Szczur

Rat
83-242-0776-7
szczur, postrzeganie, upodlenie,
spyknieff

Zarys postrzegania szczura na przestrzeni wieków, głównie w Europie. Konotacje z literaturą i sztuką, z historią naturalną, z życiem codziennym.

SPIS TREŚCI

Aneks
Przypisy

Piotr Zając | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Ze względu na swoje rozmiary, syntetyczność i intrygującą bibliografię, książka Jonathana Burta powinna zostać na stałe wpisane w kanon lektur związanych ze zwierzętami. Nie jest to poradnik dla hodowców - w pewnym sensie jest czymś przeciw, choć zalecałbym ją przede wszystkim tym, którzy szczury hodują. Wydaje mi się książeczka ta pozwala na przejście z hodowcy w kogoś kto tworzy ze szczurami wspólnotę. Nie jest to prosta wspólnota raju utraconego, bo też Burt ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie nas i wzbudzenie słusznego niepokoju. Więc nie jest to też jedna z tych książeczek, które mówią "jak to fajnie jest mieć wiernego pieska" (choć uważam, że i takie książki mają wartość).
Jedyny minus to strona wizualna, jest w tej książce mnóstwo ciekawych zdjęć i obrazów, ale są bardzo małe, słabej jakości i rozstawione w niejasny sposób, co bardziej wyprowadzało z równowagi czytelniczej niż pomagało w refleksji - ale może właśnie taka musi być książka o szczurach - "zwierzętach...

robinslav | 2014-03-22

Solidnie i ciekawie opracowana monografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych zwierząt w historii ludzkości – szczura. Od początków rzędu gryzoni (ok.55 milionów lat p.n.e.), wyodrębnienia się myszy i szczurów przed 14 milionami lat p.n.e.,poprzez średniowiecze i wieki XVII – XX aż do najbliższej nam współczesności tj. roku 2004, w którym to opublikowano genom gatunku Rattus norvegicus
Roznosiciel chorób czy zwierzątko domowe, zwierzę laboratoryjne czy pieczeń na chińskim półmisku, znienawidzony szkodnik czy wielbione i czczone bóstwo? W tym stosunkowo niewielkim zwierzęciu jest miejsce na okrucieństwo ale i na miłość, na inteligencję i zmysł organizacyjny, na potężną wolę przetrwania i możliwość szybkiego przystosowania się do najbardziej ekstremalnych warunków życia. To temu zwierzęciu wielu naukowców przepowiada zajęcie miejsca człowieka na naszej planecie po ewentualnym końcu ludzkości.
Zbyt mało miejsca poświęcił autor chyba opisowi charakteru szczura, jego osobowości,...

emaema | 2017-02-07

Książka przesycona ciekawymi historiami, anegdotami, zdjęciami i grafikami. Momentami obrzydliwa, momentami śmieszna, momentmi irytująca. Kopalnia wiedzy, jeśli tylko jest się w stanie przebrnąć przez dość duży nieporządek, nie poukładane myśli. Autor ma jednak bardzo dużego 'plusa' za całkowity obiektywizm. Dla miłośników szczurów może być lekkim rozczarowaniem ze względu na to, że niemal wszystkie wizerunki tego gryzonia w książce są pejoratywne. Pozycja ta to mimo wszystko kawał dobrej roboty i - jak sobie wyobrażam - lata studiowania szczurzej literatury. Naprawdę sporo można wynieść z lektury :)

Eyck | 2016-02-14

Bardzo ciekawa książka o szczurach. Burt opisał w niej historię tego gryzonia i jego związku z człowiekiem. Zastanawiałeś się czemu brzydzisz się szczurami albo skąd się wzięło hodowanie szczura jako zwierzątka domowego? Książka da ci odpowiedź dlaczego i jak bardzo szczury są nam, ludziom potrzebne

Lateri | 2016-09-13
Na półkach: Przeczytane, Animalie