Reguła Dziewiątek

The Law of Nines
978-83-7510-429-5
fantasy
enedtil

Najnowsza powieść Terry’ego Goodkinda łącząca elementy świata rzeczywistego z magią znaną z sagi Miecz Prawdy W swoje dwudzieste siódme urodziny skromny artysta Alex Rahl niespodziewanie zostaje właścicielem odludnych terenów i ratuje przed pędzącą ciężarówką piękną kobietę pochodzącą z bardzo niezwykłego miejsca... Dowiaduje się też, że musi wypełnić proroctwo, by ocalić nieznany świat, w...

W swoje dwudzieste siódme urodziny skromny artysta Alex Rahl niespodziewanie zostaje właścicielem odludnych terenów i ratuje przed pędzącą ciężarówką piękną kobietę pochodzącą z bardzo niezwykłego miejsca... Dowiaduje się też, że musi wypełnić proroctwo, by ocalić nieznany świat, w którym magia jest niezbędnym składnikiem życia. Odkrywając kolejne elementy tajemniczej, niewiarygodnej układanki, Alex musi stawić czoło prawdzie o sobie, a także stanąć do walki z okrutnym, bezwzględnym przeciwnikiem.

Zaskakujące zwroty akcji, pościgi, zamachy, pojedynki i pulsująca w tle magia – wszystko to sprawia, że od lektury najnowszej powieści Goodkinda nie sposób się oderwać.

Krzysztof Baliński | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Dla czytelników cyklu „Miecz prawdy” Goodkinda książka „Reguła dziewiątek”, tego samego autora, jest nie lada gratką. Właściwie jest to odrębna książka, jednak z cyklem „Miecz prawdy” łączy koncepcja wielości światów, nazwiska Rahl i Amnell, miecza prawdy tutaj nie ma, są za to noże z wygrawerowaną literką R. W naszym świecie Rahlowie, a ściślej potomkowie tych, którzy przyjęli nazwisko lorda Rahla i dobrowolnie wyemigrowali do drugiego świata, tam gdzie nie ma magii, są i mają się całkiem dobrze. Nowością jest to, że tutaj to jest nasz świat. Ściślej Stany Zjednoczone. Dało to autorowi bardzo interesujące pole do popisu. Jak wyszło? Jak na Goodkinda całkiem dobrze, choć bez jakiś nadzwyczajnych rewelacji. Na pewno udał się jeden zamysł, autor chce przekonać Ciebie czytelniku, czytelniczko, że Ty możesz być jakimś lordem Rahlem, albo spowiedniczką Amnell. Czy się uda? A to już sobie sami odpowiecie na to pytanie po lekturze książki.

Mamy tutaj dwa światy, dwoje ludzi Alex Rahl,...

Reichan | 2014-08-30
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

"Reguła Dziewiątek" jest mocno powiązana ze światem stworzonym w "Mieczu Prawdy" i połapanie się w fabule dla osoby, która z serią nie miała kontaktu może być kłopotliwe a ocena książki przez to słabsza. Jak już ktoś wspomniał, zaleca się czytanie po "Spowiedniczce".

Byłam sceptyczna co do tej książki pomimo uwielbienia dla twórczości T. Goodkind'a. Szerokim łukiem omijam tytuły gdzie wdziera się współczesny świat. Daleko mi do czytania książek fantasy gdzie akcja toczy się w XX czy XXI wieku. Jednak świadomość, że w tej książce głównym bohaterem jest Rahl oraz powiązanie ze światem "Miecza Prawdy" nie pozwoliło mi na dalsze przechodzenie obok tej książki obojętnie. Na moje szczęście książka wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału. Jednak prawdą jest, że powielanie starych pomysłów i schematów nigdy mi nie przeszkadzało a o rodzie Rahl'ów mogłabym czytać w nieskończoność.

Główni bohaterowie Alex i Jax to tak naprawdę lustrzane odbicia Richarda i Kahlan. Nie pamiętam nawet w którym...

Feanor | 2010-09-13
Przeczytana: 13 września 2010

Zaczynam, przyzwyczajać się, że książki Goodkinda stoją zawsze na porzadnym poziomie. Chyba zrozumiałem ich głowny atut - to gotowe scenariusze filmowe. Lekki styl, łącznie z dialogami, pasowałby idealnie do konwencji filmowej. Oczywiście z epicką muzyką w tle ;)
Wracając do "Reguły dziewiątek". Dobrze łączy świat z "Miecza prawdy" z naszym i powstaje takie delikatne urban fantasy (czy jakby kto chciał nadawać nazwy subgatunkom, co przysparza wiele zabawy). Czyta się błyskawicznie i daję mój osobisty certyfikat dobrego czytadła.

ps. Goodkind wykłada między wersami, że jest zwolennikiem drugiej poprawki, czyli słynnego prawa do noszenia broni, ale to tak na marginesie ;)

Karolina | 2011-04-02
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Genialna książka!!! Bardzo, ale to bardzo szybko się czyta. Wartka akcja, świetne dialogi, do tego połączenie dwóch światów - naszego, realnego ze śwatem magii.
Polecam gorąco!

