Wiele hałasu o nic. Wieczór Trzech Króli albo co chcecie

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Wydawnictwo: W drodze
Much Ado About Nothing.Twelfth Night, or What You Will
Agnieszka

W prezentowanej książce zamieszczono dwa dramaty Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Wiele hałasu o nic- to komedia napisana przez mistrza najprawdopodobniej około roku 1588. Należy do najczęściej wystawianych i ekranizowanych utworów Szekspira. Pełna uniwersalnego humoru i omyłek sztuka bawi widzów i czytelników od ponad czterystu lat. Wieczór Trzech Króli – wspaniała...

Wieczór Trzech Króli – wspaniała miłosna komedia omyłek została podobno zamówiona przez królową Elżbietę właśnie na święto Trzech Króli. Sztuka ta była pierwszym dziełem Szekspira, które ukazane zostało na małym ekranie

Tak jak "Komedia omyłek" i "Stracone zachody miłości" zostawiły mnie raczej z niedosytem, tak "Wiele hałasu o nic" i "Wieczór Trzech króli" to mistrzostwo swojego rodzaju, prawdziwe perełki i komedie dosłownie ponadczasowe.
Owszem, w "Komedii omyłek" pojawiają się wszystkie elementy znane z innych dzieł: cóż, pomyłki, nieporozumienia, perypetie dwójki młodych, którzy oczywiście szczerze się nie lubią, ale nie mogą bez siebie żyć, wreszcie przezabawne sceny z udziałem "prostych ludzi", pełne humoru bynajmniej nie prostego i przaśnego, ale olśniewających taką grą słów, tak inteligentnym humorem, że zasługują na osobne wyróżnienie. Cóż to za przekład!
Osobiście perypetie Hero i Claudia, główny temat komedii, przykuwają uwagę i do ostatniej chwili trzymają w napięciu: jak autor rozwiąże ten galimatias, jak zostanie ocalone dobre imię Hero, czy strażnicy zdążą wyjawić przyczynę nieporozumienia? Ta komedia wciąga jak najlepszy kryminał!
Osobiście najbardziej kibicowałam Benedickowi i...

Katarzyna Bartnicka | 2016-01-30
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Pewnie nie będę zbyt oryginalna jeśli powiem, że jest to jedna z najdowcipniejszych i najśmieszniejszych sztuk w ogóle. Po prostu lałam łzy ze śmiechu.

sorensdaughter | 2016-06-09
Na półkach: 2016, Rzut B, Przeczytane
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Świetna lektura, szczególnie dla każdego, kto uważa, że Szekspir jest bardzo poważny, szczególnie w "Makbecie" i "Romeo i Julii".
W jego sztukach potrafi być bardzo zabawnie.

JamesJoplin | 2016-10-15
Ania | 2016-08-13