Komedia omyłek. Stracone zachody miłości

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Wydawnictwo: W drodze
The Comedy of Errors. Love's Labours Lost.
komedie, dramat szekspirowski
Agnieszka

Komedia omyłek Pięcioaktówka genialnego dramaturga, w której obyczajowy obrazek ożywa komiczną intrygą i nieoczekiwaną kulminacją. Jak to u Shakespeare' a - miłość, zawiść i humor - a przede wszystkim, szczęśliwe zakończenie. Stracone zachody miłości Akcja utworu toczy się głównie w ogrodzie otaczającym pałac króla Nawarry. Król i trzej jego towarzysze: Biron, Longueville i Dumaine podpisują...

Komedia omyłek

Stracone zachody miłości
Akcja utworu toczy się głównie w ogrodzie otaczającym pałac króla Nawarry. Król i trzej jego towarzysze: Biron, Longueville i Dumaine podpisują zobowiązanie, że następne trzy lata poświęcą na studia i naukę, a nie będą oddawać się żadnym rozrywkom oraz spotkaniom z kobietami.

Nie, zdecydowanie nie są to moje ulubione komedie.
"Komedia omyłek" wykorzystuje stary, jeszcze rzymski motyw bliźniąt, którzy niechcący zamieniają się rolami, z czego wynika masa mniej lub bardziej zabawnych perypetii - fakt, że intryga jest mistrzowsko poprowadzona, a cała rzecz mimo zagrożenia tragedią (egzekucja Egona) dość pogodna, ale po lekturze zostało mi uczucie pewnego niedosytu.
Podobnie rzecz się miała ze "Straconymi zachodami miłości". To nie jest komedia charakterów ani sytuacyjna, to komedia czysto językowa i rzeczywiście pod tym względem Barańczak pokazuje całą swoją klasę tłumacza. Gorzej z fabułą: sztuka, w której czterech średnio utalentowanych, mało rozgarniętych i zadufanych w sobie facetów próbuje flirtować z czterema dziewczynami, które widzą, z jaką grupą fajtłap mają do czynienia i konsekwentnie odrzucają ich awanse za bardzo przypomina rzeczywistość.

flea84 | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, Komedie
Przeczytana: 21 listopada 2010

czytałam takze,uwińczone sukcesem zachody milosci,których tu nie ma.Komedie W.S. podobały mi sie najmniej.kocham wszystkie tragedie,i kroniki,napewno przeczytam je znow,polecam,szczegolnie Tytusa Andronika

Matt | 2016-05-26
Przeczytana: 31 maja 2016