Homo ludens. Zabawa jako źródło kultury

Tłumaczenie: Maria Kurecka, Witold Wirpsza
Wydawnictwo: Czytelnik
Homo ludens. A study of the play element in culture
historia kultury, zabawa
Feanor

Autor wskazuje na grę-zabawę jako element kultury konstytutywny dla wielu jej dziedzin. Zabawa nie jest tu zwykłą rozrywką, lecz współzawodnictwem, rywalizacją, która z czasem przybrała instytucjonalne formy. Huizinga wynajduje nowe słowo "ludiek" na oznaczenie niuansów tego "ludycznego" charakteru ludzkiej kultury. Nie twierdzi, że kultura jest wprost "zabawą", lecz w subtelny sposób wywodzi z "ludycznych" poczynań człowieka najrozmaitsze zjawiska kulturowe - od wojny i prawa po naukę, poezję i sztukę. "Ludyczność" współokreśla kształt dzieła stworzonego przez homo faber.

Koronczarka | 2019-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2019

Źródło. Jedno. Wszystko cokolwiek robimy, wszystko cokolwiek mówimy, każdy nasz gest jednostkowy i społeczny można interpretować na tysiące sposobów. Jedną z podstaw interpretacji jest źródło, inspiracja, przyczyna. I dlatego nie sposób jest ogarnąć myślą życia, a każda nowa interpretacja otwiera oczy na coś innego. Zwłaszcza jeśli jest spójna i logiczna. A ta jest. Zabawa jako źródło niemal wszystkiego w naszym życiu społecznym broni się dobrze i wiele mówi o naszej kondycji, o człowieczeństwie, skąd wziął się geniusz ludzkości, ale i jej durnota i nieodpowiedzialność. Tę książkę będę czytała jeszcze wiele razy...

Malkiem | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

cenna i wnikliwa analiza

| 2016-04-11

Co tu dużo mówić - to arcydzieło historiografii.

metner | 2015-11-29

Mocno to wszystko arbitralne.

| 2015-01-03
Przeczytana: styczeń 2014

Niezwykle nowatorskie i symptomatyczne spojrzenie na kulturę, której podstawę stanowi element ludyczny tkwiący właściwie we wszystkich płaszczyznach życia społecznego. Huizinga tworzy pewien projekt kulturowy, u podstaw którego leży między innymi średniowieczna kultura jarmarczna. Polecam!

| 2014-01-06
Przeczytana: 2011 rok

Teoria. Można przyjąć taką perspektywę, mimo jej luk, można przyjąć inną. Twórcze.

Szarak | 2014-01-02
Przeczytana: 2008 rok

Przyjemny styl. Po wyodrebnieniu cech formalnych zabawy okazuje sie, ze wszelkie przejawy ludzkiej akltywnosci sa zabawa. Pojawia sie tez ciekawe spostrzezenie (od tlumacza), ze w jezykach zachodnich wlasciwie nie ma roznicy miedzy gra a zabawa... to istotne zagadnienie.

p.s. jakis czas temu wpadla mi w ksiegarni w rece pewna pozycja, w ktorej U. Eco ciekawie polemizowal z tezami Huizingi na temat zabawy. Niestety tytulu nie moge sobie przypomniec... Szukalem jej potem bez powodzenia. Gdyby sie tak szczesliwie zlozylo, ze ktos wie o czym mowie, to bede bardzo wdzieczny za przypomnienie tytulu

ZAKŁADKA | 2013-12-01

Po przeczytaniu dwóch rozdziałów, wiem, że nie jestem w stanie przeczytać więcej. Nie wiem czy wynika to ze specyficznego języka, dużej ilości nazwisk, tytułów, odwołań, czy ze wszystkiego łącznie. Zaniecham oceny.

Apfelbaum | 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013

Bardzo ciekawa publikacja. Niestety część argumentów natury językowej jest z punktu widzenia naszego języka wątpliwych i nie ma wielkiego "Łał". W książce jest dużo przykładów, co jest zaletą, ale są one opisane zbyt pobieżnie.