Salvador Dali. Życie i twórczość.

Wydawnictwo: Arkada
Dali. La vita e l opera
literatura faktu
deboom

Dali, artysta przywdziewający niekiedy skórę błazna, przyjaciel Federica Garcii Lorki, doskonale znał okrzyk Rimbauda: "Jestem kimś innym". Jeszcze przed jego urodzeniem śmierć braciszka, który miał na imię Salvador, zaciążyła na jego dzieciństwie i latach późniejszych. Nie mógł być tylko sobą, lecz także tym drugim, sobowtórem, którego musiał nosić w sobie. Wobec tego podwojenia osobowości, można by pomyśleć, że prawdziwy Dali został niesprawiedliwie oceniony i że Dali-człowiek górował nad malarzem. Wiele drażniących poczynań artysty wyjaśni się, gdy spojrzymy na nie z tego punktu widzenia. Dostrzeżemy wówczas w jego pamięci trwałość przeżyć z dzieciństwa, czego ślady pozostawił w swojej twórczości, na przykład w niezmienności pejzażu z rodzinnych stron, zauważymy jego niedojrzałość seksualną, czy wreszcie szczególną więź mentalną łączącą go z siostrą, której akty malował. Po raz pierwszy do Paryża pojechał właśnie z siostrą w 1926 roku, odbywając podróż taksówką. Drogi pobyt-w 1928 roku - kiedy to chciał poznać Picassa, Wersal i Musée Grevin, przyniósł przyjaźnie z surrealistami. Po powrocie do Barcelony ściągnął ich do Cadaqés, gdzie osiadł w 1925 roku. W miarę rozwoju kontaktów z surrealistami, latem 1929 roku w domu rodziców w Figueras gościł Elenę Eluard, wówczas jeszcze żonę surrealistycznego poety, kobietę już dojrzałą i doświadczoną, podczas gdy on sam byt młodym człowiekiem, nie do końca ukształtowanym i poszukującym siebie w lekturze Freuda. Z Eleny Eluard Dali zrobił Galę, a jak często mówiono, Dalego zrobiła Gala. Organizowała mu życie do najintymniejszych i najbardziej drażliwych szczegółów i niewątpliwie przyczyniła się do ekstrawagancji działań reklamowych, od tej chwili ściśle związanych z jego twórczością. Mogło się zdawać, że większą wagę przywiązywał Dali do osobowości, którą dla siebie wykreował niż do swej działalności malarskiej - twierdził wręcz: moja twórczość to ja.

deboom | 2010-09-01
Przeczytana: maj 2010

Piszę recenzję, aby podziękować panu Di Capuli za stworzenie pięknego albumu twórczości Salvadora Dalego. W książce znajdują się prawie wszystkie dzieła mistrza surrealizmu, są one wspaniale posegregowane, a każde przejście do kolejnego przełomu w pracy Salvadora jest zgrabnie poprzedzone opisem autora o przeżyciach, wydarzeniach mających wpływ na twórczość Hiszpana. Dodatkowo przy zdjęciach obrazów malarza czytamy króciutkie, acz pomocne w zrozumieniu przesłania artysty komentarze Di Capuli. Na początku albumu zaś możemy przeczytać o fascynującym, ekscentryczny i jakże porywającym życiu Salvadora Dalego.
Polecam wszystkim, nie tylko miłośnikom sztuki, przestudiowanie sobie albumu stworzonego przez autora. Myślę, że nawet sceptycy sztuki surrealistycznej znajdą coś dla siebie, ponadto zawsze warto wiedzieć więcej o mistrzach malarstwa, a Di Capila wiedzę przekazuje nam w sposób profesjonalny, zrozumiały i ciekawy. Zachęcam!

Bybka | 2015-08-13
Przeczytana: październik 2014