Sumienie

837036005X
kara śmierci
Karolina

Inne wydania

"Sumienie" to powieść psychologiczna, przedstawiająca przeżycia, wątpliwości i rozterki ławnika Piotra, głosującego za karą śmierci dla dwukrotnego mordercy kobiet. Utwór zawiera istotne i ciągle aktualne pytanie o sens moralny stosowania kary śmierci w naszym cywilizowanym świecie. Powieścią tą akcentuje Zbigniew Nienacki swoją nieugiętą postawę humanisty i artysty, poczuwającego się do odpowiedzialności za rozwiązania podstawowych problemów etycznych schyłku XX wieku, w tym także tych dotyczących sfery praw człowieka.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

„Nie sztuka być sprawiedliwym, gdy odpowiedzialność za sprawiedliwość składa się na barki innych.”
Jednocześnie odpowiedzialność za wydanie wyroku śmierci może być dla wrażliwego człowieka niezwykle trudnym brzemieniem sumienia. Z tym właśnie boryka się Piotr, ławnik, główny bohater książki „Sumienie” po wykonaniu wyroku, do którego się przyczynił. Hmm… Właściwie to złoczyńca, morderca dwóch kobiet sam przyczynił się do swojej śmierci. Z drugiej strony czy jest sprawiedliwym nie dać możliwości poprawy osobie żałującej swego strasznego czynu? Wobec tego sędzia „jakkolwiek zrobi, tylko przed swoim sumieniem będzie odpowiadał.”

Zbigniew Nienacki, znany głównie z serii dla młodzieży o panu Samochodziku, jest też autorem między innymi erotyków i sztuk teatralnych. W postaci „Sumienia” popełnił powieść psychologiczną dotykającą kwestii kary śmierci i wa

Dag | 2010-10-31

Ktoś, kto pożyczył mi tę książkę powiedział "Od teraz zawsze, gdy będę się zastanawiać, czy podjąłem dobrą decyzję - przeczytam Sumienie i będę znowu pewien". I tak jest rzeczywiście, Nienacki nie tylko zadaje trudne pytania, ale także - co odróżnia go od innych autorów poruszających podobne tematy - na nie odpowiada. Sumienie czyta się dobrze, ale na pewno nie szybko a to dla mnie jedna z najlepszych pochwał jakie można napisać o książce.

Nitager | 2016-06-06

Powieść psychologiczna z wątkami kryminalnymi. Nietypowy przykład powieści sądowej, bowiem akcja dzieje się nie tylko na sali rozpraw. Nasz bohater, człowiek wrażliwy, przyzwoity i w gruncie rzeczy dobroduszny, uczestniczy w charakterze ławnika w rozprawie przeciwko mordercy. Były to czasy stosowania kary śmierci i ta właśnie kara grozi sprawcy dwóch morderstw. Decyzja o pozbawieniu życia ludzkiej istoty wprawia naszego bohatera w prawdziwą burzę myśli i uczuć, wzajemnie się zwalczających. Człowiek ten nie wie, jak powinien postąpić, co jest słuszne, co jest sprawiedliwe... Cały jego świat wartości przewraca się do góry nogami.
A co na to sędzia? Sędzia uśmiecha się i zapewnia, że gdyby nie miał on żadnych wątpliwości, nigdy nie pozwoliłby mu na zajęcie tego miejsca. Czyż nie piękne? Proste, a jaki odkrywcze.
Temat, poprzez wykreślenie kary śmierci z kodeksu karnego, pozornie się dziś zdezaktualizował - ale dyskusja, choć jałowa, na temat zasadności jej przywrócenia, wciąż trwa....

Meszuge | 2014-03-07
Przeczytana: 02 września 2011

Był w życiu pisarza taki okres, w którym pisał już całkiem niezłe powieści przygodowe dla młodzieży (pierwsze tomy przygód Pana Samochodzika, którym zresztą po czasie zmieniano tytuły), natomiast jeszcze niezbyt dobrze, albo wręcz niedobrze, wychodziło mu pisanie dla dorosłych. Utwory takie jak „Laseczka i tajemnica”, czy właśnie „Sumienie” zaliczam dziś (dziesięć lat temu też) do ewidentnych knotów: naiwne, nieciekawe i nijakie, ale uwaga! To są oceny mniej więcej współczesne. Jak oceniano te pozycje pół wieku temu, czyli wtedy, kiedy powstały i w czasach, których dotyczyły – nie wiem, nie mam pojęcia. Nie spotkałem nikogo, kto by je wtedy czytał, do dziś to pamiętał i mógł na ich temat cokolwiek powiedzieć.
W tym momencie przypomina mi się fragment jakiejś zupełnie innej książki, kryminału, a dotyczący mrożącego krew w żyłach pościgu Syrenki za Wartburgiem, albo odwrotnie. Dziś może wywoływać to salwy huraganowego śmiechu, ale wtedy… Ano, właśnie – wtedy mogło to być odbierane...

