Sumienie

kara śmierci
typ
papier
Karolina
6,76 (68 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Powieść psychologiczna, przedstawiająca przeżycia, wątpliwości i rozterki prawnika Piotra, głosującego za karą śmierci dla dwukrotnego mordercy kobiet. Utwór zawiera istotne i ciągle aktualne pytanie o sens moralny stosowania kary śmierci w naszym cywilizowanym świecie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Dag | 2010-10-31

Ktoś, kto pożyczył mi tę książkę powiedział "Od teraz zawsze, gdy będę się zastanawiać, czy podjąłem dobrą decyzję - przeczytam Sumienie i będę znowu pewien". I tak jest rzeczywiście, Nienacki nie tylko zadaje trudne pytania, ale także - co odróżnia go od innych autorów poruszających podobne tematy - na nie odpowiada. Sumienie czyta się dobrze, ale na pewno nie szybko a to dla mnie jedna z najlepszych pochwał jakie można napisać o książce.

Meszuge | 2014-03-07
Przeczytana: 02 września 2011

Był w życiu pisarza taki okres, w którym pisał już całkiem niezłe powieści przygodowe dla młodzieży (pierwsze tomy przygód Pana Samochodzika, którym zresztą po czasie zmieniano tytuły), natomiast jeszcze niezbyt dobrze, albo wręcz niedobrze, wychodziło mu pisanie dla dorosłych. Utwory takie jak „Laseczka i tajemnica”, czy właśnie „Sumienie” zaliczam dziś (dziesięć lat temu też) do ewidentnych knotów: naiwne, nieciekawe i nijakie, ale uwaga! To są oceny mniej więcej współczesne. Jak oceniano te pozycje pół wieku temu, czyli wtedy, kiedy powstały i w czasach, których dotyczyły – nie wiem, nie mam pojęcia. Nie spotkałem nikogo, kto by je wtedy czytał, do dziś to pamiętał i mógł na ich temat cokolwiek powiedzieć.
W tym momencie przypomina mi się fragment jakiejś zupełnie innej książki, kryminału, a dotyczący mrożącego krew w żyłach pościgu Syrenki za Wartburgiem, albo odwrotnie. Dziś może wywoływać to salwy huraganowego śmiechu, ale wtedy… Ano, właśnie – wtedy mogło to być odbierane...

zglonowana | 2014-08-18
Przeczytana: sierpień 2014

Mam wrażenie, że w tej książce Nienacki drwi sobie z czytelnika. Czytelnika przyzwyczajonego do intryg, zdrad i tego, że każdy wyjazd służbowy kończy się nowym romansem. W tej książce wszystkie sprawy cielesne schodzą na drugi plan. A nawet trzeci. Momentami brak dynamiki na tym polu irytuje. Ale wspaniałą rekompensatą staje się tu dylemat moralny i wewnętrzna walka głównego bohatera. Nie jest to typowa, oklepana walka o sprawiedliwość, nie jest to walka dobra ze złem. To bitwa o spokojne sumienie.

Sayuri | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2013

Mamy tutaj głównego bohatera Piotra, który jest ławniekiem w sądzie. Razem z sędzią i drugim ławnikiem podpisuje wyrok skazujący na śmierć człowieka, który (rzekomo) zabija dwie kobiety (dodam tylko, że ostatni wyrok śmierci w Polsce miał miejsce w 1988r). Piszę rzekomo bo Piotra od początku sprawy trapi wiele wątpliwości co do zarzutów oskarżonego. Podjął tą decyzję raczej pod presją społeczeństwa, niż z własnej nieprzymuszonej woli. Kiedy dowiaduje się, że wyrok został wykonany nie może znaleźć sobie miejsca. Wraca na miejsce zbrodni i szuka dla siebie usprawiedliwienia. Szuka też zrozumienia u innych, ale nie znajduje go. Zadaje sobie pytanie czy rzeczywiście miał prawo skazać obcego człowieka na śmierć, czy nie lepiej byłoby, aby skazany mógł odpokutować swoje winy w więzieniu. Piotr toczy wewnętrzą walkę ze swoim sumieniem, ale kto wygrywa wie tylko on sam.

Katarzyna | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Piotr jest dramaturgiem, krytykiem teatralnym oraz ławnikiem. Każde z tych zajęć wymaga od niego wydawania sądów. Moment, w którym dowiaduje się o wykonaniu kary śmierci na mężczyźnie, w sprawie którego brał udział wydając wyrok skazujący, jest dla niego punktem zwrotnym. Piotr zaczyna zastanawiać się jak bardzo obciążone jest jego własne sumienie.

Czar0wnica | 2015-03-14
Przeczytana: 12 marca 2015

Książka, jak dla mnie zupełnie odmienna od twórczości Nienackiego dla dzieci czy też zupełnie dla dorosłych;) Refleksyjna, głęboka, pełna wewnętrznych rozważań. Z początku trochę się ciągnie, lecz warto dobrnąć do końca. Rozważania nad sensem kary i jej rodzajem, nad zgodą ze sobą i własnym sumieniem. Tak w skrócie.

ro48 | 2015-03-15

Się zakurzyło. Długo nietykane. Czekało na półce 20 lat :-) Delikatnie archaiczny styl, ale dla fana Mistrza i znawcy realiów głębokiego PRL "ciekawa przygoda". Styl jedno, ale wnikliwość i wybebeszanie psychiki ludzkiego ssaka - majstersztyk! Warto!

leszel | 2013-04-17
Przeczytana: 2012 rok

Książka wartościowa. Daje do myślenia.

kudybcia | 2012-12-28

trzeba zajrzeć w głąb siebie

oalga | 2015-03-13

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku