Kosogłos

Cykl: Igrzyska śmierci (tom 3)
Wydawnictwo: Media Rodzina
8,01 (20153 ocen i 1989 opinii)
tłumaczenie
Małgorzata Hesko-Kołodzińska; Piotr Budkiewicz
Mockingjay
Franciszek

Inne wydania

Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.

źródło opisu: Media Rodzina, 2010

Sylwia Zientek

7,43 (14 ocen i opinii)
Maybe Someday
Colleen Hoover

8,51 (1173 ocen i opinii)
Zakręceni

Wakacje
Nina Majewska-Brown

8 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Postawiłam tą książkę przed sobą na biurku i patrzę w nią. Analizuję po kolei fragmenty okładki, po czym otwieram ją, przerzucając strony. Nie wiem, ile tak siedzę i myślę, choć wydaje mi się to ułamkiem czasu, orientuję się, że mija mi tak prawie cały weekend.
W końcu pomalutku przypominam sobie PO KOLEI wnioski, jakie wyciągnęłam ją czytając...
Nie, ta książka nie przypomina poprzednich tomów.
Nie, ta książka sprawiła, że nie mogę się oderwać.
Nie, ta książka sprawiła, że zaczynam się przejmować losami tych bohaterów bardziej niż zwykle.
Nie, dlaczego oni ciągle po kolei giną!?
Nie, czy na koniec nikt już nie pozostanie, czy co?

Aż wreszcie...
Nie, o takiej trylogii się nie zapomina.
Tak, taka trylogia pozostaje w pamięci na zawsze i nie sądzę, że jeszcze kiedyś jakaś książka wzbudzi we mnie tyle uczuć na raz. Ukłony dla Pani Suzanne Collins. Nie sądzę, że potrafiłabym choć w połowie wymyślić taką trylogię jak ta.

Nie potrzeba więcej słów.
Nie powinno się czytać opinii do tej...

książek: 1902
Strega | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Nie mogę powiedzieć, że jestem rozczarowana trzecią częścią, bo nie. Ale i nie jestem oczarowana, tak jak częścią pierwszą. Ostatanie wydarzenia potoczyły się zdecydowanie zbyt szybko.
Przeczytanie tej książki było oczywistą kontynuacją części poprzednich i choć całość oceniam bardzo dobrze, to fabuła tylko pierwszej części była zachwycająca, a pozostałe części w dużej mierze były przewidywalne.

Krzysiek | 2015-05-26
Przeczytana: 23 maja 2015

Każdy jest świadom władzy jaką nad człowiekiem, nad światem mają dobrze nam znane żywioły...
woda, powietrze, ogień, ziemia, wiatr...
One swą siłą i potęgą niosą niekiedy przerażenie. Bez litości trzymają strach człowieka w ciągłej niepewności. Bowiem w każdej chwili mogą zaprezentować pełnię swej wielkości. Wówczas nic nie jest w stanie ich powstrzymać. Sieją spustoszenie na ogromne obszary. Nie straszna im żadna przeszkoda.
Fala tsunami potrafi zmieść z powierzchni ziemi, wszystko, to co jej stanie na drodze. Lecz siła tego żywiołu potrafi również wyrazić swą wielką moc w inny sposób. Gdy zabraknie wody, życia człowieka bardzo szybko się kończy. Nie jest w stanie bez niej żyć.
Ogień niszczy i chłonie wszystko, bierze w swe ramiona i zamienia wszystko w proch, popiół...wiatr, wszelkiego rodzaju trąby powietrzne sprawiają, że świat staje do góry nogami. Dokoła wówczas fruwa wszystko, co znajdzie się w pobliżu..., zapewne wielu pamięta film Twister..., nieprawdaż...??
To są tylko...

Książka ta jest ostatnią częścią Igrzysk Śmierci.
Mimo to nie rozczarowuje,wręcz przeciwnie jest świetna i nadaje się na zakończenie.Katriss wreszcie dokonuje wyboru i razem z Peetą zostaję parą.Pięknie zakończenie,którego można było się spodziewać jednak na koncu autorka mnie zadziwiła i jednocześnie ucieszyła na wiadomość o tym,że Katriss urodzi dwójkę dzieci.I będą żyć długo i szczęśliwie.

Malwina | 2014-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No i dopadło mnie to znane wszystkim czytelnikom uczucie, kiedy kończy się czytać książkę będącą jednocześnie zakończeniem serii/cyklu/trylogii itd. - i co ja mam teraz ze sobą począć? Co będę czytać? Mimo że "Kosogłosa" początkowo męczyłam, gdyż pierwsza połowa książki zawiera praktycznie same opisy i przemyślenia Katniss, bardzo się zżyłam ze wszystkimi bohaterami. I bardzo ciężko było mi przyjąć do wiadomości, że Peeta został "zaprogramowany" przez Kapitol na zabicie Katniss... Że tak się zmienił (na szczęście Haymitch pozostał sobą ;)). Że Cinna został zabity. Że Prim zginęła podczas ataku (Czyjego? Kapitolu czy rebeliantów?). Jak widać nie wszystkie historie kończą się happy endem. I ta tak naprawdę nigdy się nie skończy. Wprawdzie walka z Kapitolem została wygrana, ale wszyscy, którzy brali w niej udział już do końca będą żyć z piętnem Głodowych Igrzysk. Będą drżeć o życie swoje i bliskich na nowo wraz z każdym nadchodzącym porankiem. Więc czy to tak naprawdę jest...

