La peau de chagrin
klasyka, śmierć
shaloma

Inne wydania

Jedyna powieść fantastyczna wielkiego Balzaka. Pojawia się w niej problem człowieka genialnego i mierności świata, nędzy i zbytku, miłości i ambicji. Bije w niej pełnia, nadmiar życia. Ale czymś nowym, najgłębszym motywem, jest śmierć. Kto pozna tę książkę, temu nie raz przyjdzie zadumać się przy jej wspomnieniu.

Witold Lisek | 2014-01-13
Na półkach: Aaaaaa, Chcę przeczytać

onika | 2012-05-24
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Historia Rafeala bywa momentami męcząca - niektóre opisy jego stanów duszy, przeżyć i rozmyślań były przydługie. W moim odczuciu Jaszczur jest jakby "zmiksowanym" Faustem i Dorianem Grayem.

Finkla | 2015-09-12
Przeczytana: 11 września 2015

Lubię fantastykę, więc baśniowy element (ewenement w twórczości Balzaca) przypadł mi do gustu. Gdyby główny bohater nie biadolił przez pół książki, jak bardzo był i jest nieszczęśliwy, powieść byłaby niezła.

annneczka | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

To jedna z książek, w których podczas czytania nagle myśli człowieka ulatują w inną przestrzeń. Uwagę odciąga najmniejsza głupota - tak bardzo pasjonująca jest powieść. Pierwsze 100 stron było trudne, u mnie podejść do książki było wiele, głównym powodem było to, że na końcu akapitu zapominałam co było na początku. Po 100 stronach akcja lekko ruszyła. Z drugiej strony w klasykach literatury nie chodzi o akcję. To nie poczytny kryminał, na pewno nic to przyjemnego do poduszki. Zastanawiam się czy może skłoniła mnie ta powieść do jakiś głębszych przemyśleń...raczej nie.

Yevoni | 2015-09-22
Na półkach: 2015, Pozostałe, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2015

Mam szczęście, że był to audiobook włączony tylko dlatego żeby coś do mnie w pracy mówiło.
Męczarnia. Motywu "fantastycznego" jest tu tyle co kot napłakał, a mój kot nie płacze w ogóle. Wszelkie opisy są dla mnie niezrozumiałe i prawdę powiedziawszy nie mam siły psychicznej zagłębiać się bardziej w przekaz autora.
Może i Rafael jest inteligentny i umie sobie radzić w życiu ale swoim zachwytem do Fedory mnie osłabił. Jego plany i wyobrażenia... ech.

Komórka_z_Książkami | 2014-02-19

Jaszczur to proza Balzaca w najlepszym wydaniu. Mimo że jest to jedna z pierwszych książek autora, znajdujemy w niej wszystko co najwartościowsze w jego twórczości. Jeśli Jaszczur miał być wstępem do napisania Komedii Ludzkiej, to nie dało się zredagować tego lepiej.

Głęboka analiza społeczeństwa francuskiego, miłość do kobiety, chęć zdobycia szczęścia i bogactwa – to wszystko znamy. Jednakże do tego wszystkiego Balzac dodaje wątek fantastyczny, w postaci tajemniczego talizmanu, który może dać wszystko kosztem tylko jednej rzeczy: ludzkiego życia.

Rafael – główny bohater w skutek wielu niepowodzeń życiowych postanawia popełnić samobójstwo. Przed skokiem do Loary wstępuje do sklepiku z antykami, by ostatni raz nacieszyć oko przedmiotami materialnymi. Tam zaoferowany zostaje mu tytułowy jaszczur. Jest to tajemniczy talizman pamiętający czasy króla Salomona. Rafael przyjmuje prezent nie będąc do końca świadomym, że jego życie nigdy już nie będzie takie jak dawniej.

Motyw...

Kejti91 | 2015-09-30
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2015

Krótka, bo nie ma nawet 200 stron. Nie dla ludzi, którzy nie zniosą poetyckich porównań, opisów myśli i drążenia tematów (chce się powiedzieć) w nieskończoność. Ponieważ główny bohater książki, Rafael, jest poetą, prowadzi długie wypowiedzi, w ogóle mało jest dialogów w książce.
A historia jest taka: Przychodzi Rafael do sklepu z przeróżnymi cudami, dziełami sztuki i odnajduje w nim tytułowy "jaszczur", który zabiera ze sobą, nieświadomy (chociaż powiadomiony) o jego magicznej sile, która szybko zmieni jego życie, z pozoru na lepsze... a jak będzie naprawdę to się okaże.
Teraz niech już dalej nie czytają ci, którzy nie chcą znać zakończenia:
Jestem zawiedziona końcówką, bo myślałam, że Rafael zażyczy sobie czegoś ostatniego co go uśmierci, a tutaj zwykłe "pójdź, pójdź stąd Paulino" uśmierciło go...
Za to świetny epilog a raczej jego ostatnie zdanie, w którym autor wyjaśnia kim tak naprawdę była Fedora porównując ją po prostu do społeczeństwa, ludzi, którzy chcą być piękni,...

Silny_Belwas | 2013-12-22

Zdecydowanie jeden z najlepszych utworów Balzaca. Motyw magii, tak nietypowy dla autora, świadczy tylko o jego wszechstronności. Początkowo Balzakowskie opisy dzieł sztuki mogą znużyć. Jednak gdy zaczęła się już właściwa opowieść (początkowo w narracji Rafaela) czytałem jak zahipnotyzowany.
Obsesyjna, wyniszczająca miłość do kobiety bez serca, dążenie do szczęścia, chęć zachowania życia nawet jego kosztem - Balzac bierze to wszystko na warsztat i jak zwykle poddaje drobiazgowej i dającej do myślenia analizie.
Dla fanów całego cyklu "Komedii ludzkiej" nie bez znaczenia powinien być również fakt, że w "Jaszczurze" dość często przewija się jedna z istotniejszych postaci cyklu - Eugeniusz de Rastignac.

Jeśli ktoś lubi Balzaca to "Jaszczur" jest pozycją obowiązkową!

Grażyna | 2014-03-03

Kazik | 2011-12-03

Jeżeli kiedykolwiek zainteresowało Was (nie wiem, co mogłoby Was do tego skłonić, ale przyjmijmy, że mogło tak być...), co by się stało, gdyby do którejś pozycji z "Komedii ludzkiej" dodać wątek działalności sił nadprzyrodzonych prezentowanych w postaci podejrzanego artefaktu - tadaaaam, oto macie odpowiedź.
Dla tych, którzy pomstują na Balzaka za pięciostronnicowe opisy łyżeczki do kawy, ostrzeżenie. Jeden fragment poświęcony jest zasobnemu sklepowi z antykami.
Interesujące zmagania bohatera uwięzionego pomiędzy pragnieniem życia a wymarzonym bogactwem.
Dobrze zaczęta historia miłosna wypada ostatecznie dość sztucznie.
Świetny opis kolacji, przeprowadzonego od wykwintnej kolacji, przez ostrą popijawę na kacu skończywszy.