1 040
1 667
1 207
The Desert Spear

Sto tysięcy ludzi walczących ramię w ramię liczy się o wiele więcej niż sto milionów kulących się ze strachu. Dlaczego cierpimy? Przez alagai! Dlaczego Hannu Pash jest konieczna? Przez alagai! Bez alagai cały ten świat byłby niebiańskim rajem, spoczywającym w objęciach Everama... Jaki masz cel w życiu? Chcę zabijać alagai! A jak umrzesz? W szponach alagai! Dal’Sharum nie umierają w łóżkach ze...

Dlaczego cierpimy? Przez alagai!
Jaki masz cel w życiu? Chcę zabijać alagai!
A jak umrzesz? W szponach alagai! Dal’Sharum nie umierają w łóżkach ze starości! Nie padają ofiarą słabości bądź głodu! Dal’Sharum giną w bitwie, walczą, póki nie zasłużą na raj.

Śmierć alagai! Chwała Everamowi!

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2010]

Beata | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo wielką przyjemność sprawiło mi przeczytanie tego tomu. Głównymi jej bohaterami są Jardir i Abban. Poznajemy ich losy od czasów dzieciństwa aż po wydarzenia kończące Malowanego Człowieka, mamy okazję zrozumieć powody ich postępowania, ale mimo tego nie darzymy (przynajmniej ja) sympatią Jardira. Budzi on wstręt, jest bezwzględnym wojownikiem, ale gdy potrzeba staje się oportunistą zdolnym do zdrady. Wbrew pozorom – bez honoru.
Przedstawiono życie, układ kastowy społeczeństwa Krasjan, wierzenia i rozbicie plemienne. To było szalenie interesujące, dość szybko można zapamiętać charakterystyczne nazwy krasjańskie, które zwiększały epickość całej historii. Nieodparcie narzucało mi się podobieństwo między społecznością Krasjan i starożytnej Sparty. I rozpoczyna się dalszy ciąg historii Arlena, Rojera, Leeshy i Jardira. Tylko muszę szybko zacząć II część Pustynnej Włóczni.

Villiana | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Muszę przyznać, że podobało mi się bardzo. Co prawda "Pustynna Włócznia" nie zrobiła na mnie aż takiego wielkiego wrażenia, jak "Malowany Człowiek", ale świat wykreowany przez autora jest naprawdę ciekawy i wciągający.

Ludzkość cały czas zmaga się z plagą demonów, powstających po zmroku z Otchłani. W pierwszej części książki poznajemy bliżej mieszkańców Krasji, ich zwyczaje, podziały plemienne, ich wiarę, oraz w szczególności dzieje Jardira od jego najmłodszych lat. Jesteśmy uczestnikami jego szkolenia na wojownika, a także jego pierwszego i kolejnych spotkań z Arlenem, oraz wszystkie fakty, które doprowadziły do tego, że Jardir w "Malowanym Człowieku" postanowił odebrać Arlenowi włócznię i nazwać się Wybawicielem. Ta część była dla mnie najcięższa do przyswojenia. Dużo krasjańskiego nazewnictwa, co było trudne, ale z czasem stworzyło niepowtarzalny klimat i na pewno było warto poznać historię Jardira, którego znienawidziłam, za to, co zrobił, a teraz nienawidzę go równie...

enedtil | 2010-08-19
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

Na "Pustynną Włócznię" - kontynuację "Malowanego Człowieka", czekałam z wielką niecierpliwością. Byłam ogromnie ciekawa co też pan Brett wymyślił nowego i jakie przygody czekają głównych bohaterów. Kiedy w końcu książka ukazała się w Polsce, zaczęłam zbierać gorsz do grosza - co nie bardzo mi się udawało, ale dzięki wsparciu urodzinową gotówką udało mi się nareszcie ją zakupić.

Już patrząc na okładkę byłam przekonana, że musi kryć się pod nią niezwykła historia. Miałam wielką nadzieję, że "Pustynna Włócznia" będzie trzymać poziom poprzedniej części (zwłaszcza księgi II). Jakież było moje zdziwienie, kiedy przeczytawszy kilkanaście stron, uświadomiłam sobie, że książka nie dorównuje "Malowanemu Człowiekowi" ... jest od niego znacznie, znacznie lepsza.

"Pustynna Włócznia, ks. I" podzielona jest na dwie części. W pierwszej poznajemy Ahmanna asu Hoshkamin am'Jardir am'Kaji, który miał swój malutki epizod w ks.II "Malowanego Człowieka". Został on tam przedstawiony jako postać...

| 2015-09-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 września 2015
książek: 1973
Akasha89 | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Tym razem poznajemy głównie przeszłość Ahmanna asu Hoshkamin am'Jardir am'Kaji, znanego nam już z drugiej księgi "Malowanego człowieka". Dowiadujemy się, co sprawiło, że stał się takim a nie innym człowiekiem. Bardzo ciekawie została tu opisana kultura Krasjan, ich system kastowy i wierzenia. Dzięki temu można Jardira zrozumieć, ale czy daje się go polubić? Ja mam wobec niego ambiwalentne odczucia, wydaje mi się w pewnym sensie słabym mężczyzną zmanipulowanym przez swoją pierwszą i główną żonę. Swoją drogą, Inevera to moim zdaniem jedna z najciekawszych, jak dotąd, postaci przewijających się przez ten cykl - inteligentna, przebiegła, sprytna, ambitna, dalekowzroczna. Cały czas się zastanawiam czy alagai hora (odpowiednio oszlifowane kości demonów) faktycznie pokazywały jej przyszłość, czy raczej była to zasłona dymna jej własnej ambitnej polityki?

W drugiej części pojawia się też znowu wątek Renny... i jest on doprawdy porażający i poruszający - ciekawa jestem jak jej losy potoczą...

