978-83-7469-521-3
kryminał, zaginiona
Kanarek

Pewnego dnia – rzecz się dzieje w Trójmieście – znika dziewczyna. Po roku bezowocnych poszukiwań młoda dziennikarka rozpoczyna własne śledztwo. Kim jest zaginiona Sylwia? Kto ponosi winę za jej zniknięcie? W tej błyskotliwie skonstruowanej, bogatej w obserwacje obyczajowe i świetnie napisanej historii nic nie jest jednoznaczne. Wątek kryminalny to tylko pretekst, bowiem od pytania o winnego tragedii ważniejsze okazuje się odkrywanie głęboko skrywanych rodzinnych tajemnic.

wiech | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 września 2016

Po raz kolejny autorka zagrała mi na emocjach.
Tematyka podobna - tajemnicze zaginięcie młodej dziewczyny.
Nastolatka; początkująca pisarka. Wrażliwa, poważnie chora, trochę zwariowana. Czy była też sprytną manipulantką, „zimną suką”? Dziewczyną o dwóch różnych wizerunkach?
Czy dziennikarka, która mocno angażuje się w sprawę zaginięcia dokopie się do prawdy?
Osobliwy klimat. Przenikliwa charakterystyka bohaterów - perfekcyjna. Cała gama przepięknie opisanych uczuć. I natłok emocji. - Emocje targały bohaterami… emocje targały mną.
Doskonała powieść psychologiczna. Kolejna warta zapamiętania.

Asiek | 2016-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Małgorzata Warda z wykształcenia jest rzeźbiarką. Cieszę się jednak, że postanowiła oprócz artystycznej pasji, postanowiła podjąć się pisania, bo doskonale jej to wychodzi.

W powieści „Środek lata” dziennikarka Marlena Rogucka próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia przed rokiem młodej dziewczyny – Sylwii Fey, która uważana była za miłą i dobrą mimo dorastania w trudnych warunkach. Policji nie udało się nic ustalić w tej sprawie. Marlena badając środowisko dziewczyny, rozmawia po kolei z rodziną oraz znajomymi. Chce się dowiedzieć, kto ponosi odpowiedzialność z zniknięcie. Na jaw wychodzą kolejne rodzinne tajemnice, które mogą pomóc jej w wyjaśnieniu całej historii.

Pani Warda napisała świetną książkę, która wzbudza ciekawość czytelnika i trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Madi | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

WOW !Ale mnie wciągnęła!
Dziś wypożyczyłam,dziś przeczytałam.
Niesamowita historia,trzymająca cały czas w napięciu.
Autorka tak w sprytny sposób manipuluje nami i buduje napięcie,odkrywając kolejny rąbek tajemnicy,że nie można oderwać się od książki ani na moment, bo a nuż w kolejnym podrozdziale dowiemy się czegoś co naprowadzi nas na trop.
Przez cały czas czytania zadawałam sobie pytanie,kto z członków rodziny ma coś wspólnego z zaginięciem Sylwi-matka ,Mateusz,czy może Lucynka? Czy Sylwia odnajdzie się w ogóle żywa?
Jeżeli jesteście ciekawi tak jak ja byłam, to zachęcam do tej właśnie lektury- jest REWELACYJNA!!!
Jest to moja czwarta powieść Pani Wardy,trzecia dotycząca zaginięcia osób i jak dotąd, jest to dla mnie najlepsza jej pozycja choć Panią Małgorzatę już dawno dodałam do moich ulubionych autorek.

Wojciech Gołębiewski | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

Małgorzata Warda (ur. 1978) – pisarka, malarka, rzeźbiarka. Literacki debiut w 2004, ta (chyba) czwarta z 2007, ogółem doliczyłem się 10 książek plus opowiadania. Tempo imponujące. Na LC 7,15 (318 ocen i 45 opinii). Mój kontakt z jej twórczością - pierwszy i ostatni, bo czyta się lekko, lecz autorka nic nie ma mnie do powiedzenia, a na literaturę tylko relaksującą czasu mam coraz mniej.
Po przykrych doświadczeniach z polskimi pisarkami, nie zamierzam analizować języka ani formy, a ograniczę się do stwierdzenia, że dla mnie ta lektura to strata czasu, a aby nie wzniecać sporów daję dla świętego spokoju gwiazdek aż 5.

