5 679
2 773
Mockingjay
Franciszek

Inne wydania

Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.

źródło opisu: Media Rodzina, 2010

źródło okładki: Media Rodzina.pl

mclena | 2016-12-08
Przeczytana: 10 maja 2015

"Więc kiedy szepce:
- Kochasz mnie. Prawda czy fałsz?
Odpowiadam:
- Prawda."

Kurcze, mam mieszane uczucia. Z jednej strony strasznie się zanudziłam, tą cała "rewolucją" tymi szczegółami z kręcenia spotów, w pewnym momencie wszystko było zbyt chaotyczne i nudnawe. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło, ale jednoczesnie też ogromnie spodobało. Katniss została pokazana jako normalna osoba, bo kto zachowywałby się normalnie po takiej rzezi (jak to jest w większości książek) tutaj główna bohaterka stopniowo juz od pierwszego tomu przechodzi załamanie nerwowe, a ostatecznie w trzecim tomie dochodzi do kulminacji jej problemów psychicznych. Podobało mi się, że Peeta nie znalazł "cudownego leku" na jego zdemolowaną psychikę, że fizyczne obrażenia głównych bohaterów również są wyraźnie zaznaczone i że po wybuchu rewolucji nic nie jest takie kolorowe jak wydawałoby się, że będzie. I mimo iż tak gwałtowne zteknięcie się z rzeczywistością powojenną jest trudne do przełknięcia, to jednak...

ChicaDeAyer | 2014-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2014

Lektura tomu zamykającego trylogię o Igrzyskach śmierci w moim przypadku zbiegła się niemalże z premierą ekranizacji tej części. A jako że końcówka już za mną, to czas na podsumowanie nie tylko tego konkretnego tytułu, ale i całej serii o przygodach Katniss Everdeen.

'Kosogłos' nie odstaje poziomem od poprzednich części, choć w moim subiektywnym odczuciu nie pobił w osobistym rankingu jedynki. Spodziewałam się jednak czegoś troszkę innego - choć było krwawo, emocjonująco i nie mogłam narzekać na zwrot akcji, to wszystkie najlepsze rzeczy zaczęły się dziać dopiero mniej więcej w 3/4 objętości książki. Mimo wszystko oczekiwałam więcej rozmachu i wbicia w fotel już od początku lektury, a tak musiałam trochę poczekać, by w końcu dać się wciągnąć w wir zdarzeń. Jednak nie powinnam narzekać, bo autorka wynagrodziła mi to z nawiązką. Bardzo obawiałam się przesłodzenia (szczególnie odnośnie finału historii) i ckliwości, tak jak to często bywa w książkach skierowanych do młodych odbiorców...

adela | 2010-08-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nawet nie wiem, jak powinnam zacząć, bo to święta chwila. Nareszcie, po tylu miesiącach oczekiwania Kosogłos pojawił się w księgarniach. Jestem świeżo po przeczytaniu, wciąż ledwo widząc na oczy od łez, lecz wciąż w pamięci mam wyraźny każdy szczegół, zatem nie powinnam niczego pominąć…
Płakałam prawie przez każdą stronę tej części. Żadna inna książka/seria nie miała tego zaszczytu. Na żadnej innej nie stawało mi z bólu serce, kiedy moje oczy dostrzegły coś, czego w życiu bym się nie spodziewała. Nie potrafię słowami oddać, jak wspaniała jest to książka, bo nie istnieje na świecie przymiotnik, którym można by było oddać to, co dzieje się w moim środku na myśl, że wreszcie poznałam zakończenie tej niezwykłej historii. To jest arcydzieło, choćbym nie do końca była zadowolona ze wszystkiego co przeczytałam, inaczej IŚ nie potrafię określić. Jest to arcydzieło, któremu inne serie nie sięgają nawet do rogu okładki. Żadna książka nie jest tak prawdziwa, tak bolesna i tragiczna, tak...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ta jest ostatnią częścią Igrzysk Śmierci.
Mimo to nie rozczarowuje,wręcz przeciwnie jest świetna i nadaje się na zakończenie.Katriss wreszcie dokonuje wyboru i razem z Peetą zostaję parą.Pięknie zakończenie,którego można było się spodziewać jednak na koncu autorka mnie zadziwiła i jednocześnie ucieszyła na wiadomość o tym,że Katriss urodzi dwójkę dzieci.I będą żyć długo i szczęśliwie.

