Up the Line
Feanor

Gdyby ktoś chciał wybrać się na wycieczkę w przeszłość, w roku 2058 byłoby to możliwe, ale nie łudźmy się, ani tanie, ani bezpieczne. Należy przede wszystkim przestrzegać przepisów ustalonych przez służbę czasową. Co ma zrobić pilot wycieczki, jeśli niesforny turysta umknie z grupy i zagubi się w czasie? Przydarzyło się to Judsonowi Danielowi Elliotowi III... i zakończyło niewesoło.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: Skan własny

Basia | 2015-02-04

Ale skucha! Po "Zamkniętym świecie" zakochałam się w piórze Silverberga. Ale "Prądy czasu" mnie gorzko rozczarowały. Szczerze wam powiem że po około 50 stronach po prostu ją sobie odpuściłam. Ta książka do mnie nie trafia, mało rzeczy wydało mi się interesujących, niektóre totalnie nielogiczne. Szkoda mi na nią mojego czasu.

MałySuseł | 2018-03-31
Przeczytana: 31 marca 2018

Porządna książka o podróży w czasie, pełna rozważań nad naturą czasu. Mimo upływu lat, poza kilkoma krótkimi fragmentami o tym co się stało na przełomie XX i XXI wieku książka nadal aktualna. Choć oczywiście wątpię, w to, że za jakieś 40 lat podróże w czasie będą możliwe ;).

Marcin | 2012-11-11

Bardzo dobra lektura. Niby wszystko co można było napisać o podróżach w czasie zostało już powiedziane, a jednak Silverberg ujął temat w nowe ramy. Książka napisana przemyślanie i staranie. Ciekawie zostały przedstawione problemy paradoxów czasowych.
Zdecydowanie polecam.

Marsza | 2014-06-02
Przeczytana: 31 maja 2014

Od soboty dumam, co ja kuźwa przeczytałam i nadal nie jestem pewna. “Prądy czasu” Roberta Silverberga wyszły drukiem za oceanem w 1969, co czyni je o rok młodszymi od “Masek czasu” i trzy lata starszymi od “Księgi czaszek” (o której jeszcze nie napisałam, acz tu dumam od niedzieli nad tym, co ja o tym myślę). Wyznaczam ramy czasowe, w naiwnej może próbie stwierdzenia, jak to z pewnymi aspektami książek pana Silverberga jest. Bo tak, okładkowo “Prądy czasu” to:

"Gdyby ktoś chciał wybrać się na wycieczkę w przeszłość, w roku 2058 byłoby to możliwe, ale nie łudźmy się, ani tanie, ani bezpieczne. Należy przede wszystkim przestrzegać przepisów ustalonych przez służbę czasową. Co ma zrobić pilot wycieczki, jeśli niesforny turysta umknie z grupy i zagubi się w czasie? Przydarzyło się to Judsonowi Danielowi Elliotowi III… i zakończyło niewesoło."

I owszem, podróże w czasie odgrywają kluczową rolę w powieści niemal od samego początku. W 2058 podróże w czasie są możliwe i za...

amra_LemurianScrolls | 2017-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2017

To jest książka historyczna. Oczywiście zakładając, że autor posługuje się aktualnymi danymi znanymi dzisiejszym historykom, wtedy można ją tak przyporządkować. Objętościowo w każdym razie, wydarzenia z historii Bizancjum zajmują największą część książki. Główny bohater z wykształcenia jest historykiem, jego specjalnością i największym zamiłowaniem są dzieje Konstantynopola/Bizancjum. Wykonuje zawód Kuriera Czasowego, oprowadza wycieczki turystów za pomocą skoków w czasie po różnych epokach tego miasta, pokazując im (jak i czytelnikowi) przeszłość Bizancjum. Cała książka to sprytnie zaprezentowana lekcja historii, ubrana w płaszczyk fantastyki. Jest tu też dużo erotyki, społeczeństwo przyszłości pokazane jest bardzo hedonistycznie, jako w pełni korzystające z przyjemności cielesnych. Książka jest lekka i szybka w czytaniu, kilka godzin i po wszystkim. Na plus należy zaliczyć ciekawe zakończenie i ogólnie tematykę podróżowania w czasie, poruszaną przez całą książkę, która pobudza...

Pete489 | 2014-07-06

Zdecydowanie jedna z lepszych pozycji dotycząca paradoksów podróży w czasie; zabawnie wpleciona erotyka oraz tempo wydarzeń to duże plusy. Niestety, podobnie jak wielu innych świetnych książkach s-f, zakończenie jest zupełnie nietrafione.

W każdym razie, jeśli kręci Cię Powrót do Przyszłości, albo książki typu Statki Czasu Baxtera, koniecznie przeczytaj!

Faust | 2010-10-16

Dobry humor. Ciekawy pomysł na historię. Kilka błędów natury logicznej (ale chyba ciężko jest ich uniknąć gdy się pisze o podróżach w czasie). Pomimo tego warta polecenia.

żabka | 2012-10-19
Przeczytana: 19 października 2012

Jestem zachwycona tą książką. Łączy ze sobą delikatny obraz historii z przyszłością niewyobrażalną i podróżami w czasie... Rewelacja, godna polecenia.

Alarys | 2017-10-07

musze wrocic