Island
83-89574-46-2
podróż, wyspa, idylla, utopia, dziennikarz
nunachopin

W warstwie powieściowej dziennikarz z Anglii, który podróżuje po Dalekim Wschodzie, także jako emisariusz żądnego ekspansji magnata naftowego, trafia w dramatycznych okolicznościach na wyspę, której mieszkańcy nie przyjmują do swojego grona osób reprezentujących cywilizację przemysłową. Odkrywa tam idylliczne społeczeństwo, które potrafi zadbać o pełne człowieczeństwo i wykorzystanie potencjału każdej jednostki, bazując na religiach Wschodu i racjonalnym ograniczeniu dostępu do nowoczesnej technologii. Jego studia zasad życia wyspy przeplecione zostały z przewartościowaniem własnej drogi życiowej, zawierającym zapewne refleksje autobiograficzne.

Bandziorno | 2011-03-05
Przeczytana: 05 marca 2011

Jeśli nie najlepsza to jedna z najlepszych książek, jakie czytałem. Pierwsza, której daję 5 gwiazdek. Myślałem, że "Nowy wspaniały świat" to najwięcej na co stać Huxleya i jestem pozytywnie zaskoczony - "Wyspa" jest moim zdaniem dużo lepsza. Trzeba to przeczytać!

Nitroprusydek | 2013-05-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 lutego 2006

Jedna z moich ulubionych książek. To nic, że pod względem opowiedzianej historii nie zachwyca innowacyjnością, zakładam jednak, że celem było raczej przedstawienie przemyśleń i filozofii wyznawanej przez autora. Można patrzeć na opisane społeczeństwo i reguły według których żyją, jako sterowanie życiem innych i zagrożeniem wolnej woli, z drugiej strony ja sama byłabym wdzięczna, gdyby ktoś nauczył mnie jak wykorzystywać swój potencjał w jak największym procencie, tak bym czuła się spełniona, a co za tym idzie szczęśliwa. W dzisiejszych czasach przytłacza mnie poczucie zagubienia i marnotrawstwa, po tej lekturze czułam się dużo lepiej. Polecam!

Marcin | 2013-12-09
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Opis pozytywnej utopii pozostający (moim zdaniem niesłusznie) w cieniu bardziej znanej dystopii "Nowego Wspaniałego Świata", czyli opus magnum Aldousa Huxleya. Uważam że każdy kto przejawia choć szczątkowe zainteresowanie socjologią, psychologią, filozofią czy religią powinien po "Wyspę" sięgnąć.

"Wyspa" zainteresowała mnie szerzej religiami i filozofią Wschodu (buddyzmem i hinduizmem) oraz zachwyciła swoją wizją społeczeństwa niemal idealnego, gdzie na pierwszym miejscu jest człowiek i jego samoświadomość we wszystkich sferach życia... doświadczanie życia a nie tylko bierne przeżywanie. Wizja opisanego tu społeczeństwa bynajmniej nie wydaje się być czystą mrzonką, sprawia wręcz wrażenie całkiem możliwej i prawdopodobnej. Jest to mówiąc ogółem bardzo inspirująca powieść, pozostająca w duchu głębokiego humanizmu oraz oddająca bardzo ciekawe poglądy Huxleya na temat życia i wszystkich jego dziedzin. A ostatni rozdział będący zapisem mistycznych przeżyć bohatera... cóż... ryje banie!...

P4X | 2013-08-23
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Najlepsza utopia jaką czytałem, ciekawe połączenie psychologi, religijności i prawdziwej ekologi. Przypuszczam że nawet autor nie wierzył w realność takiej wyspy, a szkoda.
Dzisiaj trudno znaleźć, musiałem polować w bibliotece, na pewno kupię i jeszcze raz przeczytam, może w oryginale, jak znajdę cokolwiek.
Szczerze polecam.

ira | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 listopada 2013

Przez większą część książki czułam się jak w teatrze, gdzie wszystkie postacie po kolei wychodzą na scenę i wygłaszają swoje kwestie. W tym przypadku - prezentują kolejne teorie, kolejne zdarzenia, kolejne eksperymenty społeczne.
W tym wszystkim zagubiła się gdzieś akcja i choć wiem, że była ona jedynie pretekstem, to jednak jej brak trochę mnie zniechęcił.
Dla mnie - za nudna.

lajt | 2010-06-23

Buddyjska dyktatura na wyspie Pala.
Wolność przymusowa, narzucona ludowi przez jego oświeconych władców.
To taka cudna analogia do naszej rzeczywistości.

baya | 2013-12-11
Przeczytana: 25 listopada 2012

ta książka zrobiła na mnie naprawdę dobre wrażenie - to Nowy Wspaniały Świat wspak. Wszystko jest tu dobre - kontrola urodzeń, narkotyk dający moc wizji, manipulowanie mózgiem. Bajka dla niektórych, dla innych niespełnione marzenie

lotosu_kwiat | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

W moim odczuciu zdecydowanie przegrywa z ,,Nowym wspaniałym światem". Wiele trafnych spostrzeżeń dotyczących społeczeństwa, pomimo szeregu słusznych obserwacji zostało przedstawione w nie do końca interesującej postaci, a przebieg akcji i konstrukcja terminów filozoficznych niekiedy wprowadzają nie tyle zamęt, co spłycają wartość przesłania. Z jednej strony ambitna i wartościowa lektura, a z drugiej lekki przerost formy nad treścią. Mimo to warto do niej zajrzeć.

Uwielbiam Huxleya książka jest u mnie z przypadku i mam nadzieję że rodzinka nie będzie się jej domagać.... jest nieco przyciężkawa i może nie dla każdego, ale to mi nie przeszkadza. "do powtórki" trudno ją dostać, a jeśli już to drogo.. dopisało mi szczęście, przemawia do mnie ta filozofia. Lubię iść pod prąd, i uważam że jest tu sporo takich kwestii, które należałoby wprowadzić, a na pewno zmienić mentalność ludzką. Pamiętam ją nadal choć czytałam kilka lat temu ale, muszę przeczytać jeszcze ;)

GabrielL Kamiński | 2010-11-28
Przeczytana: 06 listopada 2004

Pod pozorem "głębokiego humanizmu" ukrywa Huxley "sterowanie społeczeństwem" wizualizując co jet dla niego dobre - w sposób ekologiczny i zgodny z duchem czasu