Stan wyczerpania

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Distress
837298073x

Powieść pochodzącego z Australii pisarza, uważanego powszechnie za najciekawszego nowego autora SF ostatnich lat XX wieku. Andrew Worth jest przerażony: ujrzał ostatnie wspomnienia reanimowanych zwłok, stanął twarzą w twarz z odpowiedziami na wszystkie pytania tego świata, zna odpowiedź na pytanie o sens życia. Odwraca się od tego, co zapisał umieszczony w jego ciele, najnowocześniejszy dziennikarski sprzęt, usiłując wyrzucić to z pamięci. Tymczasem See Net obiecuje mu największe zadanie w karierze śledztwo w sprawie stanu wyczerpania straszliwej choroby, powodującej, że uwięzionym w prywatnym piekle ofiarom nic nie jest w stanie pomóc. Andrew ma jednak dość biotechnologii i chwyta pierwszą okazję, by zrobić coś innego...

dilbi | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

Podchodziłam do niej chyba z 4 razy, dawałam jej szansę, czytałam parę stron i odkładałam. Poddałam się po połowie.
Czytając dzisiaj jej opis zastanawiałam się czy dotyczy ona tej samej książki, z którą się tak męczę, bo ni jak ma się do treści, przez która udało mi się przebrnąć. Kompletnie nie moje klimaty.
Książka nieprzeczytana nr 5 - nad czym boleje, bo nie lubię odkładać nieprzeczytanych książek - ale zwyczajnie się nie da. I trochę szkoda mojego czasu, bo czekają na mnie kolejne, znacznie ciekawsze pozycje.

Janusz Szewczyk | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Kolejna wycieczka do granic wyobraźni naukowej australijskiego pisarza. Nie ma ona prawie nic wspólnego z opisem okładkowym polskiego wydawcy, który koncentruje się na dekoracjach i scenografii, eksponując makabryczne i sensacyjne elementy fabuły i zupełnie pomijając to, o czym naprawdę jest ta książka. Autor opisu albo nie zrozumiał książki, albo świadomie dokonał marketingowego oszustwa, by zachęcić czytelników do niełatwej prozy Egana. Książka opisuje skutki uogólnienia teorii względności oraz tzw. wielkiej unifikacji i kolejnych możliwych ich uogólnień aż do wyjaśnienia istnienia wszechświata poprzez ustalenie parametrów ostatecznego uogólnienia, zwanego umownie Teorią Wszystkiego. Przy takim zakresie tematycznym trudno więc oczekiwać atrakcyjnego tekstu reklamowego, chociaż sam akt stworzenia Teorii Wszystkiego ma też bardzo nieoczekiwane skutki. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale podziwiam Egana za konsekwencję z jaką przekonstruował trudną do wyobrażenia teorię fizyczną w...

Jola | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Gdyby powieść Grega Egana oceniać według ilości myśli i refleksji, jakie wzbudziła, otrzymałaby ode mnie 9 lub nawet 10 gwiazdek. Biorąc jednak pod uwagę interpretację tematu przez autora muszę minimalnie obniżyć ocenę, ale i tak zostawiam bardzo wysokie 8*.

Ale zacznijmy od początku.
Pierwszy rozdział książki był dla mnie moralnie paraliżujący. Ożywienie na parę chwil zamordowanego nastolatka poprzez wstrzyknięcie mu enzymów i innych biotechnologicznych instrumentów, które w niedługim czasie nieuchronnie, ponownie go zabiją, jest dla mnie makabryczne, wręcz bestialskie. Był to mocny wstęp, który bardziej pasowałby do thrillera na pograniczu grozy, niż do filozoficzno-naukowej dysputy, którą powieść Egana tak naprawdę jest.

Kolejne rozdziały spowalniają nieco: poznajemy głównego bohatera, dziennikarza Andrew Wortha, który przeżywa upadek kolejnego nieudanego związku i zastanawia się, co z nim jest nie tak? OK, obyczajowy wtręt, który nabiera innego znaczenia w świetle całej...

Katedra | 2018-07-20
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Moim zdaniem autor zbytnio lubuje się w szczegółowych opisach technologii. To skutecznie rozwala płynność narracji to irytuje, podobnie jak irytują nas nagle pojawiające się w trakcie filmu reklamy.

| 2016-01-10

Kolejna powieść G.E., przez którą brnąłem jak przez mękę. Ale i kolejna, w której trud ten został nagrodzony z nawiązką. Za każdym razem jestem pełen podziwu dla wiedzy tego pana, jego zdolności przeplatania informacji z różnych dziedzin naukowych, ale przede wszystkim dla realizowanych poprzez nie własnych wizji literackich.
Moim zdaniem rzecz dla miłośników Lema, gdzieś mi się bowiem cały czas literackie powinowactwo obu tych pisarzy nasuwało. Jednak, czy to za sprawą mojego pochodzenia czy też po prostu w wyniku częstszego sięgania po utwory pana Stanisława, to rytm jego prozy właśnie zdecydowanie bardziej do mnie przemawia. Jednak jest to dopiera trzecia powieść Egana na moim koncie a już mam pewność, że nie ostatnia. I z nadzieją wypatrywał będę na polskim rynku tych, które choć dawno już napisane - wciąż jeszcze nie zostały przetłumaczone.

MoonLight | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

"Stan wyczerpania" trochę mnie zawiodło. Choć historia opisana w książce jest interesująca, to dla mnie niektóre rzeczy były zbyt skomplikowane a czytanie kolejnych rozdziałów było męczące.
Dlatego też, nie oceniłam jej wysoko.

Michał Głowacz | 2017-09-14

Przekombinowana powieść o teorii wszystkiego, rozumianej jako baśniowa formuła zmieniająca fizyczną rzeczywistość. Męcząca lektura, która nie dała mi satysfakcji. Godne odnotowania: gdyby istniało coś takiego, jak ideologia gender, ta książka mogłaby być jej dziełem sztandarowym.

Ezo | 2013-11-09

Enehy | 2012-03-29
Przeczytana: maj 2012

Przybądź do utopii technoanarchistów!

hooren | 2018-05-21
Na półkach: Posiadałem, Przeczytane