Querida | 2010-11-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z rosnącym zniecierpliwieniem wyczekiwałam dnia premiery "Kosogłosa" w Polsce. Kiedy książka wreszcie się ukazała, od razu ją kupiłam. I tak jak w przypadku pozostałych części, zakup okazał się bardzo słuszny.

Siedemnastoletnia już Katniss Everdeen staje do trzeciej i ostatniej walki z Kapitolem. Trybutka Igrzysk Śmierci i Ćwierczwiecza Poskromienia stała się dla ludności symbolem wolności, dlatego mimo wielu ran, zarówno psychicznych, jak i fizycznych, dziewczyna zgadza się zostać tytułowym Kosogłosem. Zaczyna pomagać mieszkańcom Dysktryktów i zachęca ich do walki z kapitolińskimi rządami.

Katniss dręczą koszmarne sny i niepokój o Peetę, z którym łączą ją silne, bardzo silne więzy. Martwi się, że jest torturowany przez Kapitol. Niestety jej podejrzenia są słuszne. Podczas akcji odbicia chłopaka z więzienia okazuje się, że jego psychika jest w ciężkim stanie. Peeta próbuje zabić niegdyś ukochaną dziewczynę, która w jego przekonaniu jest potworem, którego należy zniszczyć.

To, co stało...

Kiwi_Agnik | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Trzecia i ostatnia część "Igrzysk Śmierci" (jeszcze inna od swoich "poprzedniczek") niestety jak dla mnie jest najsłabsza.

Owszem trzyma w napięciu i rozkręca się do niepowtarzalnych rozmiarów, aczkolwiek czytając miałam wrażenie, że się gubię i doszłam do wniosku, że jestem już tą Trylogią po prostu ... zmęczona.

Na korzyść całej książki nie przemawia też jej finał (dobry i wzruszający) ale, zbyt pobieżnie i krótko opisany.

Trochę się zawiodłam.
Mimo to nie żaluje, że poświęciłam tej Trylogii tyle czasu.
Było warto.

czytający | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

To miała być najlepsza część trylogii Suzanne Collins, w której po "Igrzyskach śmierci" i "W pierścieniu ognia" ostatecznie zwycięża dobro nad złem a efekty specjalne przyciągną uwagę wartą najciekawszego ze wszystkich zakończenia. Przynajmniej takie były moje oczekiwania. Niestety, jeśli spojrzycie na ocenę końcową troszkę się jednak rozczarowałem.

"Kosogłos"opisuje dalsze losy Katniss Everdeen, która jako sztandarowy produkt buntu ma doprowadzić do unicestwienia znienawidzonego Kapitolu. Tym którzy nie czytali poprzednich części warto przypomnieć, że trwa walka zbuntowanych dystryktów ze stolicą. Po ostatnich głodowych igrzyskach nikt nie jest w stanie pogodzić się z wyzyskiem panującym w państwie Panem a Trzynasty Dystrykt staje na czele krucjaty mającej doprowadzić do obalenia okrutnego prezydenta Snowa. Katniss po wyrobieniu reputacji największej bohaterki ma się stać twarzą rewolucji. Niestety nie wszystko idzie gładko. Ci którzy mieli być przyjaciółmi stają się wrogami i...

książek: 1926

Matko... pomimo iż czytałam tą książkę dzień przed Sylwestrem 2011 roku, gdy jedną noga byliśmy w bieżącym, czyli 2012 - emocje nadal nie opadały. Muszę być jakąś emocjonalną masochistką. Czasami zadaje sobie pytanie: "Po jaką cholerę czytasz takie smutne książki ? Potem tylko smarkasz i płaczesz". Odpowiedzi na to pytanie szukam do dziś. Zwieńczenie serii "Igrzysk Śmierci" jest... Genialne, Kapitalne, Niesamowite (dokładnie tak - przez duże G, K i N ;P)

Nienawidzę książek które są przewidywalne do bólu w swoim cukierkowatym zakończeniu rodem z bajek Disneya. Mam za to niezdrową słabość do smutnych zakończeń. I choćby życie moich ulubionych bohaterów waliło się w gruzy (co ciekawe to właśnie moi ulubieni bohaterowie najczęściej umierają...) za nic nie chciałabym zmiany zakończenia - życie jest jakie jest. O wiele bardziej znienawidziłabym cukierkowate do bólu zakończenie. Mimo wszystko ogromnie zasmuciła mnie śmierć Finnicka i Prim. Następnego dnia Sylwester, wszyscy uśmiechnięci...

W ostatniej części trylogii było krwawo, bo zaczęła się prawdziwa walka z Kapitolem. "Kosogłos" świetnie i dobitnie ukazuje, jak można manipulować człowiekiem, jak obudzić w nim największe lęki, jak zmienić człowieka w kogoś innego, jak go wykorzystać dla własnych celów. Mimo że widziałam oczami wyobrazi, jak giną ludzie, jak zrzucają bomby, zgliszcza, trupy, śmierć i rozpacz to bardziej uderzyło mnie to, co dzieję się z ludźmi w ich umyśle. Jak daleko można posunąć się w wojnie? Czy walka usprawiedliwia wszystkie czyny, decyzję, śmierć? Cała trylogia otworzyła mi pole do refleksji nad tym, jak działa system, do czego prowadzi. Czy doprowadzi do takiej sytuacji, jaką przedstawia czytelnikom Suzanne Collins? Jak dla mnie jest to nader prawdopodobne. Polecam gorącą całą serię, bo jej się nie zapomina.

Ekranizacje

Na półkach