Pustynna Włócznia: Księga I

Okładka książki Pustynna Włócznia: Księga I Peter V. Brett
Okładka książki Pustynna Włócznia: Księga I
Peter V. Brett Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Cykl Demoniczny (tom 2.1) Seria: Obca Krew fantasy, science fiction
Cykl Demoniczny (tom 2.1)
Obca Krew
The Desert Spear
Fabryka Słów
2010-06-18
2010-06-18
Marcin Mortka
fantasy Malowany Człowiek Pustynna Włócznia

Ta część sagi demonicznej skupia się na dwóch postaciach. Arlen i Jadir. Który z Nich okaże się Wybawicielem? Na razie poznajemy Ich historie, całkowicie odmienne.

Od początku książki towarzyszymy nie bohaterom z poprzedniej części, a dwóm chłopakom, którzy przechodzili przeznaczoną im drogę. Z różnym skutkiem.

Obserwujemy wspinanie się po szczeblach władzy. Jardir, bo o nim mowa, zyskuje zaufanie najpierw znajomych, współtowarzyszy, a potem ludzi i poddanych. Jednak nie wszystko dzieje się tylko dzięki jego pomysłowości, taktyce i umiejętnościom. Za szybkimi awansami kryje się również magia. Każda decyzja staje się coraz bardziej podporządkowana temu co pokażą kości. Jak daleko Jardir będzie w stanie się posunąć by uzyskać władzę absolutną? Ile krwi jeszcze trzeba będzie przelać?

W trakcie akcji natykamy się na Arlena z pierwszego tomu, który pojawia się kilka razy w Krasji - krainie gdzie mieszka Jardir.

Na ostatnie momenty książki wracamy do bohaterów z pierwszego tomu. Jednak tak naprawdę, niewiele to wnosi do całości, a przygotowywuje pod następne części.

Nie minęło zbyt dużo czasu od tego jak przeczytałem pierwszy tom i byłem gotowy na gubienie się w tekście. No i dobrze, bo ilość słów specyficznych dla języka tamtego kraju, opisująca kobiety i mężczyzn z każdej warstwy społecznej, była ogromna. Utrudniało to czytanie bo nie sposób było wszystkiego zapamiętać. Dodatkowo czułem się jakby 1/3 książki to były opisy zbliżeń seksualnych. Niektóre bardziej, niektóre mniej szczegółowe. Może to tylko moje zdanie, bo oceny są dobre, ale mnie to dość mocno odrzucało.

Historia Jardira ciekawa, szczegółowa. Dokładnie opisane zwyczaje, sposób sprawowania władzy czy różnice w warstwach społecznych. Doświadczamy jak są traktowani "odrzutkowie", a jak kobiety i dzieci. I widzimy że to wszystko nie jest tylko czarno białe.

Dawno nie miałem tak mieszanych uczuć co do książki.
Z jednej strony czyta się bardzo lekko i bardzo przyjemnie. Opisy są dobrze wyważone, świat bardzo ciekawy i zarysowany w dobry sposób.

Z drugiej zaś... nie mogę się oprzeć wrażeniu, że całość jest średnio potrzebna. Niby jest to kontynuacja malowanego człowieka, ale tak naprawdę większość zajmują historię przeszłe i teraźniejsze postaci, które w poprzedniej części grały role drugo-, a nawet trzecio-, planowe.

Faktycznej kontynuacji historii są tu może 4 rozdziały zajmujące łącznie może 94 strony. Na 16 rozdziałów 515 stronnicowej książki.
Książki jest nierówno podzielona pomiędzy historiię dochodzenia do władzy Jardira, oraz dwa rozdziały poświęcone niedoszłej narzeczonej Malowanego Człowieka, o której wspominał może rozdział poprzedniej części.

I tak jak historia Jardira ma jeszcze prawo się obronić, jako że w Malowanym człowieku została mu nadana pewna bardzo ważna rola. Tak wątek Renny z perspektywy wydarzeń tej części wydaje się zupełnie zbędnym zapychaczem.

