Gra z fortuną

Okładka książki Gra z fortuną Danielle Steel
Okładka książki Gra z fortuną
Danielle Steel Wydawnictwo: OXFORD Educational Sp. z o. o. literatura obyczajowa, romans
Full circle
OXFORD Educational Sp. z o. o.
2009-09-11
1994-01-01
Barbara Muller-Ostrowska
gwałt sprawiedliwość danielle steel

Wiele charakterów, wiele wątków. Dużo się dzieje. Samotna Tana zatwardziała w swoich przekonaniach, ma mimo wszytko wielu mężczyzn ;-) przy boku. Ogólnie dobra powieść, bo zostaje w pamięci to oddanie, te konflikty i ładnie opisane polityczno społeczno tło. Motyw przyjaźni wspaniale spaja tę historię.

Czasami droga do szczescia i posiadania szczesliwej rodziny jest bardzo dluga o czym przekonuje sie glowna bohaterka Tana ktora przeszla w zyciu sporo. Majac 18 lat zostala zgwalcona przez syna kochanka matki i na wiele lat zostawilo w niej to slad i uraz do mezczyzn. Pozniej stracila przyjaciolke szkolna ktora zostala zamordowana a po dlugich latach spedzonych z wieloletnim przyjacielem i jego. Ksiazka zyciowa i bardzo uczuciowa jak to juz u tej pisarki bywa polecam.

Przez większą część książki Tanę dotykały same nieszczęścia. Dobrze, że w końcu udało jej się znaleźć swoje miejsce i była szczęśliwa, bo przecież ile jeden człowiek może znieść złych rzeczy ;)

Bardzo interesująca książka. Opowiada o młodej dziewczynie którą wychowuje matka, gdyż ojciec nie poznawszy nigdy córki zginął na wojnie. Tana została zgwałcona przez syna matki kochasia. Dziewczyna postanawia że nigdy nie chce znać i mieć żadnego faceta. Ciężkie są jej losy. Poznaje koleżankę, która ginie w akcji manifestacyjnej. Zaprzyjaźnia się z Harrym, którego uważa za swojego najleszego przyjaciela, traktuje go wręcz jak brata. Tana przeżywa jakieś tam miłostki, uczy się studiuje prawo. Pracuje w sądzie, w końcu zostaję sędziną. Jej najlepszy przyjaciel umiera. W wieku 39lat zakochuje się na tak naprawde poważnie i decyduje się poślubić mężczyznę, któremu jest oddana i bardzo go kocha. Mają pierwsze dziecko chłopca, który dostaje imię w dowód pamięci po zmarłym przyjacielu Harry. Tana jest oddaną matką i żoną. Po powrocie do pracy okazuje się że nasza bohaterka znowu jest w ciąży, kolejne dziecko to córeczka. Bardzo piękna książka nie ukrywam, że czytając śmiałam sie jak i płakałam. Polecam przeczytajcie.

Poczkajska Ilona moja własna oddana

Poczkajska Ilona moja własna oddana

Rodzimy się po to, aby żyć. Rodzimy się z wielkim krzykiem, żyjemy pełną piersią i z pełnym zaangażowaniem. Dążymy do spełnienia marzeń stawiając nogę za nogą, aż na sam szczyt. Kiedy jesteśmy na szczycie odwracamy głowę i tak naprawdę jesteśmy sami.

Tana jako nastolatka została zgwałcona. Wydarzenie to zostawia ślad na psychice kobiety. Aby pozbierać myśli i zacząć nowe życie, postanawia wyjechać na studia z dala od domu. Dziewczyna angażuje się w walkę z rasizmem. Do walki zachęca ją fakt, iż jej najlepsza przyjaciółka to Murzynka. Aby życie było bardziej dołujące jej najlepszy przyjaciel zostaje ciężko ranny na wojnie, a przyjaciółka ginie podczas zamieszek. Tana zdaje egzaminy i zostaje najbardziej rozrywaną prawniczką. Czy sukces zawodowy to wszystko, co chciała osiągnąć Tana? Jedno jest pewne nie wygra się z chichotem losu.

