Tymon Ateńczyk

Tymon of Athens
83-7006-493-0
Agnieszka

Inne wydania

Bardzo ciekawe opowiadanie o bogatym człowieku, który uważał, że ma przyjaciół. Jakże był zdziwiony, kiedy w obliczu tragedii wszyscy jego "przyjaciele" zapomnieli o nim. Stare stwierdzenie samo nasuwa się na język - prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

źródło opisu: BiblioNETka

To była dość prosta sztuka, ale dostarczyła mi sporo przyjemności - oto Tymon znany ze swojej szczodrości (żeby nie powiedzieć głupiej rozrzutności) traci majątek, a dotychczasowi przyjaciele odmawiają mu pomocy.
Tymon, zawiedziony, rozczarowany i rozgoryczony, popada w obłęd, a sytuacji nie odmienia nawet znaleziony przezeń skarb. Na wieść o jego odzyskanym bogactwie oczywiście przybywają towarzysze biesiad, goście i artyści, dla których był hojnym mecenasem, jednak nowy Tymon, odmieniony wcześniejszymi doświadczeniami, odprawia ich wszystkich, a w końcowych scenach sztuki przekonuje się, że jego jedynym i prawdziwym przyjacielem był zwykły sługa, któremu najmniej zależało na majątku pana.
Fabuła jest prosta, próżno szukać w niej dramatycznych zwrotów akcji; wielka scena szaleństwa Tymona przypominać może trochę doświadczenia Leara po zdradzie córek, rozczarowanie i gniew Ateńczyka czy gorzkie refleksje na temat przyjaźni dalekie są od oryginalności, niemniej jednak przekład...

skygge | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Dramat
Przeczytana: 04 marca 2012

Niedopracowanie dzieło Shakespeare'a. Pisane wierszem białym, prozą albo wierszem rymowanym. Tekst nie jest w ostatecznym kształcie, choć to coś więcej niż szkic na brudno. Można dokładnie zobaczyć i zbadać jak formował się ten dramat. Sztuka jest nacechowana emocjami z pięknym wstępem w akcie I, scenie I, gdzie pokazane są światy pochlebców i oszczerców; Smaczki w dialogach oraz konstrukcja rozmów z "przyjaciółmi" Tymona. Ponadto kapitalnie stworzona postać Apemantusa (filozofa - mizantropa) oraz wymowna scena, która przewiduje nadejście nędzy dla głównego bohatera. Pomimo wielu "dziur" w tekście i niedopowiedzeń polecam ze względu na jego ponadczasowość. Po przeczytaniu warto także sięgnąć po posłowie Charltona Hinman'a w przekładzie Barańczaka.

dymitrop | 2016-01-04
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Czytając początek każdy zna już zakończenie tej sztuki. Mimo tego Szekspir potrafi nadal wyciągnąć z tak prostej historii 110%. Podczas rozmowy Tymona z tym "mizantropem" który na początku książki go przestrzegał pokazuje, że tak naprawdę żadnej ze stron nie można jednoznacznie potępić, nie daje prostej odpowiedzi tylko rzuca kolejne argumenty nie wskazując która "racja" wygrywa.
Dostrzegłem też podczas jednego z monologów Tymona próbę odpowiedz na to skąd bierze się zło (tzn. jego początek) - Szekspir pisze o braciach bliźniakach, jednemu się poszczęściło i jako ten lepszy pogardza drugim. Można ten krótki morał zestawić z inną odpowiedzią na to pytanie przedstawioną w Biblii - tam Kain zabija Abla z zazdrości. Jak widać zawsze jeden człowiek będzie od drugiego lepszy (oczywiste, jakby wszyscy byli identyczny to byłoby trochę nudnawo) i patrząc na obydwie historyjki wypada zadać sobie pytanie - którą wersja jest bardziej prawdopodobna? Moim zdaniem ta od...

Konrad | 2016-10-16
Maciek | 2016-09-08