Determinanty rozwoju gospodarczego państw ASEAN

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biznes, finanse

Karolina | 2011-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Książka dość szczegółowo analizuje rozwój krajów członkowskich ASEAN. Skupia się jednak bardziej na rozwoju ekonomicznym, a nie na stosunkach międzynarodowych czy historii powstania organizacji. Pozycja jest więc bardziej skierowana do ludzi zainteresowanych wynikami gospodarczymi i co na nie wpływa. Dlatego dużym plusem jest pierwszy rozdział w całości wprowadzający w tematykę wszelkich wskaźników ekonomicznych zawartych w książce.
Dobrym pomysłem jest też podzielenie ASEAN na dwie grupy analizowanych krajów: lepiej i słabiej rozwinięte. Klaruje to faktyczny obraz regonu, który jest bardzo podzielony i nie da się go postrzegać jako jednolitą całość.
Autorka dzieli też czynniki wpływające na sytuację gospodarczą na wewnętrzne (endogeniczne) i zewnętrzne (egzogeniczne), co pozwala lepiej się przyjrzeć rozwoju społecznemu, handlowi zagranicznemu czy bezpośrednim inwestycjom zagranicznym. Wykorzystuje przy tym materiały z raportów ONZ, OECD, WTO czy ADB, więc książka jest naprawdę...

Na półkach