Wszystko jest poezja. Opowieść-rzeka

Wydawnictwo: Czytelnik
Magda Kasjaniuk

Czwarty tom pięciotomowego wydania poezji i prozy Edwarda Stachury. Stachura postanowił napisać teorię (Teorię!) wszystkiego, co ma związek z jego życiem, a więc Wielką Teorię: materii, czasu, sensu życia i jeszcze wielu innych rzeczy o różnej wartości i złożoności. Ale nadrzędną wobec nich wszystkich jest poezja, nie pojmowana jednak konwencjonalnie, jako sposób, określonego pewnymi...

Czwarty tom pięciotomowego wydania poezji i prozy Edwarda Stachury.

Stachura postanowił napisać teorię (Teorię!) wszystkiego, co ma związek z jego życiem, a więc Wielką Teorię: materii, czasu, sensu życia i jeszcze wielu innych rzeczy o różnej wartości i złożoności. Ale nadrzędną wobec nich wszystkich jest poezja, nie pojmowana jednak konwencjonalnie, jako sposób, określonego pewnymi regułami, porządkowania materiału słownego. Dla podmiotu prozy Stachury poezją jest wszystko i każdy jest poetą.

Anja | 2013-12-28

" Wszystko jest poezją i każdy jest poetą"

Niesamowity sposob patrzenia na świat,dostrzeganie piękna i magii w ciężkiej fizycznej pracy, w spracowanych dłoniach,w czystym wykrochmalonym ręczniku,w smaku domowego barszczu ,zapachu ziół-rozmarynu,mięty.
Stachura wzrusza niezwykłymi opisami zwykłych rzeczy,czynnosci,ludzi.
Dzięki takim książkom dostrzegamy piękno otaczającego nas świata..cudowna

Maille | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Nie ma nic piękniejszego niż poczucie, że trzyma się w rękach książkę idealną. Cudowne cudowności.

Wprawdzie zaczęłam płynąć po tej powieści rzece, od czwartego dopływu, ale to nieważne. Przecież i tak wszystko jest poezją. Pozdrawiam.

obawa | 2015-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Myślę, że książek Stachury nie powinno się oceniać, jeśli chce się wystawić ocenę inną niż 1 lub 10.

basklar | 2012-10-01

Nie wiem skąd i jak, ale u Stachury jest (prawie) wszystko czego poszukuję (mówię o podejściu do życia i sztuki). Opowieść-rzeka jest wspaniała, a trzy ostatnie rozdziały (Ocean, Rzeka i Siódma jedynka) zupełnie mnie rozłożyły…

Ananke | 2010-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Cytaty:

1. "Kto nie śpi, ten już coś robi".

2. "Ty się nie przejmuj tym szpitalem. To jest taki smutny szpital. Tu wszyscy wiedzą, że muszą umrzeć, i nic nie robią, tylko bez przerwy umierają. Ja tu nie mam z kim gadać… A z kim teraz gadasz? Masz z kim gadać? Ja tu, wśród tak zwanych żywych, muszę się ciężko naszukać, żeby znaleźć kogoś do gadania. Bo też bardzo dokładnie jesteśmy rozproszeni. I nawet kiedy tych dwóch jest w tym samym miejscu, w tym samym czasie – też mogą się minąć".

3. "Niech nie nadejdzie dzień, gdy przejdziemy ulicą, jeden mimo drugiego, nie spojrzawszy na siebie, ocierając się łokciami jak dwaj spieszni przechodnie".

4. "Stojąc w miejscu też można zabłądzić".

5. "Można skonać pod drzwiami ludzi, którzy za ludzi się mają".

6. "Dopomóż mi, Boże, żebym się dzisiaj nie wpakował w jakąś historię, która mnie raczej nie obchodzi".

7. "Wódka to jest człowiek, z którym można porozmawiać".

8. "Gdzie nas powiedzie skrajem dróg gzygzakowaty życia sznur".

9. "I inni, co...

claudia665 | 2015-09-05
Przeczytana: 04 września 2015

kurcze... i to kolejna ksiazka ktorej nie da sie ocenic... jest wyjatkowa na swoj sposob

GabrielL Kamiński | 2010-11-21
Przeczytana: 09 września 1977

I wszystko nie jest nią, ale to na pewno Stachura w czystym esencjonalnym wydaniu

Magda | 2012-08-30
Przeczytana: maj 2010

Pozycja raczej dla lubiących poezję Stachury oraz jego przemyślenia.

Karolina | 2010-08-04

po prostu wszystko jest poezją!

vitis | 2013-05-03

Książka mojej młodości.