Agata | 2014-07-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 31 lipca 2014

Wprost nie mogłam się doczekać, by przeczytać kolejną część, moim zdaniem rewelacyjnej serii Malowanego Człowieka. Na szczęście w bibliotece ta książka wręcz na mnie czekała, a ja od razu wzięłam się za jej czytanie. Szczerze mówiąc zaskoczył mnie fakt, że pierwsze 3/4 książki zawiera losy Jadira i jego przeszłość. Jednak nie było to minusem, wręcz przeciwnie. Jego historia i motywy działań z pierwszej części, gdy spotyka Arlena zostały wyjaśnione i to było niezwykle ciekawe. Muszę przyznać, że początkowo brakowało mi Arlena, Leeshy i Rojera, jednak pomimo tego fabuła mnie wciągnęła, a o kolejnych losach Naznaczonego, Zielarki i Minstrela mogłam przeczytać pod koniec książki. Zakończenie znowu nie daje mi spokoju i muszę wziąć się od razu za kolejną część ;) Polecam!

Juanhijuan | 2015-06-02
Przeczytana: 08 maja 2015

Kolejny raz mamy doczynienia z podziałem jednej książki na dwa tomy. Przyznam szczerze, że w mojej opinii jest to dobry pomysł. Preferuję czytać cieńsze książki aniżeli, wielkie obszerne tomiszcza, a już nie wspomnę, że nieco większa czcionka też mile widziana. Tym razem więc ukłony do polskich wydawców z Fabryki Snów.

„Pustynna włócznia” jest kontynuacją książki „Malowany Człowiek”, które pochodzą z serii książek określanych mianem „Cyklu Demonicznego” autorstwa Petera V. Bretta. Oczywiście niezbędne jest zapoznanie się z pierwszymi tomami cyklu aby zrozumieć ten, trzymany przez Was w ręku. Tymczasowo opuszczamy Zakątek Drwali i naszych, trojga przyjaciół aby zapoznać się z historią Pustynnej Włóczni, miasta zamieszkiwanego przez walecznych i nieustraszonych Krasjan. Poznajemy dokładną strukturę miasta, hierarchie władzy i plemiona je zamieszkujące oraz ich wzajemne relację. Zagłębiamy się w historię Abbana oraz Jardira, dzięki czemu dowiadujemy się jakie relacje są między...

Cynik | 2018-01-06
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Również jak przy opiniowaniu Malowanego człowieka, tak i tu nie poruszę tematu fabuły nim nie skończę Księgi II. Tym razem autor zabiera nas na południe swoje świata i możemy z bliska przyglądnąć się obyczajom, tradycjom Krasji. Wszystko z perspektywy Ahmana Jardira. Dzięki opisowi treningu nie'sharum, a później walce z otchłańcami doskonale możemy poznać atmosferę panującą w Krasji. Oczywiście jest ona gorąco, sucha i mroczna. Sama kreacja bohaterów nie odbiega od przedstawionej w poprzedniej części. Ponieważ jest to kontynuacja cyklu, ciężko mi dodać jeszcze coś więcej do opinii o prozie Bretta. Można tylko podziękować wydawcy, iż tak ładnie rozbili nam powieść, co uniemożliwia pełne wyrażenie swojego zdania.

enga | 2010-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

I co ja mogę napisać? Zachwyciła mnie ta książka i tyle ;). Mimo tego, że nie czytałam jeszcze "Malowanego człowieka", to i tak wsiąkłam w czytanie "Pustynnej włóczni" po uszy. Zapewne nie wyłapałam wszystkich niuansów, które wiążą się z pierwszą częścią, ale i tak czytałam z zapartym tchem.

Świat tej książki, to świat w którym co noc powastają demony, które próbują zwalczyć ludzkość. Ludzie mają wybór: walczyć i starać się co noc zabić jak najwięcej demonów, lub chować się za osłoną stworzoną przez specjalne runy. My mamy okazję poznać głównie plemiona, które chwalą sobie walkę i największym zaszczytem jest osiągnięcie rangi wojownika. Wszyscy, którzy się do tego nie nadają traktowani są z pogardą, jako tchórze.

"Pustynna włócznia" to opowieść o Wybawicielach. Przez większą część książki mamy okazję poznać Wybawiciela pochodzącego z plemienia Krasjan – Jardira. Obserwujemy jego rozwój od momentu, w którym zostaje zabrany z domu, poprzez szkolenie na wojownika, aż do momentu,...

Andi | 2016-11-30
Przeczytana: 2016 rok

My my...
Jeśli pierwsza część była dobra, to ta z kolei przewyższa ją o kilka stopni, sięgając powyżej skali, którą zwykle oceniam książki.
Autor dodał mnóstwo klimatycznych i kulturowych smaczków, które sprawiły, że ta całkiem pokaźna kniga zniknęła w parę dni.

Tym razem czytelnik ma do czynienia z Jardirem, krasjańskim wojownikiem, którego znamy już z "Malowanego człowieka"... Brett stara się wytłumaczyć, co nim powodowało, gdy uczynił to, co uczynił, jakie były jego motywy i jak się czuł dokonując zdrady.
Muszę przyznać, że nawet jeśli nie mogę sympatyzować z Jardirem, ani go rozgrzeszyć, to mogę go po części zrozumieć, a krasjańska kultura, która go wychowała, jak i żądna władzy małżonka, nie dawały mu praktycznie wyboru.
Musiał zwyciężyć.

Zafascynowała mnie kultura mieszkańców Pustynnej Włóczni. Co prawda wielu autorów wykorzystuje bliskowschodnie klimaty, jednak ten świat, ci ludzie... mimo fanatyzmu i w pewnym sensie głupoty, była w nich wielkość.

Wątek Renny łamie serce....