Królestwa Ściany

Wydawnictwo: Amber
Kingdoms of the Wall
83-7082-674-1
Feanor

Świat Kosa Saag to świat Ściany, monstrualnego połączenia olbrzymich łańcuchów górskich, gigantycznych wąwozów i przepastnych zapadlin. Każdego roku z wioski Jespodar, położonej u podnóża Ściany, wyrusza na Pielgrzymkę dwudziestu mężczyzn i dwadzieścia kobiet. Zostali wybrani, aby dotrzeć na sam szczyt najwyższej góry, Summita, gdzie mają spotkać się z bogami i otrzymać od nich wiedzę....

Każdego roku z wioski Jespodar, położonej u podnóża Ściany, wyrusza na Pielgrzymkę dwudziestu mężczyzn i dwadzieścia kobiet. Zostali wybrani, aby dotrzeć na sam szczyt najwyższej góry, Summita, gdzie mają spotkać się z bogami i otrzymać od nich wiedzę. Większość nigdy już nie zobaczy swoich rodzin, a nieliczni powracający wydają się być obłąkani.

Dla Poliara i jego przyjaciela Traibena pielgrzymką ta stanowi jednak realizację życiowego marzenia. Przygotowują się od niej do dzieciństwa. Chcą z niej wyjść cało, nie jako szaleńcy, ale nauczyciele mądrości dla swego ludu.

Zuba | 2015-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Bardzo rzadko czytuję fantastykę, taką z pogranicza fantasy. Teraz wiem dlaczego. Przez te paskudne, po stokroć kiczowate okładki nawet nie podchodzę do półek z takimi książkami. Czytanie ebooka uchroniło mnie przed kontaktem z okładką, inaczej nie wzięłabym "Królestw Ściany" do rąk.
A byłoby szkoda, bo to taka spokojnie płynąca powieść drogi o wytrwałości, przywództwie, pokusach, tęsknocie za sensem i bogami, i wreszcie o rozczarowaniu. Podobał mi się stworzony przez autora świat - cywilizacja na planecie dwóch słońc, nie wiem ilu księżyców, z inną fauną, florą, ludźmi niezupełnie takimi jak my. Całość była spójna i harmonijna. Polecam, nie jest to żadna papka literacka, a porządny kawałek dobrej powieści.

MontyP | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Świetna książka. Jak zwykle wysoki poziom mistrza Silverberga. W pewnym świecie, z małej wioski znajdującej się przy wielkiej górze, wyrusza, jak każdego roku, wyprawa złożona z 40 śmiałków, którzy mają zamiar wejść na sam szczyt i pokłonić się bogom, którzy tam mieszkają. Dla lubiących fantastykę to uczta. Świat zaskakuje, wciąga, daje do myślenia. Oceniam tę ksiązkę na 8, a gdybym mógł dałbym 8,5. Jedna z lepszych książek Silverberga. Polecam!

Feanor | 2010-05-04
Przeczytana: 1998 rok

To moja pierwsza książka Silverberga z wielu, które potem miałem przeczytać. Akcja jest wartka, fabuła przyjemna, a zakończenie zaskakujące. Czego więcej oczekiwać od porządnej fanatstyki? Nie jest to Lem, więc przemyśleń filozoficznych nie ma, ale mam do tej książki wielki sentyment i gdy Mistrz Silverberg był w Polsce to własnie z "Królestwami ściany" i "Zamkiem Lorda Valentine'a" poszedłem po autograf :)

Andi | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Bardziej by tu pasowała ocena dobra z plusem.
Książka jest przykładem książki drogi. Bohaterowie idą, walczą, idą, zwyciężają lub nie zwyciężają i dalej idą. Może to trochę zabrzmiało jakbym ironizował, ale właśnie że nie.
Podobały mi się ta droga, choć w niektórych przypadkach opisy przypominały poziomy piekła z największymi koszmarami i potworami.

Czy bym polecił tę książkę?
Tej książki nie ma co polecać, trzeba ją przeczytać.
I czy Ci się spodoba czy nie zależy od Twojego nastroju.
Jednego dnia książka zachwyci, a innego będzie Cię denerwować.
I oby Cię zachwyciła, bo lepiej być zachwyconym niż wkurzonym :)

PS. Za okładkę Wydawcy należy się kara!

sybla | 2013-12-17

Wartka akcja, wyraziści bohaterowie, dobrze się czyta i lubię do niej wracać :)

Rolass | 2012-07-14

Fantastyczna