Gwałt to ciężar nie tylko dla ofiary, ale także dla rodziny. Tylko co ma zrobić młoda kobieta, której matka nie wierzy, że została zgwałcona? Tak irytującej postaci jak matka Tany nie spotkałam, jak na razie w żadnej książce. Istna materialistka, która daje sobą pomiatać swojemu kochankowi, który dał jej utrzymanie, lecz nie dał uczucia. O ile postać Tany i jej cała historia wydała mi się istotnie prawdziwa i wprowadziła mnie na wyżyny emocji to postać jej matki doprowadzała mnie do szaleństwa. Kobieta stawia na wydanie córki za mąż szybko i bogato.

Autorka manipuluje uczuciami, które doprowadziły mnie do rozstrojenia emocjonalnego. Po tej emocjonalnej bombie dostałam piękne zakończenie, którego można się spodziewać ale odebrałam to, jako rekompensatę za szkliste oczy podczas czytania.

Ewidentnie autorka postawiła na rozwój bohaterów. Miałam możliwość zobaczenia ich życia, jako nastolatków z książką w ręku wędrujących na wykłady, czy też na jedną z imprez. Z drugiej strony poznałam ich, jako dorosłych ludzi, którzy mają inne priorytety i sposób na życie. Jedynym stałym elementem w tej całej historii jest przyjaźń, która jest do grobowej deski. Poznałam świat ludzi, którzy za pieniądze kupują uczucia oraz kobietę, która brzydzi się materialnym podejściem do życia.

Podczas czytania miałam wrażenie, jakbym kiedyś czytała już taką historię o przyjaźni i braku zrozumienia. Założyłam, że będzie to powtórka z książki "Jeden dzień" Davida Nichollsona, ależ byłam niemądra, że w ogóle tak pomyślałam. Wspólną cechą tych dwóch książek jest tylko element przyjaźni, poza tym są to dwie różne historie niosące za sobą dwa różne zakończenia.

"Gra z fortuną" to książka z przekazem. Pieniądze i pozycja społeczna nie zrekompensują samotności i braku miłości. To książka w której uśmiech miesza się z cierpieniem i bólem.

ksiazkowaczarnobialaem.blogspot.com

Książka ma swoje plus np. szybka akcja, prosty język i dużo dialogów. Jednak spodziewałam się po tej książce czegoś więcej. Liczyłam na to, że główna bohaterka po gwałcie będzie biła się z myślami itp. Tutaj wygląda tak, jakby to ze została zgwałcona wcale nie miało wpływu na jej przyszłość. Czasami jest to wspominanie przy jej przyjaźni z Harrym, ale czytając dalej można dojść do wniosku, że między nimi nie było po prostu "chemii" i dlatego Tana go nie wybrała. Jakoś w romansie z jego ojcem wcale nie przeszkadzał jej dystans do facetów. Zresztą również mi ciężko uwierzyć w to, że jej matka nigdy nie porozmawiała z nią na temat gwałtu - nawet jak zaczęła mieć wątpliwości czy nie zrobiła źle - nie wierząc córce. Poza tym w opisie książki jest napisane, że miłości szukała bardzo długo. Co również nie do końca jest prawdą. W wieku 20 paru lat spotykała się już z wieloma mężczyznami ( co dla osób po gwałcie jest niemożliwe). To jest NORMALNY wiek.

Dla mnie książka bardziej napisana po to, by się dużo działo. Mniej wątków - a bardziej nacechowanie odczuć bohaterów i by gwiazdki z pewnością w ocenie poszły do góry.

Powiesc 16
FULL CIRCLE
film

Powiesc 16
FULL CIRCLE
film

Rewelacyjna książka. POLECAM!

