Byk jak byk. Rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych

Seria: Na końcu języka
Wydawnictwo: Literatura
9788376720289
jusola

Normalna rzecz, że poeci piszą o języku (w gruncie rzeczy cała poezja o nim jest), kiedy jednak filolog uprawia poezję, to rzecz dużo bardziej godna uwagi. Agnieszka Frączek – germanistka, leksykograf, historyk leksykografii – wybrała twórczość dla dzieci. Jej wiersze są radosne, spontaniczne, na pozór bezładne, co czytelników może zmylić. Warto się poddać tej żywiołowej poezji, popłynąć z...

Agnieszka Frączek – germanistka, leksykograf, historyk leksykografii – wybrała twórczość dla dzieci. Jej wiersze są radosne, spontaniczne, na pozór bezładne, co czytelników może zmylić. Warto się poddać tej żywiołowej poezji, popłynąć z jej nurtem. Tym razem Autorka zabiera nas w podróż po kraju językowych pułapek, gdzie bez mapy (słownika) poruszać się strach. Z Agnieszką Frączek poczujemy się tam bezpieczniej.

źródło opisu: Literatura, 2010

źródło okładki: www.literatura.com.pl

vampireheart | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

"Ze świecą szukać kogoś, kto nigdy nie popełnia błędów. Byki zdarzają się wszystkim- profesorom, dziennikarzom, pisarzom. Mnie, przyznaję, rumieniąc się, również... Cała sztuka polega na tym, aby w porę takiego byka wytropić i chwycić za rogi"- tymi właśnie słowami rozpoczyna się książka Agnieszki Frączek "Byk jak byk. Rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych" i nietrudno nie zgodzić się z tymi zdaniami. Choć książka skierowana jest głównie dla dzieci, dorośli również powinni na nią zerknąć, bo i oni popełniają błędy.

Książka edukuje poprzez zabawne wierszyki i kolorowe ilustracje. Oba sposoby przedstawiania treści pozwalają zapamiętać więcej (niezależnie od wieku) i wynieść więcej korekt w swoim języku z niedużej książeczki. Choć "Byk..." ma tylko nieco ponad pięćdziesiąt stron, zawiera sporo informacji. Niemal na każdej stronie omówiony został konkretny...

Emka | 2014-04-27
Przeczytana: 19 marca 2014

Książka, która wydaje się z początku być o prostych, oczywistych błędach językowych. Biorąc ją z półki, myślałam, że utrwalę sobie to, co już doskonale potrafię. Myliłam się, ponieważ po jej przeczytaniu,
dowiedziałam się, że wiele razy popełniałam tam spisane błędy. Książka, z której nie tylko dzieci ale i dorośli mogą się wiele nauczyć.

katastrofa | 2011-03-04
Przeczytana: 04 marca 2011

Aż wstyd się przyznać, ale dużo się z tej książki nauczyłam... :-)

AgaGogo | 2017-05-14
Przeczytana: 09 maja 2017

Dla mnie ciekawa książka, zgrabnie napisana, inna, z pomysłem.
Autorka stworzyła niepowtarzalne wiersze lub prozę, w które wpisała błędy gramatyczne bardzo często popełniane przez dorosłych a następnie dzieci.
To książka do omówienia i dyskutowania z dzieckiem. Myślę, że może zaskoczyć nie jednego czytającego dorosłego. Czasem błędy wymienione przez autorkę są taką przyjętą codzienną mową albo "oczywistą oczywistością".
Ot chociażby: pisze (w gazecie, książce) zamiast jest napisane, gram (w kontekście wagi artykułu) zamiast gramów, tydzień czasu zamiast tydzień, miesiąc luty zamiast Luty, se zamiast sobie.

Każdy błąd jest omówiony szczegółowo, przytoczone zostały prawidłowe zastosowanie i użycie. Co pomocne wszystkie błędy zapisane zostały czerwoną czcionką, poprawne zieloną. Książka okraszona jest zabawnymi ilustracjami. Bardzo polecam.

Przeczytana: 16 grudnia 2013

Książka z której nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą się nauczyć poprawności językowych. Bo kto tak na prawdę wie czy mówimy mi się wydaje czy też mnie się wydaje, łabądź a może łabędź? No kto wie?
Ten kto nie jest pewny niech przeczyta, a ten kto wie i jest pewny niech też przeczyta, może się czegoś nowego dowie? ha!

Ach, jak wiele nauki mogą wynieść dorośli z tej krótkiej książeczki... ;-)

Joanna | 2015-12-19
Na półkach: Przeczytane, Nie żałuję

Świetna pozycja dla polonisty w podstawówce albo wychowawcy w przedszkolu. Tych wierszyków z humorem rozbrajających błędy językowe powinno się uczyć na pamięć. Kupiłam na święta koleżance polonistce młodej matce. Ale się jeszcze zastanawiam czy oddam...

Angelika | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone