Pyszne życie Kazimierza

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Interesującej Prozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Casimir mène la grande vie
83-7255-691-1

Powieść d'Ormessona to błyskotliwa komedia, w której dygresje, dotyczące najrozmaitszych dziedzin - między innymi historii, kultury i polityki - przeplatają się w ekwilibrystyczny sposób ze zwariowanym wątkiem przygodowym. Garstka przyjaciół, rozgoryczonych tym, co dzieje się we współczesnym świecie, zakłada nieformalną grupę, mającą na celu walkę z wszelkimi przejawami niesprawiedliwości. Mimo skromnych początków odnoszą oszałamiające sukcesy. A że ich metody są nieco kontrowersyjne... No cóż, przynajmniej skuteczne. Jean d'Ormesson (ur. 1925), wybitny prozaik i publicysta francuski, znany polskim czytelnikom z takich książek, jak Chwała Cesarstwa czy Historia Żyda Wiecznego Tułacza.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Pyszne_zycie_Kazimierza-p-1675-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pyszne_zycie_Kazimierza-p-1675-.html

| 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Kazimierz, dokumentujący działalność samozwańczej grupy wymierzającej sprawiedliwość amoralnym i skorumpowanym politykom, to francuski nastolatek, który przygotowuje się do matury. Jego rodzice zginęli w wypadku, więc wychowuje go dziadek – straszny dziadunio – poliglota, zwolennik monarchii wywodzący się z bardzo starego rodu i tzw. dobrej rodziny, a przy tym postać o barwnym i awanturniczym życiorysie. Jak ujął to Kazimierz: „Trudno o coś weselszego od historii, trudno o coś lepszego od rodziny. Przez blisko tysiąc lat, jak stary kontynent długi i szeroki, nasza rodzina cieszyła się opinią, że tylko pozazdrościć: była uciążliwa aż po arogancję, a najczęściej, powiedzmy to sobie jasno, po prostu nie do wytrzymania.”

Dobiega końca ostatnia dekada XX wieku. Dla Kazimierza przyszłość po maturze jawi się jako „czarna dziura”. Mała grupa przyjaciół, do której należy kolega Kazimierza – młody anarchista, jego dziewczyna i znajomy dziadunia – członek Akademii Nauk, spotyka się, żeby...

Felicytka | 2011-10-16
Przeczytana: październik 2011

Polecam. Bardzo dobra książka. Znakomicie się czyta. Napisana z dużym poczuciem humoru i absurdu. Dowcip tkwi nie tylko w przygodach, jakie spotykają bohaterów, ale też w powieści jako całości. Historia jest nie z tej Ziemi, zupełnie absurdalna i mimo wszelkich cech realizmu, nieprawdopodobna.

zaplatani | 2016-09-03
pippi | 2016-08-11