Cudaczek - Wyśmiewaczek

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
dla dzieci
shaloma

Inne wydania

"Cudaczek-Wyśmiewaczek" - to zabawna opowieść, której bohaterem jest małe złośliwe licho, "co nie je, nie pije, a tylko śmiechem żyje", ponieważ wyśmiewa wasze, często spotykane wady.

O tym, jak na koniec z Cudaczka-Wyśmiewaczka przemienia się w Cudaczka-Śmiejaczka i już nie wyśmiewa dzieci, tylko je rozśmiesza, dowiecie się z tej książki.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Asiek | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Przeczytałam tę opowieść po raz kolejny po latach. Pamiętam, że czytała ją dawno temu nauczycielka na lekcjach w podstawówce i mi się bardzo podobała. Zapamiętałam ją, jako jedną z nielicznych lektur, które się przerabiało w szkole. Po latach nic się nie zmieniło. Nadal śmieszą mnie losy skrzata żyjącego śmiechem, który nakłania dzieci do niegrzecznych zachowań oraz bohaterowie tej opowieści , u których Cudaczek mieszka, jak panna obrażalska, pan byle jak oraz Kasia, co się grzebienia bała.
Polecam czytelnikom w każdym wieku. Tę historię warto poznać.

Otrzymałam tę książkę na zakończenie 1 lub 2 klasy i od razu zabrałam się za czytanie. Od tamtego czasu przeczytałam ją kilka razy. Bardzo ciekawa opowieść z morałem dla dzieci. Najbardziej śmieszył mnie chyba Pan Beksa. :)

Czesia | 2017-01-02
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2016

„Cudaczek-wyśmiewaczek” to kolejna książeczka przeznaczona dla dzieci jaką miałam okazję poznać. Jest to bardzo cieniutka opowieść zawierająca kilkanaście opowiadań, które łączy główny bohater – Cudaczek-Wyśmiewaczek. Cudaczek jest złośliwy, a jego jedynym zadaniem jest wyśmiewanie nieładnych cech dzieci dając przykład innym jak się nie powinno zachowywać. Nic nie robi tylko skacze z dziecka na dziecko i wyśmiewa się z niego skłaniając do refleksji. Prowokuje, podjudza i zachęca dzieciaki do niedobrego zachowania, z czego czerpie satysfakcje i karmi się z czyiś niepowodzeń.

Początkowo Cudaczek spotyka Pannę Obrażalską, która obraża się za wszystko i na wszystkich. Pewnego dnia spotyka starszego pana, który uświadamia jej, że nie można się tak na wszystko obrażać, bo nic się tym nie osiągnie. Dziewczynka nie obraża się już, więc złośliwe licho przenosi się z niej na kolejne dziecko. Wskoczył więc na bardzo złośliwego chłopca o imieniu Złośnicki, który był niecierpliwy i nie lubić...

Pinacolada | 2014-09-12

otrzymałam tą książkę na koniec przedszkola. jest ona u mnie w domu do dziś. czytana wiele razy. historia stworka, który nie je nie pije tylko z wysmiewania żyje. polecam książkę do czytania dzieciom przed snem:-)

AinEingarp | 2014-05-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok
popiszsieplay | 2016-12-07
Przeczytana: 20 lutego 2016

Skutecznie utulił brzdące do snu.
Ciągle powtarzane 'Cudaczek-Wyśmiewaczek' było uciążliwe, główny bohater działający na nerwy, no ale chyba ten efekt był zamierzony ;)

"W gardle mu zaschło od ciągłego szeptania:
- Obraź się! Obraź się!
A tu nic. Obrażalska na tasiemkę patrzy, zęby zaciska i mruczy:
- Muszę wytrzymać. Będziesz, Cudaku, uciekał, gdzie pieprz rośnie!"

Michasia | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Moja mama czytała tę książkę mojej starszej siostrze. Często czyta i mnie, bo moja mama uwielbia Cudaczka. Ja też go lubię. I jak byłam mała to myślałam, że istnieje naprawdę. Teraz wiem że go nie ma, ale nadal lubię czytać tą książkę.
Polecam

Gustawsonek | 2013-03-29
Przeczytana: 2013 rok

bardzo fajna książka o przygodach ludzika wielkości igły, który nie je i ie pije, tylko wyśmiewa dzieci.
polecam serdecznie :)

emik84 | 2016-01-24

"Cudaczek - Wyśmiewaczek" to książka autorstwa Julii Duszyńskiej (1894 - 1947), polskiej pisarki i autorki książek dla dzieci. Publikacja została wydana po raz pierwszy w 1947 r. i po dziś dzień cieszy się dużą popularnością.

Zdarza się, że maluchy obrażają się lub płaczą histerycznie. Mają wtedy naprawdę śmieszne minki, które wręcz uwielbia Cudaczek - Wyśmiewaczek. Ów mały skrzat aby żyć karmi się wyśmiewając innych. Śmieje się z obrażonej miny, z beksy, z niechlujnego wyglądu czy potarganych włosów. Wszystko to sprawia, że żyje, jest syty i szczęśliwy. Gdy znajdzie kogoś, kto zachowuje się nieodpowiednio zamieszkuje z nim, a to w długich włosach, a to kryjąc się tuż pod kołnierzykiem, i szepcze do ucha podsycając zły charakter i nawyki.

Książka składa się z 18 krótkich opowiadań. Ich główny bohater Cudaczek - Wyśmiewaczek przedstawił w nich dzieciom całą kolekcję złych charakterów. Co prawda każdemu maluchowi zdarza się czasem być niegrzecznym ale gdy takie zachowanie powtarza...

Jest to jedna z moich pierwszych lektur szkolnych. Bardzo miło mi się czytało, więc polecam. ;)

Pierwsze książki

Wpadł mi ostatnio w oko cytat ze „Znalezione nie kradzione” Stephena Kinga o tym, że nie sposób zapomnieć pierwszej książki, która sprawiła, że zakochaliśmy się w czytaniu. Cytat ten, umieszczony przez nas na FB, wywołał nie tylko falę komentarzy, ale przede wszystkim lawinę wspomnień z dzieciństwa...