Gra z fortuną

Tłumaczenie: Barbara Muller-Ostrowska
Wydawnictwo: OXFORD Educational Sp. z o. o.
Full circle
dona

Inne wydania

Tana Roberts jako młoda dziewczyna została zgwałcona przez syna kochanka matki. To dramatyczne wydarzenie pozostawiło trwały ślad w jej psychice. Jest szczególnie czuła na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość społeczną, dlatego całym sercem angażuje się w ruch przeciwko rasizmowi, piętnuje też zakłamanie i dwulicowość ludzi z wyższych sfer. By móc skutecznie walczyć o sprawiedliwość dla pokrzywdzonych, kończy studia prawnicze. Sukcesy zawodowe nie idą jednak w parze ze szczęściem w życiu osobistym.

Czarno Biala | 2016-03-13

Rodzimy się po to, aby żyć. Rodzimy się z wielkim krzykiem, żyjemy pełną piersią i z pełnym zaangażowaniem. Dążymy do spełnienia marzeń stawiając nogę za nogą, aż na sam szczyt. Kiedy jesteśmy na szczycie odwracamy głowę i tak naprawdę jesteśmy sami.

Tana jako nastolatka została zgwałcona. Wydarzenie to zostawia ślad na psychice kobiety. Aby pozbierać myśli i zacząć nowe życie, postanawia wyjechać na studia z dala od domu. Dziewczyna angażuje się w walkę z rasizmem. Do walki zachęca ją fakt, iż jej najlepsza przyjaciółka to Murzynka. Aby życie było bardziej dołujące jej najlepszy przyjaciel zostaje ciężko ranny na wojnie, a przyjaciółka ginie podczas zamieszek. Tana zdaje egzaminy i zostaje najbardziej rozrywaną prawniczką. Czy sukces zawodowy to wszystko, co chciała osiągnąć Tana? Jedno jest pewne nie wygra się z chichotem losu.

Gwałt to ciężar nie tylko dla ofiary, ale także dla rodziny. Tylko co ma zrobić młoda kobieta, której matka nie wierzy, że została zgwałcona? Tak...

xlimonka | 2015-05-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ma swoje plus np. szybka akcja, prosty język i dużo dialogów. Jednak spodziewałam się po tej książce czegoś więcej. Liczyłam na to, że główna bohaterka po gwałcie będzie biła się z myślami itp. Tutaj wygląda tak, jakby to ze została zgwałcona wcale nie miało wpływu na jej przyszłość. Czasami jest to wspominanie przy jej przyjaźni z Harrym, ale czytając dalej można dojść do wniosku, że między nimi nie było po prostu "chemii" i dlatego Tana go nie wybrała. Jakoś w romansie z jego ojcem wcale nie przeszkadzał jej dystans do facetów. Zresztą również mi ciężko uwierzyć w to, że jej matka nigdy nie porozmawiała z nią na temat gwałtu - nawet jak zaczęła mieć wątpliwości czy nie zrobiła źle - nie wierząc córce. Poza tym w opisie książki jest napisane, że miłości szukała bardzo długo. Co również nie do końca jest prawdą. W wieku 20 paru lat spotykała się już z wieloma mężczyznami ( co dla osób po gwałcie jest niemożliwe). To jest NORMALNY wiek.

Dla mnie książka bardziej napisana...

una_fresa_verde | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wreszcie przebrnęłam przez ten ogrom niedopowiedzeń i pogrzebanych czytelniczych nadziei... Wydaje się, jakby autorka sama pogubiła się z rozlicznych wątkach, zapominając, że wiele z nich zostawiła niedokończonych.
Jak podane zostało w informacji o książce, "Tana Roberts jako młoda dziewczyna została zgwałcona przez syna kochanka matki". Prawda. I kompletnie nie przeszkadza jej to w udaniu się samej do hotelu, do chłopaka poznanego przed kilkoma dniami (mowa o Harrym), bo "intuicyjnie wiedziała, że jej nie skrzywdzi"... Wydaje się, jakby to wydarzenie nie zostawiło w niej żadnego śladu, a przecież zgwałcona kobieta zwykle długo odczuwa lęk przed każdym mężczyzną, więc skąd nagle taka ufność w stosunku do pierwszego poznanego od tego czasu faceta? Brakowało mi opisu wewnętrznych przeżyć bohaterki po gwałcie, miałam nadzieję obserwować jej walkę ze sobą i powolne burzenie muru w stosunku do mężczyzn, który w naturalny sposób miał prawo powstać, a tutaj nic. Niby mówi o tym, niby...

juszew | 2013-01-30

Rewelacyjna książka. POLECAM!