Kobieta trzydziestoletnia

Okładka książki Kobieta trzydziestoletnia
Honoré de Balzac Wydawnictwo: Warszawski Dom Wydawniczy literatura piękna
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La femme de trente ans
Wydawnictwo:
Warszawski Dom Wydawniczy
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1952-01-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85558-08-X
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
miłość
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
407 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3129
803

Na półkach: , , , , ,

To, co w obecnym kształcie nosi tytuł „Kobieta trzydziestoletnia”, pierwotnie było zbiorem opowiadań, oddzielnych epizodów traktujących o perypetiach różnych kobiet, które dopiero później Balzac złączył w całość i przekształcił w życie jednej bohaterki na przestrzeni kilkudziesięciu lat. I niestety, nie do końca to stopienie postaci pisarzowi się udało. Julia z rozdziałów: „Pierwsze błędy”, „Nieznane cierpienia” i „Kobieta trzydziestoletnia” ma zupełnie inną konstrukcję psychiczną niż bohaterka „Palca Bożego” i „Dwu spotkań”. Na szczęście „Starość występnej matki” jest klamrą, która spina te dwa wcielenia bohaterki.

Balzac poraża swoją przenikliwością w opisywaniu, a w zasadzie diagnozowaniu psychiki kobiecej. Porusza sprawy, które są trudne, poniekąd wstydliwe. Jest w jego pisarstwie współczucie i zrozumienie dla kobiecej doli, którą tak mocno w jego czasach (w porównaniu do chwili obecnej) krępowały normy społeczne. Jednocześnie pisarz jest bezwzględny w portretowaniu swoich bohaterek – nie wybiela ich, nie usprawiedliwia. Z chirurgiczną precyzją odsłania ich wady i nie najchwalebniejsze zachowania. Jego bohaterki rzadko bywają nieskończenie dobre i krystalicznie czyste. Może to była jakaś forma ostrzeżenia dla jego czytelniczek? Że targające nimi uczucia są naturalne, że to nic dziwnego, ale nie zawsze trzeba iść za głosem serca, bo czasami więcej można stracić niż zyskać?

Czytelnik spotyka Julię, gdy jest panienką szesnastoletnią, która właśnie ma kaprys wyjść za mąż za swego kuzyna Wiktora, mimo że jej ojciec nie jest zwolennikiem tego mariażu. Dziewczyna jednak stawia na swoim i w następnej migawce widzimy ją jako żonę – nieszczęśliwą żonę, bo Wiktor okazał się być mało delikatny i subtelny w sprawach alkowy i nazbyt często małżonkę odwiedza. Balzac doskonale ukazał brak pojęcia Julii na temat małżeństwa i niezgodność temperamentów w sprawach sypialnianych. Bohaterka cieszy się, gdy zachodzi w ciążę, bo to uwolni ją od obowiązku małżeńskiego. Fakt braku cieplejszych uczuć do małżonka położy się cieniem na macierzyństwie Julii i mocno zaważy na losie jej córki Heleny, która w tej powieści była jedyną bohaterką budzącą moją sympatię.

Choć „Anna Karenina” i „Pani Bovary” są wielkimi powieściami, mi nie trafiały do przekonania. Oczywiście, bohaterki tych utworów zostały fantastycznie skonstruowane, ale nigdy nie byłam w stanie wykrzesać dla nich cieplejszych uczuć. Wspominam o tych powieściach, ponieważ w pewnym momencie Julia stała się zlepkiem najgorszych cech wspomnianych bohaterek. I o ile mogłam współczuć nieszczęśliwej, młodej żonie, to w stosunku do wyrodnej matki przyprawiającej rogi mężowi, mogłam czuć jedynie gniew. Owszem, los dotkliwie doświadcza Julię, ale sama na wszystko ciężko zapracowała. Momentami była niczym kobieta-katastrofa przynosząca pecha tym, którzy mieli nieszczęście ją pokochać.

Ciekawi mnie, jakie stosunki łączyły Balzaca z matką. Odmalowane przez niego w większości utworów uczucia macierzyńskie są zawsze skomplikowane i naznaczone cierpieniem którejś ze stron.

„Kobieta trzydziestoletnia” to bardzo interesujący psychologiczny portret pewnych kobiecych postaw i zachowań. Uderza swoją trafnością i głębią. Momentami się zastanawiałam, jakim cudem pisarz był w stanie tak wnikliwie oddać to, co czasami może dziać się w kobiecych sercach. Zwłaszcza, że czasami dla samych kobiet ich uczucia są zagadką. Ale stwierdzenia, że mężczyzna LEDWIE trzydziestoletni jest młodzieńcem, a kobieta trzydziestoletnia ma już młodość za sobą, pisarzowi nie wybaczę!

To, co w obecnym kształcie nosi tytuł „Kobieta trzydziestoletnia”, pierwotnie było zbiorem opowiadań, oddzielnych epizodów traktujących o perypetiach różnych kobiet, które dopiero później Balzac złączył w całość i przekształcił w życie jednej bohaterki na przestrzeni kilkudziesięciu lat. I niestety, nie do końca to stopienie postaci pisarzowi się udało. Julia z rozdziałów:...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    556
  • Chcę przeczytać
    265
  • Posiadam
    104
  • Literatura francuska
    21
  • Teraz czytam
    10
  • Klasyka
    9
  • Ulubione
    8
  • Audiobooki
    7
  • 2018
    6
  • 2021
    5

Cytaty

Więcej
Honoré de Balzac Kobieta trzydziestoletnia Zobacz więcej
Honoré de Balzac Kobieta trzydziestoletnia Zobacz więcej
Honoré de Balzac Kobieta trzydziestoletnia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także