Okładka książki Sumienie

kara śmierci
typ
papier
Karolina
6.75 (57 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Powieść psychologiczna, przedstawiająca przeżycia, wątpliwości i rozterki prawnika Piotra, głosującego za karą śmierci dla dwukrotnego mordercy kobiet. Utwór zawiera istotne i ciągle aktualne pytanie o sens moralny stosowania kary śmierci w naszym cywilizowanym świecie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Dag | 2010-10-31

Ktoś, kto pożyczył mi tę książkę powiedział "Od teraz zawsze, gdy będę się zastanawiać, czy podjąłem dobrą decyzję - przeczytam Sumienie i będę znowu pewien". I tak jest rzeczywiście, Nienacki nie tylko zadaje trudne pytania, ale także - co odróżnia go od innych autorów poruszających podobne tematy - na nie odpowiada. Sumienie czyta się dobrze, ale na pewno nie szybko a to dla mnie jedna z najlepszych pochwał jakie można napisać o książce.

Meszuge | 2014-03-07
Przeczytana: 02 września 2011

Był w życiu pisarza taki okres, w którym pisał już całkiem niezłe powieści przygodowe dla młodzieży (pierwsze tomy przygód Pana Samochodzika, którym zresztą po czasie zmieniano tytuły), natomiast jeszcze niezbyt dobrze, albo wręcz niedobrze, wychodziło mu pisanie dla dorosłych. Utwory takie jak „Laseczka i tajemnica”, czy właśnie „Sumienie” zaliczam dziś (dziesięć lat temu też) do ewidentnych knotów: naiwne, nieciekawe i nijakie, ale uwaga! To są oceny mniej więcej współczesne. Jak oceniano te pozycje pół wieku temu, czyli wtedy, kiedy powstały i w czasach, których dotyczyły – nie wiem, nie mam pojęcia. Nie spotkałem nikogo, kto by je wtedy czytał, do dziś to pamiętał i mógł na ich temat cokolwiek powiedzieć.
W tym momencie przypomina mi się fragment jakiejś zupełnie innej książki, kryminału, a dotyczący mrożącego krew w żyłach pościgu Syrenki za Wartburgiem, albo odwrotnie. Dziś może wywoływać to salwy huraganowego śmiechu, ale wtedy… Ano, właśnie – wtedy mogło to być odbierane zupeł...

Agnieszka | 2013-07-01
Na półkach: 2013, Przeczytane

Mamy tutaj głównego bohatera Piotra, który jest ławniekiem w sądzie. Razem z sędzią i drugim ławnikiem podpisuje wyrok skazujący na śmierć człowieka, który (rzekomo) zabija dwie kobiety (dodam tylko, że ostatni wyrok śmierci w Polsce miał miejsce w 1988r). Piszę rzekomo bo Piotra od początku sprawy trapi wiele wątpliwości co do zarzutów oskarżonego. Podjął tą decyzję raczej pod presją społeczeństwa, niż z własnej nieprzymuszonej woli. Kiedy dowiaduje się, że wyrok został wykonany nie może znaleźć sobie miejsca. Wraca na miejsce zbrodni i szuka dla siebie usprawiedliwienia. Szuka też zrozumienia u innych, ale nie znajduje go. Zadaje sobie pytanie czy rzeczywiście miał prawo skazać obcego człowieka na śmierć, czy nie lepiej byłoby, aby skazany mógł odpokutować swoje winy w więzieniu. Piotr toczy wewnętrzą walkę ze swoim sumieniem, ale kto wygrywa wie tylko on sam.

zglonowana | 2014-08-18
Przeczytana: sierpień 2014

Mam wrażenie, że w tej książce Nienacki drwi sobie z czytelnika. Czytelnika przyzwyczajonego do intryg, zdrad i tego, że każdy wyjazd służbowy kończy się nowym romansem. W tej książce wszystkie sprawy cielesne schodzą na drugi plan. A nawet trzeci. Momentami brak dynamiki na tym polu irytuje. Ale wspaniałą rekompensatą staje się tu dylemat moralny i wewnętrzna walka głównego bohatera. Nie jest to typowa, oklepana walka o sprawiedliwość, nie jest to walka dobra ze złem. To bitwa o spokojne sumienie.

Katarzyna | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Piotr jest dramaturgiem, krytykiem teatralnym oraz ławnikiem. Każde z tych zajęć wymaga od niego wydawania sądów. Moment, w którym dowiaduje się o wykonaniu kary śmierci na mężczyźnie, w sprawie którego brał udział wydając wyrok skazujący, jest dla niego punktem zwrotnym. Piotr zaczyna zastanawiać się jak bardzo obciążone jest jego własne sumienie.

leszel | 2013-04-17
Przeczytana: 2012 rok

Książka wartościowa. Daje do myślenia.

kudybcia | 2012-12-28

trzeba zajrzeć w głąb siebie

Karol | 2014-06-27

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku