywają główne postacie - przede wszystkim kurier carski Michał Strogow , jego towarzyszka Nadia, dwaj dziennikarze zachodnioeuropejscy oraz zdrajca Iwan Ogarew.Trasa tej pełnej przygód podróży biegła wzdłuż traktu moskiewsko-syberyjskiego.

Wiktoria | 2015-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

"Postawili [...] na mogile krzyż - na znak tego, że życie jest męką... i że w nim niewinni cierpią dla zbawienia drugich, którzy osiągają kroplę szczęścia za cenę wielkich bohaterstw i poświęceń!"

Juliusz Verne po raz kolejny wplata w swoją powieść przygodową szereg informacji związany z geografią przebywanych przez bohaterów lokacji, zwyczajami tubylczych ludów oraz florą i fauną. Do tej pory czytałam młodzieżowe powieści autora, Michał Strogow to moja pierwsza powieść przygodowa dla dorosłych Verne'a. Krótka i niepozorna książeczka nasycona jest przygodami, które momentami mrożą krew w żyłach czytelnikowi. Traktuje o okrucieństwie wojny z perspektywy zwykłych ludzi, którzy aby przeżyć muszą poradzić sobie w ekstremalnych sytuacjach. Na wyróżnienie zasłużył znakomity duet dziennikarzy, Brytyjczyka Harry'ego Blounta oraz Francuza Alcide'a Jolivet'a, których przepychanki słowne nie raz rozbawiły mnie do łez.

amfa76 | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

J. Verne opowiedział przepiękną historię kuriera carskiego. Samo poznawanie Rosji i wyprawa na Syberię jest tak wciągające, że na pewno nie oderwiecie oczu od tej pozycji.

Konkwistadorrr | 2013-04-12
Przeczytana: 1997 rok

Kolejna powieść mojego ukochanego J. Verne. Będąc w szkole podstawowej czytałem wszystko to co tylko mi się udało "dorwać" tego autora. Moja przygoda z tym pisarzem jak na razie zakończyła się jakoś z dwa lata temu, a mam obecnie 31. Magia więc tych treści nic nie traci jak dla mnie ze swych mocy!
Jak sam tytuł wskazuje - akcja książki ma miejsce w Rosji "białej" czyli czas caratu. J. Verne przyzwyczaił swoich czytelników raczej do innej geografii. Mam tu na myśli klimaty bardziej cieplejsze. Także sama tematyka jakby bardziej realistyczna, osadzona w ściśle określonym czasie historycznym co również całkiem oryginalne jak na pisarstwo tego Francuza. Wiele powieści tego autora to opisy jakichś fantastycznych maszyn (jak na czas jego życia), krain, swego rodzaju wizjonerstwo, a tu proszę, taki "numer" z jego strony haha!
Przygody Michała Strogowa jako kuriera cara. Było to czytane przeze mnie dobre kilkanaście lat temu, nie pamiętam szczegółów. Jednak to wszystko do czego J. Verne...

Maria | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Wiem, że wg niektórych książka jest nieco naiwna, trochę zbyt baśniowa i wyidealizowana. Ale mnie właśnie to się w niej najbardziej podoba. Michał Strogow jest osobą jaką chciałoby się być. Po przeczytaniu tej książki chciałam być trochę lepszym człowiekiem, a to chyba dużo. Widziałam film z 1970 r i bardzo mi się nie podobał. Szczególnie Nadia, która jest chyba przeciwieństwem tej książkowej. Teraz oglądam 4- odcinkowy serial z 1999 r i chociaż fabuła znacznie odbiega od oryginalnej to ogląda mi się go o wiele lepiej.