Miliard lat przed końcem świata

Tłumaczenie: Irena Lewandowska
Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
За миллиард лет до конца света: Рукопись, обнаруженная при странных обстоятельствах

Inne wydania

Uczeni prowadzący badania w rozmaitych, pozornie ze sobą niezwiązanych dziedzinach, nagle zaczynają napotykać przedziwne, czasem wręcz absurdalne przeszkody.

Czyżby komuś zależało na tym, by zatrzymać ich krok przed dokonaniem epokowych odkryć? A jeśli tak, to komu? Pozaziemskiej cywilizacji? Tajemniczej Lidze Dziewięciu? A może zjawisku, które od tysiącleci ludzkość nazywała „ślepym losem”?

źródło opisu: okładka książki

Gapcio | 2013-04-21

Do ponownej lektury (po wielu latach) zmusił mnie film "Dni zaćmienia" oparty na tej mikropowieści. Film, który sprawia wrażenie, jakby producenci wycięli zeń reżyserowi na chybił trafił połowę materiału, sklejony z kilku nieskładających się w logiczną całość epizodów. W panice rzuciłem więc w kąt bieżącą lekturę (z szacunku dla Themersona nie wymienię jego nazwiska) i nuże sprawdzać, czy figle płata mi pamięć, czy jednak schyłkowa radziecka kinematografia. Ku memu ukontentowaniu okazało się, iż pamięć, choć selektywna i niekiedy mglista, działa sprawnie. Otrzymujemy fascynującą historię, wiarygodną naukowo i psychologicznie, a dylemat, przed jakim zostają postawieni bohaterowie, przyćmiewa skalą nie tylko rozterki typu "inteligentny Staszek czy przystojny Wiesiek". "Miliard" opakowany jest na dodatek w ciepłą, słowiańską mądrość życiową, a w ogóle mocno zalatuje Lemem, nie tylko dlatego, że, w przeciwieństwie do kryminałów, jego koniec nie przynosi ostatecznych odpowiedzi na...

Koval | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Kolejna po „Pikniku na skraju drogi” mikropowieść braci Strugackich trzyma poziom najsłynniejszego ich dzieła. Może jest nieco słabszym wyciskaczem łez (z sentymentalnych wątków mamy tu związek Malanowa z Irką, ale mocniejszy wydawał mi się Red wchodzący do Strefy), lecz nadrabia to – znów, chciałoby się powiedzieć – metafizycznymi odniesieniami i wykładaną filozofią. Właściwie fantastyki jest tu niewiele, jest ledwo zaznaczona i gdzieś z boku, niewidoczna, pozostająca w sferze domysłów. Nie przeszkadza to jednak, aby teorię Wszechświata Homeopatycznego uznać za ucztę dla inteligencji czytelnika. Fundamentalne zasady fizyki opisujące Wszechświat przedstawione zostały w innowacyjny sposób, a do tego – co jest najbardziej urokliwe – wszystko się ze sobą zazębia i pod względem naukowym pasuje (brak tego ostatniego jest częstą bolączką powieści SF).

Hermetyczne grono bohaterów (z czego każdy stanowi na swój sposób unikat), ograniczona przestrzeń, gdzie toczy się akcja powieści, a...

michal3 | 2015-09-07
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Książka jednoznacznie wieloznaczna. Zaczyna się zwyczajnie, ot naukowiec próbujący pracować podczas gorącego lata w Leningradzie. Ale niestety, zawsze coś! A to telefony, a to przyjaciółki żony, a to jeszcze coś innego. Idzie zwariować. Przeszkody stają się coraz bardziej absurdalne. Aż w pewnym momencie okazuje się, że nie tylko główny bohater ma podobne problemy...

Strugaccy stworzyli książkę naprawdę intrygującą. Nie tylko zastanawia nas, co się dzieje, ale i jak poradzą sobie z tym bohaterowie. Prawdziwa mieszanina gatunków literackich, okraszona radziecką rzeczywistością, powoduje, że książka momentami ociera się o wyjątkowość. Każdy z małego grona postaci ma swoją teorię dotyczącą tego, czego doświadczają. I chociaż zakończenie jest otwarte, to jakie wyjaśnienie przyjmiemy może dużo powiedzieć o nas samych.

Paweł Gryniewicz | 2013-10-22

Dobra książka, w pewnym momencie można się zacząć zastanawiać o co tak właściwie chodzi i co się dzieje :) Jedynie zakończenie do mnie nie trafiło, ale co kto lubi

Sławomir | 2013-10-20

Nigdy nie rozumiałem i nie zrozumiem pewnie też już nigdy tej książki. Może dlatego, że dobrnąłem do setnej strony i dałem spokój. Nuda.

Kamil Olędzki | 2011-03-11
Przeczytana: 08 marca 2011

Duet rosyjskich pisarzy ponownie mnie nie zawiódł. Ciekawa historia napisana lekkim i łatwym językiem to u nich norma.

IwanFiodorowicz | 2010-06-17

Proces (tylko lepszy) w świecie sf!! Polecam!

man-o | 2016-05-28

Ktoś napisał wcześniej: "Proces (tylko lepszy) w świecie sf!! Polecam!"
Dziwne, ale też mam jakieś niejasne skojarzenia z "Procesem".
Enigmatyczna i czarodziejska powieść, gdzie do końca nic nie jest jasne...

Kacper Kieć | 2016-12-11

Czyta się lekko i przyjemnie. Fabuła płynie, są miejscami elementy grozy ale rozczarowuje zakończenie. Spodziewałem się jakiegoś hardcore… szkoda, bo przez całą książkę ciekaw byłem jak ta pogmatwana historia się skończy.

Marcin Zielski | 2015-08-31

Mówiąc prostymi słowami: dla mnie jest po prostu przekombinowana. Pozdrawiam, Marcin Kozieł