zglonowana nana | 2014-08-18
Przeczytana: sierpień 2014

Mam wrażenie, że w tej książce Nienacki drwi sobie z czytelnika. Czytelnika przyzwyczajonego do intryg, zdrad i tego, że każdy wyjazd służbowy kończy się nowym romansem. W tej książce wszystkie sprawy cielesne schodzą na drugi plan. A nawet trzeci. Momentami brak dynamiki na tym polu irytuje. Ale wspaniałą rekompensatą staje się tu dylemat moralny i wewnętrzna walka głównego bohatera. Nie jest to typowa, oklepana walka o sprawiedliwość, nie jest to walka dobra ze złem. To bitwa o spokojne sumienie.

Agnieszka | 2013-07-01

Mamy tutaj głównego bohatera Piotra, który jest ławniekiem w sądzie. Razem z sędzią i drugim ławnikiem podpisuje wyrok skazujący na śmierć człowieka, który (rzekomo) zabija dwie kobiety (dodam tylko, że ostatni wyrok śmierci w Polsce miał miejsce w 1988r). Piszę rzekomo bo Piotra od początku sprawy trapi wiele wątpliwości co do zarzutów oskarżonego. Podjął tą decyzję raczej pod presją społeczeństwa, niż z własnej nieprzymuszonej woli. Kiedy dowiaduje się, że wyrok został wykonany nie może znaleźć sobie miejsca. Wraca na miejsce zbrodni i szuka dla siebie usprawiedliwienia. Szuka też zrozumienia u innych, ale nie znajduje go. Zadaje sobie pytanie czy rzeczywiście miał prawo skazać obcego człowieka na śmierć, czy nie lepiej byłoby, aby skazany mógł odpokutować swoje winy w więzieniu. Piotr toczy wewnętrzą walkę ze swoim sumieniem, ale kto wygrywa wie tylko on sam.

Katarzyna | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Piotr jest dramaturgiem, krytykiem teatralnym oraz ławnikiem. Każde z tych zajęć wymaga od niego wydawania sądów. Moment, w którym dowiaduje się o wykonaniu kary śmierci na mężczyźnie, w sprawie którego brał udział wydając wyrok skazujący, jest dla niego punktem zwrotnym. Piotr zaczyna zastanawiać się jak bardzo obciążone jest jego własne sumienie.

Czar0wnica | 2015-03-14
Przeczytana: 12 marca 2015

Książka, jak dla mnie zupełnie odmienna od twórczości Nienackiego dla dzieci czy też zupełnie dla dorosłych;) Refleksyjna, głęboka, pełna wewnętrznych rozważań. Z początku trochę się ciągnie, lecz warto dobrnąć do końca. Rozważania nad sensem kary i jej rodzajem, nad zgodą ze sobą i własnym sumieniem. Tak w skrócie.

Bałucki | 2016-07-16

Ciekawa historia zmagań głównego bohatera z własnym sumieniem. Silnie zaakcentowana nieodwracalność podjętej decyzji. W tle wiele bliskich mi miejsc: sieradzki las, Tumidaj, Bory Tucholskie no i oczywiście Łódź...niektóre miejsca w zasięgu wzroku. Być równie dobrym w powieści dla młodzieży i dorosłych to naprawdę świadczy o wybitnym talencie Pana Zbyszka. Na koniec ogromny szacunek dla niego za podjęcie tego właśnie tematu.

ro48 | 2015-03-15

Się zakurzyło. Długo nietykane. Czekało na półce 20 lat :-) Delikatnie archaiczny styl, ale dla fana Mistrza i znawcy realiów głębokiego PRL "ciekawa przygoda". Styl jedno, ale wnikliwość i wybebeszanie psychiki ludzkiego ssaka - majstersztyk! Warto!