hanterkaa | 2016-05-01
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2016

W tym tomie nic nie przypomina poprzednich.Tam akcja toczyła się według utartego schematu i wiadomo było od początku,kto zwycięży.W „Kosogłosie” oczekujący powtórki tego szablonu boleśnie zderzą się z zaskoczeniem,jakie niesie nowa konstrukcja fabuły–świat Panem i sama Katniss zmieniają się,dojrzewają.Panem nie jest już wyłącznie światem nastolatki walczącej o przetrwanie.Staje się zarazem mroczniejszy,mniej przewidywalny,brutalniejszy i–niezależnie od tego,kto stanie u władzy-wcale nie jawi się krainą „wiecznej szczęśliwości”.Cała trylogia bardzo mi się podobała,więc jeśli kiedyś nadarzy się okazja,chętnie sięgnę po nią jeszcze raz.

Karol | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

"Kosogłos" to jedna z tych książek po których ciężko się otrząsnąć. Autorka nie cofa się przed niczym żeby zakończenie cyklu zapadło nam w pamięć i wychodzi jej to bardzo dobrze.

Bo "Kosogłos" to rewelacyjne zamknięcie trylogii. Pani Collins z łatwością zamyka wszystkie wątki z poprzednich książek, a i umiejętnie steruje nowymi tak by na końcu wszystko stanowiło ładną, zamkniętą całość. Zarówno Trzynasty Dystrykt jak i zupełnie nowa rola Katniss to idealne przykłady tego jak naprawdę dobrze złożoną konstrukcją jest cały cykl. Podoba mi się też otoczka wojenna, w której co prawda na początku częściej jesteśmy świadkami propagandy niż akcji, ale wszystko wydaje się naprawdę dobrze wyważone.

Można zaobserwować dużo zmian w Naszych ulubieńcach, ale chyba nie ma się czemu dziwić, w końcu za nimi dwa Igrzyska, a przed nimi kolejne. Bo w końcu walka do której zostaje zepchnięta "Drużyna Gwiazd" rzeczywiście momentami bardziej przypomina kolejne zmagania na arenie niż wojnę, co z...

Kiwi_Agnik | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Trzecia i ostatnia część "Igrzysk Śmierci" (jeszcze inna od swoich "poprzedniczek") niestety jak dla mnie jest najsłabsza.

Owszem trzyma w napięciu i rozkręca się do niepowtarzalnych rozmiarów, aczkolwiek czytając miałam wrażenie, że się gubię i doszłam do wniosku, że jestem już tą Trylogią po prostu ... zmęczona.

Na korzyść całej książki nie przemawia też jej finał (dobry i wzruszający) ale, zbyt pobieżnie i krótko opisany.

Trochę się zawiodłam.
Mimo to nie żaluje, że poświęciłam tej Trylogii tyle czasu.
Było warto.

książek: 1967
Strega | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Nie mogę powiedzieć, że jestem rozczarowana trzecią częścią, bo nie. Ale i nie jestem oczarowana, tak jak częścią pierwszą. Ostatanie wydarzenia potoczyły się zdecydowanie zbyt szybko.
Przeczytanie tej książki było oczywistą kontynuacją części poprzednich i choć całość oceniam bardzo dobrze, to fabuła tylko pierwszej części była zachwycająca, a pozostałe części w dużej mierze były przewidywalne.

MarCyśka | 2011-12-19
Na półkach: Mam! 😍🤓, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2013

Nadal płaczę...
Wspaniała książka.

Beata | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Niesamowita powieść o tym co w życiu ważne. Zakończenie słodko-gorzkie, niby dobrze się kończy, ale tak naprawdę nie ma wygranych, wszyscy są zwyciężonymi. Chciałoby się rzec, "jak w życiu". Najczęściej wygrana łączy się z porażką - coś za coś. Czy warto było? Przeczytać na pewno. Polecam tę trylogię każdemu.

Ekranizacje