Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum.
historia
Feanor

Inne wydania

wydanie ze wstępem Mariana Plezia Kronika historii Polski, spisana po łacinie przez nieznanego autora zwanego Gallem w latach 1112–1116. Kronika powstała na dworze Bolesława Krzywoustego. Kronika polska zaliczana jest do najstarszych dzieł polskiego piśmiennictwa. Jest napisana łaciną, często rymowaną, niejednokrotnie posługuje się elementami fikcyjnymi, takimi jak listy, mowy czy pieśni....

wydanie ze wstępem Mariana Plezia
Kronika historii Polski, spisana po łacinie przez nieznanego autora zwanego Gallem w latach 1112–1116. Kronika powstała na dworze Bolesława Krzywoustego. Kronika polska zaliczana jest do najstarszych dzieł polskiego piśmiennictwa. Jest napisana łaciną, często rymowaną, niejednokrotnie posługuje się elementami fikcyjnymi, takimi jak listy, mowy czy pieśni. Ma charakter moralistyczny.

Paweł | 2014-10-27
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 22 października 2014

No cóż bardzo ciekawa odskocznia ,, od współczesnej" literatury;) Bardzo przyjemnie się czytało. Bardzo lubię styl Galla Anonima. Polecam!

czytelnik | 2010-10-03
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 2010 rok

Szczerze mówiąc zadziwiają mnie opinie niektórych czytelników:
"Ciekawy materiał historyczny. Szkoda, że (tak jak wszystkie inne) niezbyt obiektywny". Według Ciebie wszystkie materiały historyczne są nieobiektywne...?
Zadziwia także dość niska ocena. Jak kronika mogła być obiektywna? Kroniki pisano zazwyczaj na dworach panujących władców. Za to im płacono. Więc jak mogli opisać źle swojego "chlebodawcę"??
Kronikę Anonima naprawdę warto przeczytać. Wystarczy się skupić, tekst nie jest tak trudny, jak się wydaje. Inna sprawa, że nie można przyjmować jako prawdę historyczną wszystkiego co się w niej znajduje. Z kroniki należy wychwycić prawdziwe fakty (nieprawdziwie występują się w większości kronik, nawet można je znaleźć u Jana Długosza).
Książki nie oceniam, bo nie można obiektywnie ocenić jej w szkolnej skali.

Bloo | 2010-08-12

Tak, nie ma to, jak porcja historii w postaci samego źródła. Kronika Galla Anonima nadaje się do przeczytania, nie tylko dla tych, którzy studiują historię i są zmuszeni do korzystania z niej. Przeczytać ją może każdy. Język co prawda przedawniony, ale przecież weźmy takiego Władcę Pierścieni, też mamy tutaj trudny język; fascynacja średniowieczem widoczna jest gołym okiem. A Galla da się naprawdę przejść i stwierdzić potem, że calkiem warto było po niego sięgnąć. Tym bardziej, że kronika nie jest znowu taka gruba. Poza tym, dobrze jest czasem znać swoje korzenie.

Monika | 2010-09-14
Przeczytana: 05 września 2010

Ciekawy materiał historyczny. Szkoda, że (tak jak wszystkie inne) niezbyt obiektywny.

Danway | 2011-04-18
Przeczytana: 1999 rok

Fragmenty

Maja | 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

,,Kronika polska" Galla Anonima to jedna z książek, o przeczytanie których nigdy bym się nie podejrzewała. Ponad 800-letnie dzieło anonimowego autora nie wydaje się być zbyt atrakcyjne dla współczesnego czytelnika. A jednak, zajęcia z historii literatury polskiej zmusiły mnie do zabrania się za ten tekst i muszę przyznać, że jestem nim wyjątkowo pozytywnie zaskoczona.

Kronika, a właściwie dzieje skupiają się na opisie panowania trzech Bolesławów: Chrobrego, Śmiałego i Krzywoustego, choć autor nie poskąpił czytelnikowi wiadomości o Mieszku I czy Piaście i Popielu. Jednak nie sama akcja jest w tej książce warta uwagi. To styl i języka Galla jest prawdziwie godny podziwu i nie raz wywołał uśmiech na mojej twarzy. Niewygodne epizody kończone są zazwyczaj twierdzeniem ,,długo by o tym mówić" i kończeniem wątku. Śmiem twierdzić, że w obecnych czasach autor byłby całkiem niezłym specem od PR-u.

To, co zazwyczaj odstręcza nas od starszych utworów to archaizmy, trudne słowa, które już...

książek: 1992
kryptonite | 2010-10-03
Przeczytana: 02 października 2010

Ja studiuję polonistykę i musiałam przeczytać ją jako pierwszą lekturę. Czasem było ciężko, ale warto było zajrzeć. Ta cała idealizacja królów nie mieści mi się w głowie,a le cóż - taki wymóg kronik średniowiecza.

Jeanpaul | 2013-09-24
Przeczytana: 22 września 2013

Kronika Galla Anonima spisana po łacinie przez nieznanego autora uchodzi za dzieło literatury polskiej okresu Średniowiecza. Pierwsze polskie wydanie miało miejsce w 1923 roku. W tym miejscu zaczynam się zastanawiać co decyduje o przynależności dzieła do literatury jakiegoś narodu? Język dzieła, narodowość autora, miejsce powstania czy jeszcze inne czynniki?
Dzieło po łacinie, autorem mnich benedyktyński (Wenecjanin). Kronika powstała na dworze Bolesława Krzywoustego, nie dziwi zatem wychwalanie tego króla przez autora i stawianie go za wzór szlachetności, odwagi i męstwa.

Aurelia | 2011-01-13

Pozytywnie mnie ta książka zaskoczyła. Spodziewałam się ciężkostrawnej lektury, a dostałam całkiem przyjemne w odbiorze opowiastki. Chwilami śmieszyło to naciąganie i przeinaczanie faktów, niemniej jednak to chyba nawet nadaje "Kronice..." pewnego smaczku.

| 2014-10-11
Przeczytana: 10 października 2014

Początkowe fragmenty charakteryzujące Mieszka I, Chrobrego czy Śmiałego przypomniały lekcje historii ze wszystkich etapów szkoły. Była to zatem lektura przyjemna. Natomiast drobiazgi o Krzywoustym w księdze III nużyły (wciąż ci Pomorzanie). Tłumaczenie nie jest trudne w odbiorze. Podobała mi się, mimo że wiem, iż nie jest de facto kroniką. Ale to przecież pierwsze dzieło literatury polskiej (choć po łacinie), a nie traktat naukowy. Oceniam wartość literacką, a nie zgodność historyczną, choć jak na owe czasy, mnich i tak zbyt wiele nie fantazjował.