Powrót do tajemniczego ogrodu

Return to The Secret Garden
83-7255-618-0
tajemniczy ogród
Beata

Kontynuacja znanej, zaliczanej do klasyki dziecięcej powieści Tajeminczy ogród autorstwa Frances Hodgson Burnett. W Powrocie do tajemniczego ogrodu Mary, Colin i Dickon nie są już dziećmi. Teraz stoją przed nimi otworem niezliczone możliwości, ale i pułapki dorosłego życia. Dickon walczy w I wojnie światowej, Mary decyduje się na małżeństwo i wyjeżdża do Indii, Colin planuje założyć firmę... W tajemniczym ogrodzie swego dzieciństwa odkryli piękno przyjaźni, wierności i - co najważniejsze - miłości. Teraz doświadczą tego, jak bardzo może być ona trudna, jak różne są jej oblicza. Doświadczą też najbardziej okrutnego przeciwieństwa miłości - wojny, po której ich świat już nigdy nie będzie taki sam. Na szczęście nadal czeka na nich tajemniczy ogród, od którego wszystko się zaczęło i w którym może się odradzać wciąż na nowo... Susan Moody, opowiadając o losach przyjaciół, pokazuje Czytelnikowi obraz pewnej epoki - koniec starego i początek nowego świata. Mimo staroświeckiego kostiumu jest to opowieść bardzo nowoczesna, dotykająca uniwersalnych problemów relacji międzyludzkich, miłości między kobietą i mężczyzną i miłości rodzicielskiej, opowieść o zniszczeniach, jakich dokonuje w ludziach wojna, i o potężnej sile życia, która każe się podnosić nawet z największych klęsk.

allison | 2013-06-27
Przeczytana: 2008 rok

Po wielokrotnej lekturze "Tajemniczego ogrodu", który należał do moich ukochanych książek w dzieciństwie, spodziewałam się czegoś bardziej zbliżonego do pierwowzoru (o, ja naiwna:)).

Niestety, dalszy ciąg trąci strasznie kiczowatym romansidłem. Czyta się szybko, ale bez większych emocji, bo fabuła jest przewidywalna (mimo częstych zwrotów akcji).
Lektura była dla mnie wielkim rozczarowaniem, ale (na szczęście!) nie zmąciła zapamiętanego z dzieciństwa, niepowtarzalnego i nastrojowego obrazu.

Kasio | 2013-07-24

Ponoć dobry PR to ponad połowa sukcesu. Także tutaj zadziałało dobre hasło, bo gdyby nie tytuł, odwołujący się do najwspanialszych wspomnień związanych z lekturą "Tajemniczego ogrodu" moja ręka po to dzieło sama by nie sięgnęła. A i pod przymusem, możliwe, że by się wzbraniała.

Autorka konstruuje jakiś żałosny miłosny trójkąt między bohaterami, akcja toczy się wartko, ale na plaster mi taka akcja. Romansów bez podkładki w postaci wątku głównego (kryminalnego, szpiegowskiego, jakiegokolwiek innego) nie trawię, romans w charakterze osi książki mnie zwyczajnie nudzi. A ten jest w dodatku kiepski, bo przewidywalny.

No, ale o gustach się nie dyskutuje, więc nie będę absolutnie wszystkich zniechęcać. Fankom romansideł "Powrót..." może się spodobać. Mnie się nie podoba i jakby mnie ktoś spytał, to nie polecam. Z drugiej strony po usiłowaniu przeczytania "Pięćdziesięciu twarzy Greya" uważam, że książka jest niezła - autorka umie pisać, zna też wiele synonimów ;)

Halina | 2013-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2013

Cudowna książka. Wspaniały styl pisania, od dawna nie miałam do czynienia z tak dobrze napisaną książką. Znakomita fabuła. Brutalnie szczera, przez co bywa również obrzydliwa, wręcz do pożygu. Można by nawet powiedzieć, że bywa nieco wulgarna - sceny erotyczne się pojawiają, nie co chwila, ale kilka jest, a sam stosunek jest tam przedstawiony brutalnie, jako coś zwierzęcego. Kiedy jednak kochają się dwie faktycznie kochające się osoby, nie jest to opisane, tylko zaznaczane, że się kochają.
Zastanawiałam się, czy brnąć dalej, bo pomimo niewątpliwych plusów, dla mnie to już było za dużo. Nie wiem zupełnie, co ta książka robiła w dziale dla dzieci i młodzieży. Doskonały sequel - żadnych błędów rzeczowych, pojawiają się odwołania do oryginału... Książka szczera, opowiadająca o rzeczach poważnych, ponadczasowych. Miłość, macierzyństwo, śmierć, wojna, seks, homoseksualizm, dorosłość... Bardzo dobra książka, naprawdę, ale osobom wrażliwym i o lekkich nerwach nie polecam zdecydowanie.

wera | 2013-01-14

1 część była fantastyczna