Król Bollywoodu: Shah Rukh Khan

King of Bollywood: Shah Rukh Khan and the Seductive World of Indian
978-83-7469-884-9
Bollywood, Shah Rukh Khan
shaloma

W ciągu piętnastu lat wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach, stając się bogiem nowych, imponujących Indii. Shah Rukh Khan od dzieciństwa kochał film. Po studiach grywał w teatrze i w telewizji, aż w końcu trafił do obracającego milionami biznesu filmowego - krainy fantastycznych snów, ale też mafijnych układów i brudnych pieniędzy. Wkrótce stał się nie tylko jednym z najpopularniejszych...

Wkrótce stał się nie tylko jednym z najpopularniejszych aktorów Bollywoodu, ale także rozpoznawalną marką - twarzą nowego społeczeństwa nastawionego na konsumpcję, ucieleśnieniem aspiracji i sprzeczności skomplikowanej kultury nowych Indii. To on pokazał Hindusom, że metka nowoczesności nie jest w stanie osłabić ich indyjskiej tożsamości, że mogą pozostać wierni własnej tradycji i kulturze, czerpiąc jednocześnie pełną garścią z zachodniego stylu życia.

Shah Rukh Khan jest dziś ikoną bollywoodzkiego przemysłu filmowego i światową supergwiazdą otoczoną histeryczną miłością fanów. Książka Anupamy Chopry to pasjonująca opowieść o jego życiu oraz o fenomenie i kulisach barwnego świata Bollywoodu. To także historia kraju próbującego określić własną tożsamość i przemysłu filmowego, który zmienił oblicze współczesnych Indii.

Majesty | 2011-04-10
Przeczytana: lipiec 2010

Czyta się ją świetnie bo jest świetnie napisana - lekko, okraszona anegdotami i ciekawymi historiami z życia SRK.

Tamanna | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 01 października 2009

Ze wstydem kryjąc się sama przed sobą sięgnęłam po książkę, z której okładki wyprężony na czerwonej poduszce zabija mnie wzrokiem męskiego wampa SRK. Gdybym nie widziała jego filmów, chciałabym się trzymać jak najdalej od tak sprzedającej się twarzy. Jednak lektura tej książki mile mnie zaskoczyła. Wciągnęłam się w historię aktora pokazaną na tle fenomenu kina indyjskiego. Anupama pisze o filmowej chorobie Indii, w których codziennie 15 milionów ludzi spędza czas w kinie głośno oklaskując każdą pojawiającą się gwiazdę, śpiewając z aktorami, tańcząc w przejściu między rzędami. W ciemnościach 12, 5 tysiąca salek nikt nie szuka realizmu. Wszyscy pragną alternatywnego do trudnej rzeczywistości kolorowego świata miłości, komedii, tragedii, akcji przemieszanych ze sobą, zanurzonych w tańcu i piosence. Anupama odnosi kino indyjskie do melodyjnych eposów "Mahabharata" i "Ramajana", do liczącej sobie 3 tysiące lat sztuki "Mirch Kattika", w której akcja przeplatana jest piosenkami, do...

kuraaga | 2014-02-19
Przeczytana: 16 lutego 2014

Książka w równym stopniu opowiada o całym przemyśle bollywoodzkim, jak o sławnym aktorze. Kto jest nastawiony na ciekawostki i dokładną historię życia Shah Rukh Khana, ten może być zawiedziony. Czyta się ją jednak bardzo dobrze, jest lekko napisana choć czasem rażą powtórzenia.

mika | 2013-05-31
Na półkach: Przeczytane, Indie

To jest dobra książka, nazwisko autorki mówi samo za siebie, ale przekład polski, to jest tragedia. Książka, którą należy czytać z ołówkiem w ręku, by z kobiet znów uczynić kobiety itd.

bezia75 | 2012-11-27
Przeczytana: 04 marca 2011