Mega | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Trzecia książka Goodkinda, która opowiada historię innych bohaterów niż Richard i Kahlan. Jednak to tylko złudzenie. Całość niemal żywcem skopiowana z Pierwszego Prawa Magii, jedyna różnica polega na tym, że teraz akcja toczy się w realnym świecie.

Na plus można zaliczyć nawiązanie do Miecza Prawdy, dość szybką akcję i to by było na tyle pozytywnych stron tej powieści. Jeśli chodzi o to co mi się nie podobało. Wspomniana już kopia zachowania bohaterów, zmieniono tylko imiona. Idąc tym tropem można pisać w nieskończoność ale czy o to w tym chodzi? Do tego tragiczne zakończenie, Terry ma skłonności do kończenia swoich książek bardzo szybko na ostatnich stronach. Nie inaczej jest i tym razem, nie wdając się w szczegóły jest takie niejakie, nie wzbudza u czytelnika żadnych emocji a dodatku irytuję.

Ogólnie słabo i z każdą kolejną książką jaką biorę do ręki, która wyjdzie spod pióra Goodkinda jest coraz gorzej. Jednak czytam dalej. Z przyzwyczajenia i sentymentu do dawnych świetnych...

Kamil Misztal | 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 lipca 2014

Miło wrócić do jednego z moich ulubionych autorów po kilku książkach nie związanych z magią.

Autor postarał się nawiązać idealnie do cyklu Miecza Prawdy. Rzuca nieco światła na Richarda - Lorda Rahla - czarodzieja Wojny.

W porównaniu do wcześniejszych, akcja toczy się w podobnym stylu, zaś samych miejsc akcji jest dość mało.

Póki co czekam na ostatni (chyba....) tom Miecza Prawdy, no i kontynuację Reguł.

Zalecenie: czytać po Spowiedniczce, tegoż autora.

Wojtek Piasecki | 2011-08-26
Przeczytana: 2010 rok

Po książce tej widać, że autorowi brakuje już pomysłów. Nic zresztą dziwnego, skoro stworzył monumentalny, 11-tomowy cykl, który, mimo wszystkich swoich słabości, uważam za naprawdę niezły.

Tutaj otrzymujemy pisaną dużymi literami przyjemną opowiastkę na jeden wieczór. Jest to trochę próba kontynuacji wątków poprzedniego cyklu (wiadomo, na czymś, co się dobrze sprzedało, warto jechać jak najdłużej), ale w największej części jest to marna opowiastka w sumie o niczym. Przyjemnie się czyta, ale niewiele więcej można na temat tej książki powiedzieć. Skierowana ewidentnie do bezwzględnych fanów Goodkinda, których na pewno nie zabraknie. Sam do nich należę, więc przeczytałem i czekam na dalsze części (choć nie wiem, czy jest na co czekać).

nell | 2014-06-22

Zacznijmy od tego że ,,Reguła dziewiątek " nie jest książką którą można od tak przeczytać. Zdecydowanie jest skierowana do osób , które przeczytały serię ,, Miecz prawdy " , inaczej ciężko było by się połapać o co chodzi. Z żalem muszę przyznać ,że książka mnie nie zachwyciła. Autor opisuje wszystko z perspektywy Alexa, brak jakiejkolwiek wzmianki o tym co dzieje się w drugim świecie lub chociaż tego co myśli Jax. Nie jest to książka którą mogę polecić z czystym sumieniem, może jako ciekawostkę lub dopełnienie poprzedniego cyklu

SharNightWisp | 2015-01-24
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Akcja dzieje się we współczesnym świecie ale pod pewnymi względami nawiązuje do cyklu Miecz Prawdy, co na pewno ucieszy fanów. Zdecydowaną zaletą jest to, że jest to pierwszy i ostatni tom - nie ma więc mowy rozciąganiu historii na naście kawałków...Warta przeczytania

Patryk Kluk | 2014-08-17

Niesamowicie wciągająca fabuła i bohaterowie do których nie mogłem się przyzwyczaić. Artysta, malarz który walczy jak Chuck Norris i zbawczyni światów, która płacze na każdym kroku. Mimo to lekko naciągane 7/10.