Rewelacyjna książka. POLECAM!

Wreszcie przebrnęłam przez ten ogrom niedopowiedzeń i pogrzebanych czytelniczych nadziei... Wydaje się, jakby autorka sama pogubiła się z rozlicznych wątkach, zapominając, że wiele z nich zostawiła niedokończonych.
Jak podane zostało w informacji o książce, "Tana Roberts jako młoda dziewczyna została zgwałcona przez syna kochanka matki". Prawda. I kompletnie nie przeszkadza jej to w udaniu się samej do hotelu, do chłopaka poznanego przed kilkoma dniami (mowa o Harrym),bo "intuicyjnie wiedziała, że jej nie skrzywdzi"... Wydaje się, jakby to wydarzenie nie zostawiło w niej żadnego śladu, a przecież zgwałcona kobieta zwykle długo odczuwa lęk przed każdym mężczyzną, więc skąd nagle taka ufność w stosunku do pierwszego poznanego od tego czasu faceta? Brakowało mi opisu wewnętrznych przeżyć bohaterki po gwałcie, miałam nadzieję obserwować jej walkę ze sobą i powolne burzenie muru w stosunku do mężczyzn, który w naturalny sposób miał prawo powstać, a tutaj nic. Niby mówi o tym, niby faceci zauważają, że jest zamknięta w sobie, a ona przyznaje się do tego, co ją spotkało, ale nie znajduje to żadnego potwierdzenia w jej bliższych relacjach z nimi.
Po drugie, matka nie uwierzyła Tanie, że zgwałcił ją syn jej faceta, potem jednak opamiętuje się i dociera do niej, że to może być prawda, jednak nie wraca więcej do rozmowy z córką ani nawet ze swoim partnerem...
Po trzecie, każdy z czterech facetów Tany był wspanialszy od poprzedniego i zakochując się w nich "czegoś takiego jeszcze nigdy nie czuła" - za każdym razem miałam wrażenie, że przeżywam deja vu, poza tym kilkukrotnie utrzymuje, że w wieku trzydziestu lat "jest za stara na dzieci" (śmieszne!),a potem nagle dojrzewa do decyzji, by urodzić po czterdziestce.
Po czwarte, Tana zakochuje się w Harrisonie, ojcu Harrego. On niemal z marszu proponuje jej małżeństwo, jednak kiedy dowiaduje się, że Harry skrycie kocha się w niej od czterech lat (podziwiam, że wytrzymał tak długo, nie wyjawiając jej niczego, zwłaszcza że mieszkali razem jako przyjaciele)postanawia zachować lojalność wobec syna i ich drogi się rozchodzą. Podejrzewałam, że wokół tego tematu będą oscylować dalsze wydarzenia, ale ku mojemu rozczarowaniu ten epizod stał się kompletnie nieistotny dla przyszłości Tany. Dziewczyna głęboko to przeżywa, ale z drugiej strony kiedy Harry żeni się z Ave, wydaje się, że chociaż spróbują być razem, a tutaj nic, nie zamieniają na ten temat ani słowa, a przecież "tak bardzo go kochała i on ją!". Warto tutaj nawiązać do innej sprawy - Harry znienawidził ojca przekonany, że kiedy miał 4 lata jego matka popełniła samobójstwo przez Harrisona. W istocie miała raka i wymusiła na jego ojcu obietnicę, że nigdy nie powie o tym Harremu. Ale Tana już mogła powiedzieć, na co miałam wielką nadzieję, jednak nie zrobiła tego nawet kiedy Harry umierał, a Harrison zadręczał się myślami, czy pomimo tego, że ich stosunki uległy poprawie, Harry na pewno go kochał.
Podsumowując, nie czytało się źle, ale mogło być dużo lepiej.

• Danielle Steel
  • Literatura amerykańska
  • Dawno temu
  • Przeczytane dawno temu
  • Romans

Dodaj cytat z książki Gra z fortuną