Lilian | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 3_Warda
Przeczytana: 10 listopada 2014

Książka posiada wszystko : klimat, tajemnicę, nietuzinkowych bohaterów.
Czyta sie ją bardzo szybko, właściwie trudno sie oderwać...na zasadze jeszcze tylko zobaczę co powie Mateusz, jeszcze tylko Lou, matka i tak prawie do samego końca. Postacie bardzo wiarygodne - nie ma tu żadnego przesłodzenia, nikt nie jest idealny. To mi sie najbardziej podoba, że to są zwykli ludzie, których każdego dnia możemy minąć na ulicy. Sylwia , Mateusz - co by było gdyby ... , czy ich losy byłyby wtedy tak samo skomplikowane, czy mogliby odnaleźć szczęście? Czytając książkę czasami im bardzo współczułam, wzruszałam się losem Sylwii, troskliwością i ogromną czułością jaką obdarzał ją Mateusz. Z drugiej strony poznajemy też ich inne oblicze, zawziętość Sylwii, bezczelność Mateusza, czasami byłam wręcz oburzona ich zachowaniem. Pani redaktor tez nie zawsze jest święta, w końcu pracuje po to aby wydac arykuł a co ze skrupułami ?
A jednak po przeczytaniu ksiązki czuję do wszystkich ogromy sentyment,...

Katarzyna | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

To druga przeczytana przeze mnie książka pani Wardy i na pewno nie ostatnia. Świetna lektura, fantastyczna forma powieści i interesujący temat. Jak już ktoś tu napisał, nie sposób się od niej oderwać, książka wręcz zmusza do tego, by ją przeczytać od razu. Gorąco polecam.

Zaczytana | 2013-08-05
Przeczytana: sierpień 2013

Tytuł i okładka całkowicie mnie zmyliły, spodziewałam się lekkiej lektury z wątkiem kryminalnym w tle.Dostałam bardzo ciekawą historię,świetnie napisaną,która zdecydowanie nie należy do takich,które zaraz po przeczytaniu się zapomina.
Książka składa się z opowieści członków rodziny zaginionej Sylwii, Marleny,która prowadzi dziennikarskie śledztwo mające pomóc w odnalezieniu dziewczyny oraz fragmentów pamiętnika samej zaginionej.
Wydarzenia,które czytelnik poznaje stopniowo powodują,że ciężko książkę odłożyć.Więź jaka łączyła Sylwię z bratem,niedopowiedzenia budujące napięcie,kolejne tajemnice wychodzące na światło dzienne, wszystko to sprawia,że książka jest wciągająca i intrygująca.
Polecam.

Ewa | 2011-04-05
Przeczytana: 19 marca 2011

Książka z tych,które bardzo lubię-od pierwszej kartki trzymająca w napięciu.Tajemnica,którą czytelnik musi poznać,przedzierając się przez "Środek lata".Autorka jest świetnym psychologiem ludzkiej duszy, ludzkich zachowań. Polecam.

Juta | 2011-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Pani Małgorzata Warda ma ten niesamowity styl pisania, który wciąga do reszty. Tak jak nie lubię przenosić się w czytanej historii z wątku do wątku, tak tutaj kończąc czytać opowieść jednego bohatera obiecuję sobie, że przeczytam tylko jedną linijkę z drugiego i znów przepadam na kolejną opowieść. Nie przeszkadza mi zupełnie ta "skakanina".
To denerwujące;), ale nie da się tej książki zacząć i nie skończyć tego samego dnia lub następnego. Do tego coś w tych opowieściach jest takiego, że śnią mi się po nocach. Nie dają o sobie zapomnieć. Natrętnie siedzą w głowie i do końca trzymają w napięciu i niepewności, a zakończenia nie odgadłam do samego końca.

Dyskusja | 2015-03-30

Niech was nie zwiedzie słodki tytuł. To ciężka książka. I faktycznie, nie zagadka kryminalna jest tu najważniejsza, ona wypełnia tło, jest gdzieś na drugim planie. Tematem książki są międzyludzkie relacje. Zauważyłam, że Pani Warda kolejny raz podejmuje walkę z emocjami, ludzkim umysłem - wszystko z powodzeniem. Czyta się dobrze czekając niecierpliwie co dalej. Kilka zwrotów akcji i zaskoczeń, warta uwagi.