Ballada o celnym strzale

Wydawnictwo: Fantastyka
Ballad of Flexible Bullet
Pisarz, Choroba psychiczna, Strach
Arek

Grupa znajomych spotyka się na przyjęciu i jeden z nich opowiada reszcie jak poznał kiedyś pewnego pisarza. Pisarz nie był zdrowy na umyśle i szaleństwo powoli zaczęło przechodzić na naszego opowiadającego. Pozycja ta jest pierwszym i o ile mi wiadomo ostatnim pojedynczo wydanym opowiadaniem w naszym kraju. Oprócz tego wydania, opowiadanie to można przeczytać także w zbiorze opowiadań pt....

Pozycja ta jest pierwszym i o ile mi wiadomo ostatnim pojedynczo wydanym opowiadaniem w naszym kraju. Oprócz tego wydania, opowiadanie to można przeczytać także w zbiorze opowiadań pt. "Szkieletowa załoga".

[to wydanie było wkładką pisma Fantastyka 1/1988 (64)]

Piotr | 2015-02-08

Ciekawe opowiadanie Stephena Kinga.
Malutka książeczka zaledwie 32 strony a czyta się dosłownie jednym tchem.
Historia opowiedziana przez byłego redaktora wywołuje ciarki na plecach, a stare powiedzenie, że szaleństwo jest zaraźliwe staje się prawdziwe.
To opowiadanie pokazuje nam, jak cienka jest granica między normalnością, a obłędem.

Polecam nie tylko miłośnikom książek grozy i Stephena Kinga

Alathea | 2013-09-10

Człowiek podczas sprzątania własnej biblioteczki zawsze natrafi na coś ciekawego. Poprzekładałam sobie te moje sześć szafek i patrzę, a tu w relatywnie starym podręczniku do biologii: Stephan King i „Ballada o celnym strzale”. A jak Kingowi można powiedzieć „nie”? Dlatego od razu zabrałam się do czytania.

„Ballada o celnym strzale” to bardzo krótkie opowiadanie, liczące raptem 32 strony, o spotkaniu grupy znajomych u pewnego pisarza. Jak to na spotkaniach bywa, rozmowa spadła nagle na nieoczekiwany temat: szaleństwa i samobójstwa. Właśnie wtedy poznajemy niesamowitą historię Rega Thorpe – pisarza, którego wyobraźnia praktycznie zaczęła żyć własnym życiem, prowadząc do nieszczęśliwego finału.

Kompozycję szkatułkową wręcz ubóstwiam, naprawdę! Dzięki jej zastosowaniu ma się w tym opowiadaniu wrażenie, że nie tylko czyta się tekst, ale jest się również jego częścią. Siedzisz sobie w fotelu i przysłuchujesz się interesującej rozmowie innych ludzi, chociaż sam nie możesz się do niej...

Bazyl | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Nawet nie wyobrażacie sobie, jak łatwo przejmujemy czyjeś cechy. Nie bez powodu istnieje powiedzenie "z kim przestajesz, takim się stajesz". Jest to jednak nieszkodliwy zabieg, który nierzadko zbliża do siebie ludzi. Tutaj jednak nikt nie przejął niczyjej cechy, charakteru czy osobowości. To jest coś więcej, co nie wydaje się w żadnym wypadku zdrowe. Wyobraźcie sobie, że kiedy staracie się komuś pomóc, przechodzi na Was coś, czego nigdy byście sobie nie zażyczyli. Uderza w Was, niczym pocisk wystrzelony z rewolweru i w jednym momencie przechodzi na Was cała paranoja. Wystarczy jeden znak, jedno słowo, jeden cenny strzał, byście poczuli to samo, co Wasz korespondent.

Opowiadanie, które wyszło spod maszyny Stephena Kinga ma zaledwie 32 strony, jednak autor umiejętnie przeprowadza nas przez całą historię. Nie jest cudem, które można wychwalać pod niebiosa, jednak trzyma poziom, którego dawno już nie zaznałam w literaturze. I to w sumie wszystko, co mam do napisania. Lektura na jeden...

CubeX | 2014-05-19
Przeczytana: 16 maja 2014

Nie jest to taki King, którego lubię najbardziej. Patrząc jednak na tę nowelę wyłącznie przez pryzmat treści przyznam, że ma w sobie coś intrygującego. Cholernie sugestywnie trafił do mnie przekaz, jak cienka jest granica między racjonalnym funkcjonowaniem, a szaleństwem. Niby wariatów wokół siebie realnie nie widzę za wielu, jednocześnie jednak może faktycznie w każdym pojedynczym przypadku może to się zmienić z dnia na dzień pod wpływem drobnego impulsu. Już za samo to, ze się zastanawiam nad podobnymi kwestiami, nowelce należy się dodatkowa gwiazdka w opinii, przeważająca ocenę na szalę "powyżej przeciętności".

Małgorzata Chabzda | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Poświęciłam na tę pozycję raptem 1,5 h. Historia dość zagmatwana aczkolwiek wciągająca z nutką tajemniczości.

Anna | 2014-07-19
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Bez szału, chociaż całkiem interesująco. Do pana Kinga jestem przyzwyczajona jako do osoby, która jedyna potrafi zmrozić mi krew w żyłach.
Tutaj jest świetny motyw szaleństwa, ale to dla mnie zbyt mało.

W mojej ocenie Stephen King polega na genialnych długich opisach, co trudno zawrzeć w balladzie. Może stąd moje delikatne rozczarowanie.

Shila | 2015-04-22
Na półkach: E-BOOKI, Przeczytane

Krótkie opowiadanie dotyczące istoty szaleństwa i naszych fantazji, które mogą stać się jawą. W książce jest pełno przemyśleń na temat życia, samobójstwa i jego przyczyn. Napisana jest lekkim językiem i dzięki temu 'pochłaniamy' ją szybciej niżbyśmy tego chcieli. Polecam.

Suzi | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Jednak najbardziej lubię, kiedy King nie sili się na nadanie historii znamion prawdopodobieństwa, tylko po prostu opowiada.

Randall | 2011-08-04

Bardzo tajemnicza opowieść dobrze ukazująca kolejne stopnie obłędu

whatever | 2015-02-22
Na półkach: Stephen King, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2015

"Kiedy strzelacie sobie w łeb, nie wiecie, co się może zdarzyć. Pocisk może się na przykład odbić od czaszki i zabić kogoś innego. Może ześliznąć się po kości i lecieć dalej. Może utkwić w mózgu i oślepić na całe życie. Jeden gość palnie sobie w łeb z trzydziestki ósemki i ocknie się w szpitalu, inny użyje dwudziestki dwójki i ocknie się w piekle... jeżeli coś takiego w ogóle istnieje."