Zaraza

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Plague
83-86530-64-2
dona

Pewnego pięknego letniego poranka doktor Leonard Petrie dostaje wezwanie do chorego dziecka. Chłopiec w stanie krytycznym trafia do szpitala. Niestety, lekarze nie mogą mu już pomóc. Poszukiwanie przyczyn zgonu daje nieoczekiwany, przerażający efekt. Jednak lekarze nie mają wątpliwości. Chłopiec zmarł na dżumę. Od tej chwili wydarzenia toczą się w przewrotnym tempie. W ciągu kilku dni...

Poszukiwanie przyczyn zgonu daje nieoczekiwany, przerażający efekt. Jednak lekarze nie mają wątpliwości. Chłopiec zmarł na dżumę. Od tej chwili wydarzenia toczą się w przewrotnym tempie. W ciągu kilku dni epidemia obejmuje całą Florydę, którą władze postanawiają odciąć od reszty kraju. Jednak nielicznym udaje się przedostać przez blokadę.
Czy podjęte przez rząd środki zaradcze zdołają uratować Stany Zjednoczone przed zagładą?
Mrożąca krew w żyłach opowieść o zagrożeniach, jakie niesie cywilizacja, ale także o zachowaniach i postawach ludzkich w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa.

książek: 2075
onika | 2014-01-09
Przeczytana: styczeń 2014

Takiego Mastertona jeszcze nie czytałam. Wcześniej miałam do czynienia z typowymi horrorami jego autorstwa, a "Zaraza" to wizja końca świata i doskonały obraz całego spektrum zachowań ludzi, gdy instynkt przejmuje władzę nad normami społecznymi.

Ostatnimi laty przez świat przetoczyło się kilka poważnych epidemii, na szczęście udało się je opanować. Ale można było obserwować różnorakie postawy wobec zaistniałej sytuacji, co było szczególnie ciekawe, jeśli chodzi o polityków i ich wypowiedzi.

U Mastertona bakterie dżumy z odpadków składowanych w oceanie "skrzyżowały się z promieniami radioaktywnymi" (cytat z książki, str. 60) i stały się przyczyną zagłady. Od momentu zainfekowania upływają maksymalnie 3 dni do śmierci w męczarniach. Bakterie są oczywiście odporne na wszelkie antybiotyki, a zaraza dzięki panice zalewa stan po stanie. Oczywiście, są ludzie, którzy wydają się być odporni na chorobę, ale nie wiadomo dlaczego. Owszem, pojawia się pewna teoria, ale teorią...

Malwina | 2013-03-25
Przeczytana: 24 marca 2013

Jest to moja pierwsza styczność z twórczością Mastertona ("Magii seksu" nie liczę, było to spotkanie nieudane) i muszę przyznać, że "Zarazę" czytało się bardzo dobrze - można wyczuć lekkość pisania autora.

Historia - jedna z wielu apokaliptycznych wizji, jednak mogę sobie wyobrazić, że w 1977 roku, kiedy ta książka została wydana, mogło być to novum. Ja osobiście lubię taką tematykę (i w książkach i w filmach), dlatego tym chętniej sięgnęłam po tę pozycję. I na pewno nie będzie ona ostatnią z twórczości Mastertona, jaką przeczytam.

Judyta | 2015-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Pierwsza książka Mastertona jaką przeczytałam i niestety stwierdzam, że nie urzekła mnie twoja historia. Bohaterowie płytcy, ze aż dno widać, ciągłe teksty Adelaide Oh... Leonardzie to, oh Leonardzie tamto. A sam Leonard- lekarz starych hipochondryczek, bohater, który jako jedyny na świecie odnajduje banalną zależność między zachorowaniami, a osobami na zaraze odpornymi, ale zanim cokolwiek zrobi musi się napić kawy, usiąść odpocząć, bo przecież ma czas w końcu tylko co minute umiera kolejne tysiąc osób. Wrrrr.... Jest zaraza, jest mocno przegadany bohater, opisy sytuacji niczym teksty z taniego brukowca no i jest oczywiście wszędobylski seks, ojczym z pasierbicą, dwóch gejów, ktoś z kochanką, ktoś tam z prostytutką i ktoś zgwałcony. Momentami tandetne dialogi i wyszukane "związki" kto z kim zajmują więcej miejsca niż sama plaga. Jedyne co przemawia na plus dla tej książki to opis ludzkich zachowań, co się dzieje gdy stajemy przed potencjalną zagładą, jak łatwo nam zapomnieć o...

