Głos Tybetu. Za wielkim murem cenzury

978-83-927411-2-1
tybet
literatura faktu
Gaba Buńczuk

"Rząd zawsze mówi kłamstwa, to wszystko kłamstwa". "Zabili wielu ludzi. Zabili wielu ludzi". "Aresztowali ponad tysiąc". "Chcemy wolności i chcemy pokoju". "Po tym jak wyjedziecie, prawdopodobnie zostaniemy aresztowani". Wolność słowa w Chinach i Tybeci i Tybecie podlega licznym ograniczeniom. Żadne głosy sprzeciwu nie są tolerowane, a wszystkie media i źródła komunikacji pozostają pod...

"Rząd zawsze mówi kłamstwa, to wszystko kłamstwa".
"Zabili wielu ludzi. Zabili wielu ludzi".
"Aresztowali ponad tysiąc".
"Chcemy wolności i chcemy pokoju".
"Po tym jak wyjedziecie, prawdopodobnie zostaniemy aresztowani".

Wolność słowa w Chinach i Tybeci i Tybecie podlega licznym ograniczeniom. Żadne głosy sprzeciwu nie są tolerowane, a wszystkie media i źródła komunikacji pozostają pod ścisłą kontrolą, dzięki której wzrasta monopol Partii na władzę. Wielu domaga się większego otwarcia i wolności, nazywając trwające ograniczenie mediów "sianiem ziarna dla katastrofy politycznej i społecznej transformacji".

Chiny znajdują się na rozdrożu. Czy elity Partii Komunistycznej zezwolą na wiekszą swobodę czy też będą kontynuować tzw. kampanię "mocne uderzenie"? Czy umożliwiony dostęp do internetu, telefonów komórkowych oraz informacji z zagranicy stanie się motorem przemian czy tez władza nadal będzie uciekać się do stosowania cenzury i zastraszania narodu Chin i Tybetu?

Ta książka zabiera czytelnika w ciekawą i trudną podróż za chiński Wielki Mur cenzury. Opowiada też historię Voice of Tibet (Głosu Tybetu), rozgłośni radiowej, której Chiny, mimo usilnych starań, wciąż nie moga zagłuszyć.

Autor Oystein Alme jest prezesem The Voice of Tibet Foundation (Norwegia), współtwórcy Voice of Tibet - jednej z nielicznych rozgłośni radiowych nadających niezależne informacje na teren Tybetu i Chin.

www.przestrzen.art.pl | www.amnesty.org.pl | www.vot.org | www.igo.org.pl | www.fks.org.pl | www.tok.fm

Więcej o projekcie Monitor Olimpijski:
olimpiada2008.info.pl

deana | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 października 2014

Wstrząsający raport prezesa fundacji Voice of Tibet na temat sytuacji w Tybecie oraz łamania praw człowieka i wolności słowa w Chinach. Autor przede wszystkim koncentruje się na działalności kierowanej przez siebie fundacji. Prowadzi ona radiostację próbująca przekazywać do Chin i Tybetu obiektywne, prawdziwe i nieskażone partyjną propagandą informacje. Niestety, nadawany przez nią program jest zagłuszany przez władze chińskie a słuchaczom grożą surowe represje.

Książka ta ma na celu przybliżenie przeciętnemu czytelnikowi sytuacji w tym regionie, zwrócenie jego uwagi na jego problemy, uwrażliwienie na ogromne cierpienie narodu tybetańskiego oraz pokazanie, że nadal w XXI wieku istnieją reżimy uniemożliwiające swobodny dostęp do wiedzy i informacji.

Moniś | 2013-09-06

Dramatyczna relacja z okupowanego przez Chiny Tybetu...dla mnie Tybet zawsze będzie osobnym państwem...Chiny najechały na niego bezpodstawnie twierdząc, że musi wrócić do macierzy...a ja się pytam jakiej macierzy? Tybet zawsze był niepodległym państwem nawet był tak potężnym królestwem, że sam najechał na Chiny i zdobył Pekin...ale ja wiem o co Chinom chodzi w końcu mają zacięcie imperialistyczne...ale wbrew przekonaniom wielu ludzi, które wynikają z niewiedzy Tybet jest skarbnicą złóż mineralnych i doskonałego drewna...

ewela | 2015-09-03
Przemek Allumas | 2015-03-09