Koriolan

83-240-0283-9
tragedia rzymska, Wolskowie
Agnieszka

Inne wydania

Ostatnia z tragedii Shakespeare'a, trzecia część "rzymskiej" trylogii (po "Antoniuszu i Kleopatrze" oraz "Juliuszu Cezarze"), która jest wielką dysputą na temat etyki. W dyspucie tej argumentem jest z jednej strony korzyść osobista, a z drugiej - odpowiedzialność publiczna i dobro państwa.

źródło opisu: tolle.pl

Jedna z tych szekspirowskich sztuk, które zrobiły na mnie największe wrażenie, może dlatego, że trudno było mi ją jednoznacznie ocenić, zaklasyfikować czy przyporządkować do jakiejś kategorii. "Koriolan" intryguje, niepokoi i budzi sprzeciw jednocześnie.
Odnoszę wrażenie, że wszystkie postaci tej sztuki, choć wyraziste postacie trybunów i matki Koriolana, Wolumnii, zapadają w pamięć - są tłem dla postaci Koriolana, butnego, aroganckiego wodza, który ma odwagę, aby w republikańskim Rzymie wprost mówić o swojej pogardzie dla ludu. Z jednej strony, w dobie politycznej poprawności, słowa Koriolana wciąż są obrazoburcze, z drugiej - patrząc na to, z jaką łatwością trybunowie manipulują nastrojami tłuszczy trudno nie zgodzić się z bohaterem tragedii.
Koriolan swoją nieustępliwością, dumą, konsekwencją budzi coś w rodzaju szacunku, może nawet sympatii. I zanim jeszcze te uczucia wybrzmią, sytuacja ulega dramatycznej zmianie, bo sprowokowany, urażony Koriolan przechodzi na stronę wroga w...

Michalina | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

"Koriolan" to jedyny dramat, który czytałam z przyjemnością. Nie należę do zwolenników dramatów na piśmie- uznaje głównie wersje teatralne, do których zostały przeznaczone. Jednakże historia tytułowego bohatera jest niezwykle interesująca. Wielki żołnierz, bohater kraju, który przez swoją hybris-pychę skazuje się na banicje. Kreacja Kajusa Marcjusza, została wykonana w mistrzowski sposób, szczególnie jego szczerość wobec samego siebie, która sprawiła, że jego życie zakończyło się w taki sposób.
Najsilniejszym atutem dramatu jest ukazanie ludu-motłochu, który jest głupi, zmienny, podatny na wszelkie manipulacje. Szekspir świetnie pokazał ich przewrotność.
Ciężko mi ocenić to dzieło, ale jedno jest pewne nie czytam tej tragedii po raz ostatni. Powrócę do niej przy najbliższej okazji.

Kokos | 2016-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2016

Sztuka nie aż tak znana jak "Makbet" czy "Otello", co nie znaczy, że mniej godna uwagi. Historia w jakimś sensie podobna do tej pierwszej, bo też mamy tutaj osobiste ambicje, dumę, grę o władzę, niemniej w "Koriolanie" sytuacja jest nieco inna, więcej tu zmagania bohatera z innymi, jego funkcjonowania w różnych relacjach niż walki z samym sobą. Chociaż i jemu można zarzucić parę paskudnych cech charakteru, bez których na pewno byłoby mu w życiu lepiej, to jednak można go polubić bardziej niż Makbeta. Akcja ma miejsce w starożytnym Rzymie, więc dodatkowy plus dla miłośników tego okresu. Nie czuję się zobowiązana więcej zachęcać do Szekspira - dla mnie jest on mistrzem i reklamy mu nie potrzeba.

backtoneverland | 2014-03-27
Przeczytana: 20 marca 2014

Niesamowita opowieść o mężczyźnie, który był odważnym żołnierzem, ale bardzo złym politykiem. Tragedia o miłości, dumie, stracie i zemście, która nie raz zaskoczy. Pełno zwrotów akcji, a sama postać Koriolana jest świetnie wykreowana. Mimo, że miejscem utworu jest starożytny Rzym to patrząc na ludzi, polityków i postrzeganie świata nic tak naprawdę się nie zmieniło. Polecam.

Isiliel | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Rzym, V wiek przed naszą erą. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy obywatele miasta wszczynają zamieszki z powodu zmniejszenia ilości wydawanego im zboża. O ograniczenie racji żywnościowych obwiniają Caiusa Martiusa - wybitnego generała i najdzielniejszego obrońcę miasta. Ten zaś, w większym stopniu znając się na sztuce wojennej niż na zasadach negocjacji i postępowania z ludźmi, nie potrafi obronić się przed oskarżeniami. Sytuacja komplikuje się, gdy bohaterowie otrzymują wieść o nadchodzącym niebezpieczeństwie - na Rzym kieruje się armia Wolsków dowodzona przez Aufidiusa, arcywroga Martiusa.

Zdumiewająco aktualny wizerunek psychologiczny społeczeństwa czyni ,,Coriolanusa'' czymś więcej niż po prostu przejmującą tragedią. I choć nie byłam w stanie wzbudzić w sobie sympatii do tytułowego bohatera (którego z początku postrzegałam jako szczerego i prostolinijnego żołnierza, a który w miarę postępu akcji wydawał mi się coraz bardziej nieludzki w swej pysze, surowości i żądzy...

yootsuu | 2014-04-21
Przeczytana: 16 marca 2014

mimo że lubię dramaty Shakespeare'a, po 'Koriolana' sięgnęłam dopiero przed obejrzeniem spektaklu z brytyjskiego teatru, gdzie w głównej roli występował jeden z moich ulubionych aktorów. żałuję, że zrobiłam to tak późno!

'Koriolan' przenosi nas w przeszłość, w świat, w którym etyczne problemy i dylematy wydawały się dużo głębsze niż dzisiaj. bohaterowie musieli wybierać między dobrem ogółu, a swoim własnym; myśli o ojczyźnie były bliższe sercu, a odwaga na polu walki - czymś najważniejszym. autor świetnie oddaje klimat tych czasów, które mnie osobiście zawsze ciekawiły.

Koriolan jest świetny wojownikiem, niezmiernie odważnym i śmiałym, jednocześnie świadomym swoich osiągnięć. syn swojej matki, która w pewien sposób ma decydujące znaczenie dla akcji, mimo że jest na drugim planie; to ona ma największy, zdaje się, wpływ na mężczyznę, i to ona najbardziej pragnie, by zdobył władzę. bohater jest także ukochanym mężem kobiety, której wystarczy to, jaki jest.

dramat ten to nie tylko...

Julia Zagórska | 2011-09-29
Przeczytana: 28 września 2011

Dobrze ukazana hipokryzja tłumu, jego głupota oraz prostota z jaką można nim manipulować w kwestiach politycznych - warto przeczytać, szczególnie przed wyborami mimo iż fragment o którym piszę jest dosyć krótki ;)

| 2012-12-20
Na półkach: Przeczytane, Dramaty

"dziwne jakieś to wszystko" - mistrzostwo formy i sceny wspaniałe

muad84 | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

XXVI wieczny Szekspir porusza wciąż nurtujące społeczeństwo tematy. Klasyka która porusza do dziś.

dymitrop | 2016-01-10
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Polecam odnieść sobie tą historyjkę do dzisiejszej polityki - gdzie niektórzy mimo niewyparzonej gęby starają się robić jak najwięcej dla kraju ryzykując zdrowie, a lepsze efekty i tak osiągają Ci którzy potrafią mamić pięknymi słowami o równości i "dyktaturze" wprowadzanej (rzekomo) przez tych pierwszych :)