Szczur

Rat
83-242-0776-7
szczur, postrzeganie, upodlenie,
spyknieff

Zarys postrzegania szczura na przestrzeni wieków, głównie w Europie. Konotacje z literaturą i sztuką, z historią naturalną, z życiem codziennym.

SPIS TREŚCI

Chronologia
Aneks
Przypisy

robinslav | 2014-03-22

Solidnie i ciekawie opracowana monografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych zwierząt w historii ludzkości – szczura. Od początków rzędu gryzoni (ok.55 milionów lat p.n.e.), wyodrębnienia się myszy i szczurów przed 14 milionami lat p.n.e.,poprzez średniowiecze i wieki XVII – XX aż do najbliższej nam współczesności tj. roku 2004, w którym to opublikowano genom gatunku Rattus norvegicus
Roznosiciel chorób czy zwierzątko domowe, zwierzę laboratoryjne czy pieczeń na chińskim półmisku, znienawidzony szkodnik czy wielbione i czczone bóstwo? W tym stosunkowo niewielkim zwierzęciu jest miejsce na okrucieństwo ale i na miłość, na inteligencję i zmysł organizacyjny, na potężną wolę przetrwania i możliwość szybkiego przystosowania się do najbardziej ekstremalnych warunków życia. To temu zwierzęciu wielu naukowców przepowiada zajęcie miejsca człowieka na naszej planecie po ewentualnym końcu ludzkości.
Zbyt mało miejsca poświęcił autor chyba opisowi charakteru szczura, jego osobowości,...

Eyck | 2016-02-14

Bardzo ciekawa książka o szczurach. Burt opisał w niej historię tego gryzonia i jego związku z człowiekiem. Zastanawiałeś się czemu brzydzisz się szczurami albo skąd się wzięło hodowanie szczura jako zwierzątka domowego? Książka da ci odpowiedź dlaczego i jak bardzo szczury są nam, ludziom potrzebne

Zuzia | 2015-05-24
Teina | 2015-02-23