Cudaczek - Wyśmiewaczek

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
dla dzieci
shaloma

"Cudaczek-Wyśmiewaczek" - to zabawna opowieść, której bohaterem jest małe złośliwe licho, "co nie je, nie pije, a tylko śmiechem żyje", ponieważ wyśmiewa wasze, często spotykane wady.

O tym, jak na koniec z Cudaczka-Wyśmiewaczka przemienia się w Cudaczka-Śmiejaczka i już nie wyśmiewa dzieci, tylko je rozśmiesza, dowiecie się z tej książki.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Asiek | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Przeczytałam tę opowieść po raz kolejny po latach. Pamiętam, że czytała ją dawno temu nauczycielka na lekcjach w podstawówce i mi się bardzo podobała. Zapamiętałam ją, jako jedną z nielicznych lektur, które się przerabiało w szkole. Po latach nic się nie zmieniło. Nadal śmieszą mnie losy skrzata żyjącego śmiechem, który nakłania dzieci do niegrzecznych zachowań oraz bohaterowie tej opowieści , u których Cudaczek mieszka, jak panna obrażalska, pan byle jak oraz Kasia, co się grzebienia bała.
Polecam czytelnikom w każdym wieku. Tę historię warto poznać.

Ida | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Taki mały, a taki mocny. Można by tym określeniem opisać naszego Cudaczka Wyśmiewaczka i to z dwóch powodów.
Pierwszy: to siła, z jaką potrafi "przyczepić" się do dzieci(i pewnie również dorosłych ;)), a drugi powód to jego wielka, wciąż i zawsze aktualna moc trwania w społeczeństwie.

Cudaczek Wyśmiewaczek jest stworkiem, lichem- małym, jak igła, wymyślonym i nazwanym tak przez autorkę w pierwszej połowie XX wieku. Praktycznie czasy prehistoryczne, bo ani wtedy nas nie było, ani nawet naszych rodziców być może...Natomiast autorka pani Julia już pisała i wymyśliła postać, która jest nieśmiertelna. Nie tylko w literaturze, ale i w życiu codziennym.
Mały skrzacik potrafi wybrać sobie kogoś wśród tłumu i przyczepia się, a to do spódnicy, a to do kołnierzyka i zaczyna swoją "pracę". Podpowiada, namawia, kusi i podpuszcza. Niestety, mały lokator nie jest miłym, sympatycznym przyjacielem, lecz kimś, kto wyśmiewa się ze swojego "właściciela" i...

Otrzymałam tę książkę na zakończenie 1 lub 2 klasy i od razu zabrałam się za czytanie. Od tamtego czasu przeczytałam ją kilka razy. Bardzo ciekawa opowieść z morałem dla dzieci. Najbardziej śmieszył mnie chyba Pan Beksa. :)

BetiFiore | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Wspomnienie z dzieciństwa. Jak inaczej się wtedy odbierało takie bajeczki. Książka dostępna jest na portalu Wolne Lektury i posiada przypisy z wyjaśnieniem trudniejszych, nieużywanych już słów - to duży plus. Ciekawe jednak, jak dzisiejsze dzieci odebrałyby siedzenie na schodach przed domem z miską zacierek i dużą łyżką, wkładanie zamoczonej sukienki do miednicy i zbieranie szyszek na opał przez ubogą staruszkę.

Czesia | 2017-01-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 01 listopada 2016

„Cudaczek-wyśmiewaczek” to kolejna książeczka przeznaczona dla dzieci jaką miałam okazję poznać. Jest to bardzo cieniutka opowieść zawierająca kilkanaście opowiadań, które łączy główny bohater – Cudaczek-Wyśmiewaczek. Cudaczek jest złośliwy, a jego jedynym zadaniem jest wyśmiewanie nieładnych cech dzieci dając przykład innym jak się nie powinno zachowywać. Nic nie robi tylko skacze z dziecka na dziecko i wyśmiewa się z niego skłaniając do refleksji. Prowokuje, podjudza i zachęca dzieciaki do niedobrego zachowania, z czego czerpie satysfakcje i karmi się z czyiś niepowodzeń.

Początkowo Cudaczek spotyka Pannę Obrażalską, która obraża się za wszystko i na wszystkich. Pewnego dnia spotyka starszego pana, który uświadamia jej, że nie można się tak na wszystko obrażać, bo nic się tym nie osiągnie. Dziewczynka nie obraża się już, więc złośliwe licho przenosi się z niej na kolejne dziecko. Wskoczył więc na bardzo złośliwego chłopca o imieniu Złośnicki, który był niecierpliwy i nie lubić...

Kwyrloczka | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

Ocena dziecka: 8 (rewelacyjna)
Moja ocena: 3 (słaba)

Książka o tym, że za wszystkie złe zachowania dzieci odpowiada małe licho, które szepcze im żeby były jeszcze bardziej niegrzeczne, bo żre te złe emocje, które dziecko wtedy produkuje.
Opowieść trochę infantylna i przewidywalna, ale ponieważ byciu dzieckiem towarzyszą takie przypadłości jak obrażanie się, foszenie, marudzenie, kłótliwość, zmierzłość, złośliwość. Jak wiadomo, ujawniają się te cechy pojedynczo lub w różnych konfiguracjach. Pewnie przez to właśnie postać Cudaczka - Wyśmiewaczka staje się im w jakiś niepojęty sposób bliska. Opowieść jest lekturą klasy drugiej, moim zdaniem lepiej sprawdziłaby się czytana przedszkolakowi.

Pinacolada | 2014-09-12

otrzymałam tą książkę na koniec przedszkola. jest ona u mnie w domu do dziś. czytana wiele razy. historia stworka, który nie je nie pije tylko z wysmiewania żyje. polecam książkę do czytania dzieciom przed snem:-)

Czytalam wczoraj razem z corka w podrozy, usmialysmy sie obie. Zabawna, z moralem. Polecam

AinEingarp | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 2010 rok
popiszsieplay | 2017-10-05
Przeczytana: 20 lutego 2016

Skutecznie utulił brzdące do snu.
Ciągle powtarzane 'Cudaczek-Wyśmiewaczek' było uciążliwe, główny bohater działający na nerwy, no ale chyba ten efekt był zamierzony ;)

"W gardle mu zaschło od ciągłego szeptania:
- Obraź się! Obraź się!
A tu nic. Obrażalska na tasiemkę patrzy, zęby zaciska i mruczy:
- Muszę wytrzymać. Będziesz, Cudaku, uciekał, gdzie pieprz rośnie!"