83-7163-000-X
humor, podróże
LesnyLudek

Pisarze opisują się wzajemnie, żeby ułatwić Czytelnikowi zrozumienie książki, opisują swoje podróże małe i duze, bogate w liczne perypetie.

Lilian | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2_Mann
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Sympatycznie i ze swoistym poczuciem humoru.
Wesołe anegdotki i opowiadania z różnych stron świata okraszone zdjęciami, a biorąc pod uwagę że większość z opisanych podróży miała miejsce jeszcze w czasach PRL-u to można zrozumieć niesłychany zachwyt autorów odwiedzanymi regionami i pozazdrościć, że udało im się tyle zobaczyć i doświadczyć.

książek: 1990
Wojciech Gołębiewski | 2017-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2017

Mann i Materna (obaj urodzeni w 1948) znają wszyscy, więc tylko powiem, że wolę ich czytać niż słuchać. I to chyba jest najlepsza pochwała ich książki. Non-stop ironia, satyra i luz. Aby ten styl uprawiać, trzeba być inteligentnym i błyskotliwym, a oni tacy są. Szczególnie zabawna lektura dla starszych od nich, jak ja (1943), dla ich rówieśników oraz dla niewiele młodszych, bo dobra znajomość paradoksów życia w Polsce czyli najweselszym baraku tego obozu i jego konfrontacji z Zachodem, ułatwia odbiór.
Rozweselająca chałtura odpowiednia na wakacje, A, że leniwi są, to słychać, widać i czuć, więc tylko 6.

Paweł | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Cóż pisać. Wg mnie bardzo zgrany duet, który coś ciekawego przedstawia w tej książce. Spytacie: Co konkretnie? Sięgnijcie po tę książkę to się dowiecie! Pełna śmiesznych przygód, zakraszonych ironicznymi wzmiankami Manna i Materny. Kto miał styczność z MM-ami to nie zawiedzie się czytając ich przygody, a kto nie miał styczności zapewne dogłębnie ich pozna!

Cezar Kolcz | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Po książkę sięgnąłem tylko i wyłącznie z powodu tego, że nie miałem czego czytać. Pana Wojciecha znam tylko i wyłącznie z "Szansy na sukces", natomiast pana Krzysztofa po raz pierwszy zobaczyłem na oczy.
Z tyłu książki napisane jest "(...) śmieszy bardziej niż niejedna komedia", niestety moim zdaniem to kłamstwo - zaśmiałem się może raz czy dwa razy. Oczywiście humor każdy ma inny. Czytając tą książkę miałem wrażenie, że jest napisana tylko i wyłącznie dla pieniędzy. Jak się okazało na końcu książki "(...) z powodu chronicznego braku gotówki, na co cierpimy od lat". Oczywiście plus za szczerość. Jestem rocznikiem który nie pamięta stanu wojennego, więc plusem dla mnie było porównanie życia za granicą do życia w Polsce... i to chyba tyle z tych pozytywnych rzeczy o tej książce. Osobiście nie polecam tej pozycji, ale kto wie może Tobie się spodoba...
Pozdrawiam

anika | 2014-10-12

Zbiór felietonów dotyczących zagranicznych wojaży autorów, przy czym nie skupiają się oni na opisie odwiedzanych miejsc, natomiast opisują swoje w nich funkcjonowanie, a ponieważ podróże te miały miejsce w latach 70-tych i 80-tych sporo w tych opisach realiów ówczesnej Polski. Wszystko okraszone dużą dozą humoru, no ale czego innego można było się spodziewać po tych autorach? Jedynym minusem książki jest dla mnie twarda okładka, ale tego akurat nie lubię w żadnej książce, bo ciężkie „toto” i niepotrzebnie zajmuje miejsce na półce. A u mnie tego miejsca już mało…

Koronczarka | 2012-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2012

Zaczęłam z entuzjazmem. specyficzny język, specyficzny dowcip, które są znakiem rozpoznawczym Mana i Materny obiecywały duzo. I nie zawiodłam się.... w jakiejś pierwszej połowie książki. Później zaczęłą mnie nużyć monotonia właśnie tego specyficznego języka i dowcipu. Albo książka była za długa, albo owa specyfika Mana i Materny lepiej prezentuje się na żywo niż w wersji literowej. A może mi nie dostaje wyobraźni?

Felzmann | 2013-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Nie rozumiem krytycznych opinii o książce. Jest naprawdę całkiem udana. Wydaje mi się, że aby cieszyć się takimi książkami, trzeba mieć dużą wiedze ogólną. Wtedy wiemy o czym autorzy piszą i jest dla nas ciekawe, jak takie lotne umysły, które wiele widziały, interpretują rzeczywistość, o którą chociażby troszkę się otarliśmy. Np. to, że Mann pracował przy moczu, było dla mnie niespodzianką. Jaki ten świat jest mały. Pamiętam jaką sensację w latach 90. wywołały informacje, że polski lekarz leczy Amerykanów moczem.

BetiFiore | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Książkę czyta się z ogromną przyjemnością. Niezwykła inteligencja, erudycja i poczucie humoru panów Manna i Materny, połączone z piękną polszczyzną to prawdziwa uczta czytelnicza. Czytając niektóre recenzje, nie mogłam się nadziwić, że ktoś uznał pełne absurdu i (auto)ironii opisy podróży z czasów PRL za przechwalanie się i nudne gawędziarstwo. Zaś końcowe przyznanie się autorów do napisania tej książki dla pieniędzy przyjęłam z takim samym uśmiechem na twarzy, jak przy lekturze całej książki. Czyż nie dla pieniędzy ludzie książki piszą? I czyż nie jest to kolejna ironia? Tutaj ktoś przynajmniej napisał prawdę. Kiedyś sam Grzegorz Ciechowski pisał i śpiewał "dla pieniędzy". Czyżby ktoś się oburzył? ;)

Bzibzioh | 2016-12-30
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 2013 rok

Wspomnienia spisane chyba na fali sukcesu "RockManna". Jednak w porównaniu z nim "Podróże" niezbyt się udały.

Mariola | 2013-02-28

Genialny duet!
Książka idealna na poprawę humoru! :)

Szukacie czegoś lekkiego i przyjemnego? Myślę, że się nie zawiedziecie.