Znakomity thriller Graham-a Masterton-a z 1977 roku.Oryginalny tytuł "Plaga" w Polce wydany również pod tytułem "Zaraza".
W Miami wybucha epidemia.Pierwszą styczność z wirusem miał Doktor Petrie po tym jak został wezwany do ciężko chorego dziecka, które umiera w drodze do szpitala.Lekarze odkrywają, że przyczyną zgonu jest odporna na surowice zmutowana odmiana dżumy.Poprzez manipulacje rządu i dziennikarzy cała Floryda poddana zostaje kwarantannie.Sytuacja z godziny na godzinę staję się coraz bardziej beznadziejna.Zaraza pochłania tysiące istnień i sieje panikę w mieście.Wybuchają pierwsze zamieszki, rozboje oraz gwałty.Po decyzji rządu o spaleniu miasta jedyną szansą na przetrwanie okazuję się ucieczka do Nowego Jorku.Doktor Petrie wraz ze swoją córką oraz ukochaną podejmuje próbę przebicia się przez kordon gwardii narodowej strzegącej granice.Czy uda im się uciec i przeżyć?Czy Manhattan jest bezpieczny?Jedno jest pewne apokalipsa jest blisko!
Masterton w powieści porusza temat...

Czarna_Sarna | 2013-05-24
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo ciekawy thriller sf. Bardzo realistyczna, nieliczne są momenty, kiedy sytuacja zdaje się naciągana. Mimo ciągłego motywu exodusu, cały czas dzieje się coś ciekawego,a wstawki o pobocznych bohaterach ożywiają cała książkę. Zakończenie jest najsłabszą częścią powieści, ale mimo to, po lekturze można doznać małego szoku, iż nie jesteśmy w Ameryce ogarniętej epidemią.

Mamerkus | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Graham Masterton jaki jest, każdy widzi. Wystarczy wypowiedzieć jego nazwisko, a już czytelnik ma przed oczyma konkretny produkt. Od początku kariery Masterton niczym nie zaskakuje, trzyma określony poziom literatury trzeciego sortu, czasami jedynie osiągając wyżyny tego poziomu. Sympatyczny człowiek, którego w dodatku w Polsce uwielbiamy z uwagi na jego nie skrywane sympatie do naszego kraju, co najwyżej przeciętny pisarz, tworzący literaturę, której największą zaletą są sprawnie poprowadzone i szybko czytające się fabuły. I taka też jest "Plaga", powieść z wcześniejszego okresu twórczości Mastertona, kiedy to stworzył kilka synonimicznych dzieł o tematyce katastroficznej (np. "Głód").
"Plagę" (pod tytułem "Zaraza") i "Głód" pierwszy raz czytałem w innym życiu, w końcowych latach szkoły podstawowej, jeszcze mieszkałem wtedy we Wrześni i połykałem wszelkie treści typu sensacyjnego, czy horrorowego, fantastyki wtedy za bardzo nie ogarniałem. I trzeba przyznać, że "Plaga" i "Głód" to...

lex | 2013-07-30
Przeczytana: wrzesień 2001

Mój pierwszy przeczytany w życiu horror (ok, może to nie horror, ale to "ta" książka, ta "dla dorosłych" ;) ), miałem wtedy 15 lat i byłem nią zachwycony. Dziś (9.2007) kupiłem ją sobie na własność (co sobie już dawno obiecałem) i strasznie się z tego cieszę.
Pewnie dziś byłoby inaczej, ale czytając ją 6 lat temu mnie powaliła. Zakochałem się w niej i stwierdziłem, że to jest właśnie to co kocham najbardziej. Cała ta atmosfera zbliżającej się śmiertelnej choroby... coś niesamowitego ;) i zakończenie (którego teraz to już tak dokładnie nie pamiętam), to wszystko sprawiło, że pokochałem takie książki :)

Faust_Goethe | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Leonard Petrie jest lekarzem, specjalizującym się w diagnozowaniu różnych przypadłości u starszych, bogatych Pań.
Ma pieniądze, malutką córkę, ex-żonę, "przyjaciółkę" i kaca.
Z niewyjaśnionych przyczyn jest odporny na szerzącą się plagę Dżumy, której nie można uleczyć.
Za wszelką cenę stara się utrzymać przy życiu dziecko i siebie samego.
Spotyka ludzi. Jedni nie chcą mu pomóc, inni przeciwnie. Są też tacy, którzy chcą go uśmiercić. Świat się zmienia, on również.
Poznajemy także innych bohaterów: szefa związków lekarzy, podstarzałego aktora - geja, właściciela sklepu, bakteriologa. Jakie są och losy? Co się stanie, gdy się spotkają?
Jeśli chcecie wiedzieć, przeczytajcie książkę.

(Teraz zacznie się narzekanie)
Wierzcie mi, nie musicie wiedzieć. nawet nie musicie poznawać bohaterów. Żadnego nie polubiłem, nie utożsamiłem. Są trochę sztuczni, "płascy". Oczywiście, że przedstawiają jakieś wartości. Autorowi o to chodziło - aby ukazać zachowania ludzi z różnych warstw społecznych w...

saya_morena | 2012-09-18
Przeczytana: 15 września 2012

Ot, książka o kataklizmie. Czyta się szybko, ale chyba równie szybko zapomina. Prosta, intrygująca, momentami budząca obrzydzenie czy strach, ale niewiele w niej spraw do przemyślenia. Po prostu do przeczytania i odłożenia raz na zawsze na półkę.