Krzyż Chrystusa: Od znaku do symbolu, od figury do metafory

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
sztuka, religia
Snoopy

Tematem jest krzyż i wyobrażenia ukrzyżowania. Autor, wykorzystując teksty Ojców Kościoła i średniowiecznych pisarzy, szuka figuratywnych zapowiedzi krzyża Chrystusa zawartych w Starym Testamencie, odcyfrowuje symboliczne znaczenie jego poszczególnych elementów, znajduje krzyż ukryty w innych znakach i przywołuje związaną z nim złożoną metaforykę chrześcijańską.

Niniejsza praca poświęcona jest ikonografii Krzyża Chrystusa rozumianego jako znak i jako metafora. Autor zaczyna swoją narrację od starotestamentowych prefiguracji krzyża, a dalej opierając się na tekstach Ojców Kościoła, egzegetów i kaznodziejów chrześcijańskich przechodzi przez ikonografię Ukrzyżowania oraz tzw. krzyżów zastępczych (cruces dissimulatae). Następnie omawia metaforyczne rozumienie Krzyża oraz przypisywane mu moce i właściwości. Książka ukazuje bardzo wiele różnych sensów nadawanych Krzyżowi oraz bardzo wiele stosowanych w ikonografii jego form i wariantów. Bogaty wybór ilustracji i rysunków pozwala się zapoznać z oryginalną bardzo myślą ikonograficzną starożytnego i średniowiecznego chrześcijaństwa. Bardzo wiele miejsca poświęcone zostało genezie samego znaku (nie tylko żydowskiej, ale i pogańskiej) oraz jego postępującej ewolucji. Docenić należy uwzględnienie ogromnej ilości interpretacji i typów ikonograficznych (choćby miały charakter hapax legomenon, jak koszyk...

Midlands | 2013-09-26
Snoopy | 2010-05-05