Możliwe jest, że takie wrażenie jest wymuszane na czytelniku poprzez specyficzny sposób, w jaki historia ukazała się w Polsce (oryginał był 1 książką).

Słowem jeszcze o Jardirze. Mam wrażenie, że autor specjalnie wstawił ten wątek, aby czytelnik zaczął mu współczuć, jako ofierze bardzo brutalnego, kastowego społeczeństwa, w którym się wychował. Jednak w całej historii, jest trochę za dużo epizodów, podczas których Jardir niby się nie zgadza z systemem, w którym żyje, ale koniec końców wybiera bierność i posłuszeństwo z powodu wygody i dziecięcej żądzy chwały.
W moich oczach zmienia to znacząco odbiór postaci. A wnioski jakie wynoszę z tej historii idą bardziej w stronę większego potępienia bohatera jako "fanatyka z wyboru", niż współczucia ofierze systemu.

Ale zobaczymy co będzie dalej. Zabieram się za 2gą część i mam nadzieję, pozbyć się niesmaku, że "czytałem fillery".

Dawno nie miałem tak mieszanych uczuć co do książki.

Byłam na początku trochę zawiedziona, że odłożono na bok historię Arlena i reszty bohaterów z poprzedniej części, ale kultura i historia Dal'Sharum jest tak wciągająca, że nie dało się nie pochłonąć tej książki jednym tchem.

REREAD: Lubię tę część, chociaż nie ukrywam, że wolę historię Arlena, Leeshy oraz Rojera niż Jardira czy Abbana (który jest moim ulubionym bohaterem z Krasji). Ale to tylko kwestia sympatii, pod każdym innym względem ta część jest równie doskonale napisana jak "Malowany człowiek". Uwielbiam świat stworzony przez Petera Bretta i sposób, w jaki go opisał.

Historia Jardira, od wczesnego dzieciństwa do przywództwa nad Krasjanami świetna. Ta część z rozmachem obrazuje świat wschodu z jego kastowością i obyczajami. Wręcz czuć klimat arabskich sułtanatów. Niestety pod koniec znów trafiamy na północ by uwikłać się w jałowe dialogi nieistotnych często postaci.

Sięgając po "Pustynną Włócznię" spodziewałam się bardziej akcji wokół głównych bohaterów, których poznaliśmy w "Malowanym człowieku", jednak tu wystąpiło pierwsze zaskoczenie. Zamiast Leeshy, Arlena czy Rojera dostaliśmy historie Jardira i po części może Abbana, wraz ze sporą częścią ich przeszłości oraz fragmentami teraźniejszości.

Mogę wręcz powiedzieć, że pierwsza część "Pustynnej Włóczni" ma kilka zaskoczeń, których zupełnie się nie spodziewałam. Po pierwsze - Peter V. Brett potrafi tworzyć postacie, które jednocześnie się lubi i nienawidzi jednocześnie, jak na przykład Jardir. Jednak trafiają się także takie, które po części przypadają do gustu, ale jednak irytują niemiłosiernie, jak w moim przypadku jest z Leeshą.

Co do akcji - zdecydowanie mniej i wolniej się tu dzieje niż w "Malowanym Człowieku", a przynajmniej moim zdaniem, co nie jest jednak złe, a może w drugiej części książka się bardziej rozkręci, jak to było w pierwszym tomie cyklu.

Za to zakończenie... Na szczęście szybko zaopatrzyłam się w drugą część, bo niezwykle ciężko by bez tego było. Podsumowując - uważam pierwszą część drugiego tomu Cyklu Demonicznego za wartą uwagi i jak najszybciej będę musiała sięgnąć po następne tomy.

Mogę wręcz powiedzieć, że pierwsza...

Trochę zmęczył mnie ten tom początkowo. Ale trzyma poziom dwóch pierwszych tomów.

