Szepty pustyni

Whispers in the Sand
Anna Fox, egipt, klątwa, powieść
horror
Beata

Anna Fox, chcąc odpocząć po przykrych przeżyciach związanych z rozwodem, wybiera się na wycieczkę do Egiptu śladami swej prababki Luizy, znanej akwarelistki, która w połowie ubiegłego stulecia odbyła rejs po Nilu z Luksoru do Asuanu. Anna zabiera w podróż dziennik Luizy i należący niegdyś do niej starożytny flakonik na wonności. Z dziennika Luizy dowiaduje się o pięknym, egzotycznym, tragicznie zakończonym romansie prababki i klątwie ciążącej na egipskim flakoniku. Samą Annę też zaczyna prześladować czyjaś upiorna, nieuchwytna obecność - ktoś strzeże flakonika i usiłuje zawładnąć jaźnią Anny. Przerażona, próbuje pozbyć się przeklętego naczynia, lecz ono wciąż do niej wraca - nawet gdy Anna ratuje się ucieczką do Anglii. Czy miłość Toby'ego zdoła ocalić jej duszę przed potęgą egipskich magów?

Mollinka_90 | 2016-08-24
Przeczytana: 2015 rok

Nie miałam okazji jeszcze w życiu wypłynąć statkiem w jakiś dłuższy rejs, toteż mam o takowej podróży tylko mgliste wyobrażenie. Bezkresne morze/ocean dookoła i kilka/kilkanaście dni spędzonych na pokładzie w drodze do upragnionego celu podróży w towarzystwie tych samych osób, niewielkie kajuty, okresowe sztormy, zabijanie czasu na wieczornych przyjęciach przy akompaniamencie orkiestry. Taką wersję podróży do Egiptu przedstawia czytelnikom Barbara Erskine. Ponieważ jest ona zbieżna z moją wizją, książka, mimo iż może niektórym wydać się nudna, mi przypadła do gustu.

Opowiada o losach Anny Fox, której przeżycia związane z rozwodem, doprowadziły ją na pokład statku płynącego do Egiptu, gdzie kobieta ma zamiar odbyć podróż śladami swej babki Luizy. Luiza była znaną malarką, specjalizującą się w akwarelach. Anna zabiera w podróż dziennik autorstwa babki i należący do niej flakonik na wonności o starożytnym rodowodzie. Z pamiętnika Luizy dowiaduje się o jej smutnym romansie oraz...

Mój ukochany Egipt... teraz i dawniej... zaczęło się ciekawie, ale później było już tylko rozwlekle, nudno, monotonnie. Szkoda, bo pomysł dobry!

charu | 2018-09-21

I kolejna książka z polecenia mojej mamy. Przyznaję, że gdy przeczytałam krótkie "o czym ona jest", pomyślałam, że będzie to może coś ciut naiwnego z wielką miłością w tle. Nic bardziej mylnego. Książka wciągnęła mnie niczym piaski pustyni i zaintrygowała jak magiczne naczynie z tajemnicą wewnątrz. Świetnie wplecione w całość fragmenty pamiętnika i teksty z Księgi Umarłych. Główna bohaterka Anna momentami ciut naiwna i mało asertywna. Jednak w ogólnej ocenie to 5 z plusem. Czytałam z ogromną ciekawością i błyskawicznie.

lenuszka | 2012-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Po „Szepty pustyni” sięgnęłam z pewną rezerwą. Z niewiadomych mi przyczyn, wielokrotnie podczas wyboru książki, tę pozycję odkładałam na bok. W końcu wpadła w moje ręce i powiedziałam sobie: „Teraz albo nigdy!”. Niespodziewałabym się wtedy, że będzie to udany wybór.

Czytałam więc ją sobie, mija jedna godzina, druga, a potem trzecia..zastała mnie już późna noc, a rano trzeba wstać do pracy, a ja tak bardzo nie chcę, ale tak bardzo bardzo, przerwać tego czytania, no i co tu robić? Spać czy czytać? Wygrał oczywiście rozsądek, poszłam spać :-) Ale następnego dnia nadrobiłam zaległości i w ekspresowym tempie doczytałam do końca. I po co ja tak długo zwlekałam z wyborem tej książki? Cóż.. czasami po prostu warto czekać :-)

kwiatek29 | 2012-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2012

Sadząc po recenzji z tyłu okładki,książka zapowiadała się bardzo zachęcająco,sugerowała napięcie aż do ostatniej strony.Niestety "Szepty pustyni"nie czyta się lekko,sama książka mogłaby mieć o połowę stron mniej,nie była by wtedy taka męcząca.Historia Anny Fox,która po rozwodzie, postanawia odpocząć i wyjeżdża na wycieczkę do Egiptu.Zabiera ze sobą dziennik swojej prababki Luizy i tajemniczy egipski flakonik.Mają miejsce niewytłumaczalne,tajemnicze wydarzenia.Anna próbuje pozbyć się flakonika,lecz on wciąż do niej wraca.Przeczytałam tę powieść do końca ze zwykłej ciekawości jak się zakończy.Męcząca lektura,rozwlekłe nudne opisy,nieciekawi bohaterowie.

JaMajka | 2017-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2017

Nie mialam wcześniej okazji czytać o kulturze i wierzeniach starożytnych Egipcjan, mimo iż książka zawiera motyw surrealistyczny (spirytystyczny?) to jednak zbliża nas zarówno do wyglądu Egiptu jak i wierzeń w tamtych czasach. Idealna na czas zimnych wieczorów.

Meg | 2014-06-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Bardzo ciekawa książka, ale długo się ją czyta z powodu bardzo małych liter!
Podoba mi się to, że książka zawiera w sobie mitologię egipską oraz, że opowiada o czasach starożytnych,wiktoriańskich i współczesnych. Fabuła jest interesująca, aha i fajne było to, że na początku rozdziału zawsze był fragment z Księgi Umarłych.
Polecam wielbicielom Egiptu :)
P.S. W książce występuje wątek romantyczny, ale nie ma trójkącików :P

nuwaika | 2018-03-21
Przeczytana: 20 marca 2018

Niestety nie jest to dobra książka, raczej bardzo przeciętna. Historia zapowiadała się fantastycznie - Egipt, podróż Nilem, przeplatanie się dwóch linii czasowych, starożytny flakonik i ciążąca na nim klątwa... Nie wyszło połączenie tych rzeczy ze stylem pisania autorki. Ni to przygodowa książka, ni to romans, ni to thriller... I dłuży się w czytaniu.

iovaa | 2015-11-20

Najsłabsza wg mnie pozycja w dorobku autorki. Brak jednak tego klimatu i fabuła nie wciąga tak jak w "Na progu ciemności" czy "Dom ech" lub "Mroki dnia". Polecam tylko największym fanom autorki. Zdecydowanie odradzam jako pierwszą książkę pisarki, żeby się nie zrazić.

Editb | 2013-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2013

Już dawno nie miałam do czynienia z równie idiotyczną lekturą. Akcja się nie klei, mam wrażanie, że nic nie jest ze sobą powiązane. Bohaterowie nudni i nierealni. Historia wydumana. Zmęczyłam, bo kończę wszystko, co zaczęłam czytać.