Poskromienie złośnicy

Okładka książki Poskromienie złośnicy William Shakespeare
Okładka książki Poskromienie złośnicy
William Shakespeare Wydawnictwo: Znak Ekranizacje: Poskromienie złośnicy (1967) utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Taming of the Shrew
Znak
2007-05-30
2007-05-30
Stanisław Barańczak
Ekranizacje:
Poskromienie złośnicy (1967)
Szekspir komedia złośnica Kasia

Zabawna, czyta się lekko i przyjemnie. Przesłanie, choć żartobliwe, dzisiaj już bardzo nieaktualne. Podczas czytania dobrze sobie przypomnieć, że Shakespeare żył w 16 wieku i podejść do treści z dużym dystansem.

Rozumiem, że wielkiego Szekspira nie powinno się krytykować. Rozumiem też, że Szekspir napisał to w XVI wieku. Jednocześnie mam wrażenie, że od tego czasu nie zmieniło się tak wiele, jak byśmy się spodziewali.
Nieposłuszna Katarzyna, która ma odwagę mieć swoje zdanie jest szybciutko wydana za mąż za tego, kto tylko sobie z nią poradzi. Przyszłemu mężowi zależy jedynie na majątku. Wprost mówi, że jest panem swojej żony. Głodzi ją, nie pozwala jej spać, aby w końcu ugięła się i przestała z nim walczyć.
Szekspir pokazał tutaj, jak złamać silną kobietę. Jestem wściekła i rozczarowana.

boże, jak to się źle zestarzało. poskromienie złośnicy, albo tutorial na to jak wprowadzić kobiety w stan poddaństwa albo podręcznik do gaslightingu.

Lekki, przyjemny i zabawny dramat ze świetną i niekonwencjonalną kreacją postaci Katarzyny i Petruchia.

Wystawiam ocenę w połowie skali, bo długo się zastanawiałam czy Poskromienie Złośnicy mi się podobało czy nie i ostatecznie nadal tego nie wiem.
Jest to dość dziwna sytuacja, ponieważ z jednej strony jako utwór dramatyczny był bardzo dobry - fabuła była jak najbardziej w porządku, bohaterowie jak na to, jacy mieli być - też. Technicznie nie ma się do czego przyczepić, w końcu to Shakespeare. Jednak z drugiej strony sam przekaz tego dramatu i to jak toczą się losy Katarzyny, czyli tytułowej Złośnicy, już nie spotkało się z moją aprobatą. Na pewno jest to kwestia czasów, w jakich utwór został napisany i nie będę się tego czepiać, ale przyznajmy uczciwie, że zestarzał się po prostu źle :)
Niemniej jednak, uważam że warto było poznać, chociażby po to, żeby mieć lepszy ogląd na całą twórczość Shakespeare'a, której znajomość zazwyczaj ogranicza się jedynie do Makbeta czy też Romea i Julii.

Cóż, bawiłam się świetnie czytając "Poskromienie złośnicy", nie zabrakło tutaj zabawnych scen i wypowiedzi, pomysłowych bohaterów oraz pomyłek, które sama popełniłam. Autor wraz z postaciami nieźle tu zamieszali, tak iż czasem trudno jest się połapać kto jest kim, ale koniec końców zaczynamy wszystko rozumieć, jeśli zdarzyło nam się zgubić po drodze. Jeśli chcecie poznać kolejne dzieło Shakespearea i dowiedzieć się jak poskromić złośnicę, to wiecie co robić. A to wydanie i ta kolekcja po raz kolejny skradły moje serce i już nie mogę doczekać się kolejnych, zastanawiając się ile ich ostatecznie będzie.

Słabo się zestarzał.

Słabo się zestarzał.

Warto przeczytać, super.

Warto przeczytać, super.

Oprócz tytułowego poskromienia złośnicy znajdziemy tu intrygi, przebieranki, zamiany ról, a wszystko dla pozyskania miłości. To część, która jest meritum sztuki i jest najbardziej rozpowszechniona. Ale prolog i epilog nadają temu dziełu całkiem inne znaczenie, którego do tej pory nie pamiętałem z oglądanych wcześniej przedstawień.

Męsko-damskie gierki i manipulacje, wszystko komediowym sosie, wyśmienita komedyjka idealnie nadająca się do inscenizacji teatralnych, filmowych.

• Klasyka
  • Literatura angielska