8.5
"Pustynna włócznia. Księga I" to drugi tom Cyklu Demonicznego spod pióra amerykańskiego pisarza. Jak widać ta część została podzielona na dwie księgi i dziś skupię się na pierwszej z nich. Początek serii, czyli "Malowany człowiek" to książka, która wywarła na mnie przeogromne wrażenie i chociaż kontynuacja podobała mi się odrobinę mniej to wcale nie ujmuje to świetności tej pozycji. Wciąż uważam, że najlepszym elementem w tych lekturach jest niesamowita kreacja świata, w której mamy do czynienia z wychodzącymi z otchłani demonami, które nocami polują na ludzi. I tak jak w pierwszej części ludzkość głównie kryła się za runicznymi barierami tak w "Pustynnej włóczni" jest zupełnie inaczej. Tym razem przenosimy się do Krasji, czyli w bardziej gorące i pustynne klimaty, gdzie mieszkańcy co noc stają do walki z przerażającymi bestiami. Tym samym poznajemy inną kulturę oraz odmienne podejście ludzi do demonów, które swoją drogą również się różnią w tej lokalizacji. Fabułę śledzimy głównie z perspektywy Jardira, którego poznajemy od wczesnych lat dzieciństwa, aż do ogłoszenia się przez niego wielkim wybawicielem. Z ogromną ciekawością śledziłam tę usłaną cierpieniem, bólem i determinacją przeminę behatera. W książce możemy się również spodziewać wielu intryg i rozgrywek politycznych, które zostały poprowadzone w bardzo angażujący sposób. Natomiast pod koniec wracamy do lubianych bohaterów poznanych w "Malowanym człowieku". Całość bardzo mi się podobała i już nie mogę się doczekać, aż poznam kolejne części. Oczywiście bardzo polcecam!

8.5

Przyznam szczerze, że zazwyczaj pierwsze tomy serii książek wciągają mnie bardziej niż ich kontynuacje. Szybko angażuję się w fabułę, poznaję nieznane mi postacie i odkrywam zupełnie nowy świat, co zawsze dostarcza mi najwięcej emocji i radości. Jednak, kiedy sięgam po kolejne części, nadal cieszę się spotkaniem z ulubionymi bohaterami, ale często brakuje mi powiewu świeżości. Niestety jest to u mnie dość typowe. Niemniej jednak, po lekturze "Pustynnej Włóczni", mam całkiem inaczej, ponieważ druga część cyklu demonicznego moim zdaniem przewyższa pierwszą pod wieloma względami.

Akcja tej powieści, która rozgrywa się w świecie, gdzie ludzie współistnieją z demonami, staje się coraz bardziej zawiła i nieprzewidywalna. Autor znakomicie rozwija wątki, które już były nam znane z pierwszej części, jednocześnie wprowadzając zupełnie nowych, fascynujących bohaterów. Jestem naprawdę zachwycony tym, jak mistrzowsko przedstawiono kulturę i religię pustynnych ludów. Chociaż trochę przypomina mi religię islamu, to jednak jest niezwykle fascynująca i różnorodna. Zwłaszcza historia Jardira była niesamowicie intrygująca i sprawiła, że stał się on jednym z moich ulubionych bohaterów. W tym przypadku życie tego człowieka zaciekawiło mnie bardziej niż żywot demonów. Dodatkowym plusem tej części jest to, że Brett zaczyna wprowadzać w fabułę więcej wątków politycznych i religijnych, które jeszcze bardziej nasycają powieść w intrygę, zachęcającą do większego wgłębienia się w świat stworzony przez autora.

Moim zdaniem cykl demoniczny to jeden z bardziej oryginalnych dzieł w literaturze fantasy i na pewno pozostanie w czołówce moich ulubionych powieści na dłużej. Nie mogę doczekać się, aby sięgnąć po kolejną część. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z tym cyklem, to gorąco polecam, bo naprawdę warto! Ta seria to prawdziwa perełka w świecie literatury fantasy.

Moja opinia również znajduje się na instagramie: https://www.instagram.com/p/Cwsp9sDN5VU/