O ulotności życia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0071-3
esej, filozofia, antropologia, etyka
Snoopy

Czy sukces jest szczęściem? Kiedy przebaczenie zła jest dobrem? Czy nie zaniedbujemy myślenia o tym, co dobre? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w książce Tadeusza Gadacza O ulotności życia. Autor, przywołując wartości uniwersalne i kluczowe dla zrozumienia kondycji człowieka w świecie, zwraca uwagę na ulotność współczesnego życia, w tym relacji międzyludzkich: "Paradoks narzędzi komunikacji polega na tym, że im łatwiej jest nam się komunikować, tym w mniejszym stopniu jesteśmy dla siebie obecni i doświadczamy coraz większego osamotnienia". Tadeusz Gadacz skłania zatem do refleksji nad tym, co dla każdego z nas najważniejsze. Czyni to subtelnie, a więc mądrze. Zdaje się mówić cicho, aby tym większą uwagę skupić na swoich słowach.

Olga | 2013-09-22

Przede mną bardzo trudne zadanie, zrecenzować książkę filozofa i religioznawcy, Tadeusza Gadacza "O ulotności życia". Nie ukrywam, że autor budzi mój ogromny szacunek, gdyż wiedza, którą posiada jest olbrzymia, a sama książka zawiera w sobie sporo odnośników do dzieł myślicieli, którzy zapisali się na kartach historii. Bardzo doceniam niebywały intelekt twórcy, choć przyznam, że książka do łatwych nie należy.

Zacznę może od tego, że tytuł sugerował mi zupełnie inną tematykę. Wydawało mi się, że wykroczę poza życie doczesne w stronę nieznaną i że dzięki temu poszerzę swoją wiedzę z zakresu transcendencji. Okazało się jednak, że autor przedstawił w niniejszym zbiorze teksty traktujące o tym, co w życiu ulotne i zmienne.

Autor posługując się odniesieniami do myśli znanych filozofów, skłonił mnie do wielu przemyśleń.

Zaczęłam rozważać jego spostrzeżenia, które m.in. zmodyfikowały ogólnie przyjętą definicję szczęścia. Według autora współczesność charakteryzuje się tym, że dążenie do...

Bałucki | 2016-10-31

Najlepszy uczeń księdza profesora Józefa Tischnera odrabia swoje zadanie na piątke. Przyjemnie się czerpie ze źródła wiedzy pana profesora Tadeusza Gadacza. Temat zaiste ważny,a głęboko przemyślany i podany zrozumiałym językiem.

Jacek Jagosz | 2017-01-15
Przeczytana: 16 lutego 2017