Ballada o celnym strzale

Okładka książki Ballada o celnym strzale Stephen King
Okładka książki Ballada o celnym strzale
Stephen King Wydawnictwo: Fantastyka kryminał, sensacja, thriller
32 min.
Krzysztof Sokołowski
Pisarz Choroba psychiczna Strach

Okładka książki Śpiące królewny Owen King, Stephen King
Śpiące królewny Owen King, Stephen ...
Okładka książki Mroczna Wieża: Długa droga do domu Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...
Okładka książki Mroczna Wieża: Upadek Gilead Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Czarny Dom Stephen King, Peter...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...
Okładka książki W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan Burke, Michael Connelly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, Tess Gerritsen, Sue Grafton, Steve Hamilton, Edward D. Hoch, T. Jefferson Parker, Laurie R. King, Stephen King, Laura Lippman, Sara Paretsky, P.J. Parrish, Edgar Allan Poe, Peter Robinson, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Joseph Wambaugh
W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan...

2047

Opowiadanie/nowela ustami jednej osoby, z pytaniami pomocniczymi innych bohaterów, o szaleństwie pisarza. Pomysłowa, dobra, krótka forma.

W tym przypadku nawet nie żebym uważała, że książka jest lamerska i słaba, ale nie jest tak słaba, żeby, itd...

Napięcie i akcja, która występuje, mimo, że nawet nie ma akcji, że wystarczył sam dialog - to jest na plus i może nawet taki konkretny. Wykreowana relacja vs autorem i redaktorem też jest jakoś ciekawa.

Najczęściej kiedy trafiam na książkę, która oddziałuje na mnie głównie na poziomie emocjonalnym, jest ona dla mnie po prostu "niewystarczająca" (i w sumie z grubsza ogólnie do "tworów kultury" to odnoszę, tym bardziej takich, w których publikowanie zaangażowane są 2+ osoby),i tak jest też w tym przypadku.

Czy był to pierwszy utwór wyżej wymienionego autora, który przeczytałam? Nie powiem.

Jak byłam dużo młodsza, nieletnia, etc., widziałam jeden film. I byłam zdruzgotana. I chyba szanse na sympatię są bardzo wątłe.

A tak ogólnie to gdyby była psychologia na wysokim poziomie, mogło to być, może, nawet 10.

Najczęściej kiedy trafiam na książkę, która oddziałuje na...

Jak dla mnie bomba! uwielbiam takie klimaty.

Jak dla mnie bomba! uwielbiam takie klimaty.

To są właśnie tego typu teksty, które zostają w głowie na długo i można je sobie do woli analizować. Dobre opowiadanie. Nieoczywiste jak na tego autora, ale bardzo mi się podobało.

Opowiadanko, krótkie, ale bardzo dobre. Piękny pomysł i zacna realizacja. Czytałam z dużym zaciekawieniem i jeszcze większą przyjemnością.

Z Kingiem to jest u mnie tak – o ile jestem fanatykiem powieści tak krótsze formy jego autorstwa już nie zawsze i niekoniecznie przypadają mi do gustu. Jestem z tego obozu co uwielbiają gawędziarski styl Kinga, powolny, nieśpieszny, stąd też uwielbiam jego powieści a im dłuższa tym lepiej (jak np. „Bastion” czy „Sklepik z marzeniami”. Wyjątkiem jest „To”). Jego opowieści czy nowele muszą mieć to coś, inaczej mnie nie chwyta, nie iskrzy. Szczęśliwe „Ballada o celnym strzale” ma to coś.

Ciekawa jest forma opowieści – na kształt opowieści snutej między jednym wątkiem w rozmowie a drugim, na jakiejś niedużej imprezie czy przy ognisku, wśród znajomych, kameralnie i nastrojowo. Fabularnie również jest ciekawie – tym razem King serwuje nam ciekawą historię paranoi i popadania w obłęd. Aczkolwiek w przypadku tego autora nigdy nie można być niczego pewnym, potrafi on być niezwykle sugestywny a granice pomiędzy fikcją a rzeczywistością w jego twórczości wydają się czasem mocno zatarte i pełne niedomówień. Za co też niezwykle zawsze go ceniłem.

Polecam. Ciekawa rzecz. Może nie najwyższych lotów i może ma zdecydowanie lepsze opowiadania ale „Ballada o celnym strzale” jednak do tych ciekawszych śmiało mogę zaliczyć.

Trochę ciężka w odbiorze, ale przecież to King. Mój King. I w dodatku z samych początków. Opowieść o szaleństwie, jak to u niego bywa. Dla miłośników pozycja obowiązkowa.

Rozważania na temat szaleństwa są w twórczości Kinga częstym elementem i zawsze skłaniają mnie do przemyśleń a raczej pobudzają wyobraźnię.
Ballada właściwie tylko o szaleństwie opowiada, ale to niedopowiedzenie i dodanie nadnaturalnych wątków niejednoznaczne umiejscowionych jako element lub owoc obłędu pozostawia sprawę otwartą, lub raczej nie do końca zamknięta, wyobraźnia zaczyna pracować.

Gdy byłam młodsza uważałam powieści Stephena Kinga za majsersztyki - trzymały w napięciu, rozbudzały wyboraźnię, budziły grozę...

A teraz mam wrażenie, że "wyrosłam" z tej młodzieńczej fascynacji.

Spodobała mi się koncepcja opowiadania - cienka, bardzo łatwo zacierająca się granica między zdrowymi zmysłami a szaleństwem, okraszona mocno wyczuwalnym w opowiadaniu napięciem.

Mimo to nie poczułam żadnego "wow" po zakończeniu czytania. Jedna pozycja więcej skreślona z listy "to read"

A teraz mam wrażenie, że "wyrosłam" z tej młodzieńczej fascynacji.

Krótka, mocna i dobra pozycja Mistrza. Może bardziej przygnębia niż straszy. Ale to raczej pozycja wykraczająca poza gatunek horroru.

• Stephen King
  • King