Bezsilni tego świata

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Bessil'nye mira sego
Strugacki, Bezsilni

Zbliżają się wybory gubernatora. Spiskowcy, stosując przemoc i tortury, chcą zapewnić wygraną swojemu kandydatowi. Na nic się to jednak nie zdaje, bo zwycięzca zostaje zabity... strumieniem zmaterializowanej nienawiści.

Janusz Szewczyk | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018

Nie spodziewałem się, że Borys Strugacki napisał książkę o superbohaterach. Właściwie to może i nie napisał, bo jego zatopione w rosyjskiej rzeczywistości postaci o nadludzkich umiejętnościach nie mają nic wspólnego z krzykliwym i zazwyczaj groteskowym, amerykańskim superbohaterstwem, które dominuje w masowej świadomości. Pewne podobieństwa istnieją, jak choćby eksperymenty naukowe, których wynikiem jest pierwsza generacja "nadludzi", ale to jedynie drobne szczegóły. Książka koncentruje się na grupie ludzi, którzy swoje niezwykłe umiejętności (np. zmiana przyszłości myślą, rozróżnianie prawdy od kłamstwa, pamięć absolutna) wykorzystują w codziennym życiu borykając się z przeróżnymi naciskami ze strony zwykłych ludzi. Niektórzy pogrążają się w nienawiści, inni w alkoholu, zniechęceniu, pracy zawodowej, edukowaniu ludzi, ale największą przeszkodą w ich życiu jest bezradność. Bezradność wobec ogromu ludzkiej zwyczajności, głupoty, podłości, obojętności i niezrozumienia. Bezsilność...

Przemek Skoczyński | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

"Strażnicy" Alana Moore'a w wersji wschodniej. Galeria postaci pełniących funkcje współczesnych superbohaterów - jednostek mocno ułomnych i dalekich od wzorców, do jakich przyzwyczaiła nas popkultura. Czuć tu specyficzny klimat rosyjskiej tradycji z paletą śmieszno-gorzkich postaci wyjętych z Gogola czy Bułhakowa. Literatura najwyższych lotów i jednoczesnie książka, o której w polskojęzycznej sieci praktycznie nic nie przeczytcie. Wielka szkoda.

Mysz | 2018-12-29
Kacper Bernat | 2017-08-22