Czterdzieści siedem lat życia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów
83-87638-85-4
święci, kolbe, hoss
Franciszek

Niezwykłe, chronologicznie przeprowadzone porównanie biografii dwóch postaci: o. Maksymiliana, męczennika z obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, oraz Rudolfa Hössa, twórcy i komendanta tegoż obozu. Obaj żyli 47 lat.

Lolek90 | 2012-12-11
Przeczytana: czerwiec 2012

Chociaż czytałam wiele biografii świętego Maksymiliana Marii Kolbę, to jednak ta książka zasłużyła na moje największe uznanie. Ukazanie na przestrzeni poszczególnych ram czasowych życiorysu męczennika oraz jego kata w niezwykły sposób pozwala czytelnikowi dostrzec nie tylko różnice dzielące te dwie postacie, ale i, wbrew wszelkim pozorom, podobieństwa między nimi.

desfabuleux | 2016-03-31

Świetny pomysł na książkę. Dwie osoby, które u początków swojego życia były bardzo podobne. Chłopcy z katolickich rodzin, ministranci, wychowani przez wierzących rodziców. Bez reszty oddani ideom, w które wierzyli. To, jak dramatycznie różnią się ich późniejsze losy rodzi pytanie - co się stało? Jak to możliwe, że jeden z nich został świętym wzniesionym na ołtarze, a drugi został przeklęty jako jeden z największych zbrodniarzy ludzkości?

Jedynym minusem dla mnie było przytaczanie dokumentów w całości - a to regulaminu obozu koncentracyjnego, a to zeznań i wyroku Rudolfa. To trochę rozbijało narrację, aczkolwiek to, co dla mnie jest wadą - dla kogoś innego może być źródłową perełką. Warto przeczytać.

Dzikuska | 2013-09-20
Przeczytana: 04 listopada 2013

B. wartościowa i wzruszająca książka.

pablo91 | 2013-08-26
Przeczytana: 2010 rok

Niełatwa ale pouczająca.

apache_server | 2014-10-07
Przeczytana: 26 października 2010

Piękna.

kmagdalena26 | 2014-07-06

książka bardzo poruszająca. Podoba mi się jest zestawienie -> przeplatanie życia Maksymiliana Kolbego z Hossem, co daje możliwość porównania tych dwóch przeciwnych sobie osób.

beatame110 | 2017-05-17
marys1824 | 2016-11-09