Okładka książki Sumienie

kara śmierci
typ
papier
Karolina
6,77 (60 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Powieść psychologiczna, przedstawiająca przeżycia, wątpliwości i rozterki prawnika Piotra, głosującego za karą śmierci dla dwukrotnego mordercy kobiet. Utwór zawiera istotne i ciągle aktualne pytanie o sens moralny stosowania kary śmierci w naszym cywilizowanym świecie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Dag | 2010-10-31

Ktoś, kto pożyczył mi tę książkę powiedział "Od teraz zawsze, gdy będę się zastanawiać, czy podjąłem dobrą decyzję - przeczytam Sumienie i będę znowu pewien". I tak jest rzeczywiście, Nienacki nie tylko zadaje trudne pytania, ale także - co odróżnia go od innych autorów poruszających podobne tematy - na nie odpowiada. Sumienie czyta się dobrze, ale na pewno nie szybko a to dla mnie jedna z najlepszych pochwał jakie można napisać o książce.

Meszuge | 2014-03-07
Przeczytana: 02 września 2011

Był w życiu pisarza taki okres, w którym pisał już całkiem niezłe powieści przygodowe dla młodzieży (pierwsze tomy przygód Pana Samochodzika, którym zresztą po czasie zmieniano tytuły), natomiast jeszcze niezbyt dobrze, albo wręcz niedobrze, wychodziło mu pisanie dla dorosłych. Utwory takie jak „Laseczka i tajemnica”, czy właśnie „Sumienie” zaliczam dziś (dziesięć lat temu też) do ewidentnych knotów: naiwne, nieciekawe i nijakie, ale uwaga! To są oceny mniej więcej współczesne. Jak oceniano te pozycje pół wieku temu, czyli wtedy, kiedy powstały i w czasach, których dotyczyły – nie wiem, nie mam pojęcia. Nie spotkałem nikogo, kto by je wtedy czytał, do dziś to pamiętał i mógł na ich temat cokolwiek powiedzieć.
W tym momencie przypomina mi się fragment jakiejś zupełnie innej książki, kryminału, a dotyczący mrożącego krew w żyłach pościgu Syrenki za Wartburgiem, albo odwrotnie. Dziś może wywoływać to salwy huraganowego śmiechu, ale wtedy… Ano, właśnie – wtedy mogło to być odbierane zupeł...

Agnieszka | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2013

Mamy tutaj głównego bohatera Piotra, który jest ławniekiem w sądzie. Razem z sędzią i drugim ławnikiem podpisuje wyrok skazujący na śmierć człowieka, który (rzekomo) zabija dwie kobiety (dodam tylko, że ostatni wyrok śmierci w Polsce miał miejsce w 1988r). Piszę rzekomo bo Piotra od początku sprawy trapi wiele wątpliwości co do zarzutów oskarżonego. Podjął tą decyzję raczej pod presją społeczeństwa, niż z własnej nieprzymuszonej woli. Kiedy dowiaduje się, że wyrok został wykonany nie może znaleźć sobie miejsca. Wraca na miejsce zbrodni i szuka dla siebie usprawiedliwienia. Szuka też zrozumienia u innych, ale nie znajduje go. Zadaje sobie pytanie czy rzeczywiście miał prawo skazać obcego człowieka na śmierć, czy nie lepiej byłoby, aby skazany mógł odpokutować swoje winy w więzieniu. Piotr toczy wewnętrzą walkę ze swoim sumieniem, ale kto wygrywa wie tylko on sam.

zglonowana | 2014-08-18
Przeczytana: sierpień 2014

Mam wrażenie, że w tej książce Nienacki drwi sobie z czytelnika. Czytelnika przyzwyczajonego do intryg, zdrad i tego, że każdy wyjazd służbowy kończy się nowym romansem. W tej książce wszystkie sprawy cielesne schodzą na drugi plan. A nawet trzeci. Momentami brak dynamiki na tym polu irytuje. Ale wspaniałą rekompensatą staje się tu dylemat moralny i wewnętrzna walka głównego bohatera. Nie jest to typowa, oklepana walka o sprawiedliwość, nie jest to walka dobra ze złem. To bitwa o spokojne sumienie.

Katarzyna | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Piotr jest dramaturgiem, krytykiem teatralnym oraz ławnikiem. Każde z tych zajęć wymaga od niego wydawania sądów. Moment, w którym dowiaduje się o wykonaniu kary śmierci na mężczyźnie, w sprawie którego brał udział wydając wyrok skazujący, jest dla niego punktem zwrotnym. Piotr zaczyna zastanawiać się jak bardzo obciążone jest jego własne sumienie.

leszel | 2013-04-17
Przeczytana: 2012 rok

Książka wartościowa. Daje do myślenia.

kudybcia | 2012-12-28

trzeba zajrzeć w głąb siebie

mpatti | 2014-11-18

Kalendarium literackie
  • Licia Troisi
    34. rocznica
    urodzin
    A z pustką, którą w sobie nosisz, gdzie do tej pory zaszłaś?
  • Witold Jabłoński
    57. rocznica
    urodzin
    Śmierć jest bramą do ukojenia [...] a życie jeziorem, które topi nas w bólu.
  • Charlaine Harris
    63. rocznica
    urodzin
    O rany! - sapnęłam. - Wyglądasz dla mnie lepiej niż Happy Meal dla trzylatka.
  • Arturo Pérez-Reverte
    63. rocznica
    urodzin
    Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy - samotność,... pokaż więcej
  • Poul Anderson
    88. rocznica
    urodzin
    W świecie istnieją trzy Moce, którym nie mogą przeciwstawić się ani bogowie, ani demony, ani ludzie. Moce, których nie zwyciężą czary, których nie pokona żadna potęga: Biały Chrystus, Czas i Miłość.
  • Francis Durbridge
    102. rocznica
  • Giorgio Faletti
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedy coś odmienia twoje życie, bardzo trudno to zamaskować.
  • Rudolf Hoss
    99. rocznica
  • Izabela Kuna
    44. rocznica
    -Ciągle bierzesz xanax?
    -No pewnie. Nawet mój kot bierze xanax.
  • J.A. Redmerski
    39. rocznica
    urodzin
    Tylko pamiętaj, by zawsze być sobą i nie bać się mówić tego, co myślisz, albo tego, by głośno marzyć.
  • Anthony Burgess
    21. rocznica
    śmierci
    Człowiek niezdolny wybierać to już nie człowiek.
  • Yukio Mishima
    44. rocznica
    śmierci
    Ponieważ moim jedynym powodem do dumy był fakt, że ludzie mnie nie rozumieją, nigdy nie czułem potrzeby, by próbować innym wytłumaczyć, co czuję. Myślałem, że los odmówił mi zdolności widzenia tego, co widzieli inni. Moja samotność rosła i przybierała z dnia na dzień, jak tucznik.
  • Antoine François Prévost d'Exiles
    251. rocznica
    śmierci
    Ogół ludzi wrażliwy jest jedynie na kilka namiętności, w których trawi się ich życie i do których sprowadza się cała ich istota. Odejmijcie im miłość i nienawiść, rozkosz i cierpienie, nadzieję i obawę, nie będą czuli nic.

Znajdź nas na Facebooku