Poskromienie złośnicy

Szekspir, komedia, złośnica, Kasia
typ
papier
Agnieszka
7,17 (1061 ocen i 41 opinii)

Opis książki

Tytułowa złośnica to Kasia, piękna córka bogatego kupca z Padwy, słynąca z niesfornego charakteru i ciętego języka. O rękę jej młodszej siostry, Bianki, będącej uosobieniem łagodności, zabiega tłum wielbicieli. Ojciec postanawia jednak, że nie zgodzi się na jej zamążpójście, dopóki nie wyda za mąż starszej córki...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Trzy komedie Szekspira uważam za perełki, za koronkowe arcydzieła sztuki dramatycznej. Są lekkie i błyskotliwe - ale przeraźliwie realne. Ich bohaterowie wydają się nurzać w słońcu, ale każdy z nich otrze się o dramat - po prostu jak w życiu. Są to: "Poskromienie złośnicy", "Wiele hałasu o nic" i "Wieczór Trzech Króli".

Każda z tych komedii dotyka innego problemu związków międzyludzkich. Nie należy dać się zwieść rubasznym przepychankom służących i pozornej idylli. Bo jak to u Szekspira - nic nie nie jest powiedziane wprost i nic nie jest tym, co się na pozór wydaje:).

W "Poskromieniu złośnicy" na przykład, wszyscy sugerują się tytułem. I niektórzy nie widzą w tej komedii nic więcej, poza utemperowaniem charakteru jednej sekutnicy przez jeszcze większego sekutnika:).

Tymczasem, ta komedia, od samego początku wciągnęła mnie w życie i stosunki dwóch sióstr, z których jedna - Bianka jest ulubienicą ojca, a druga Katarzyna, wprost przeciwnie. Jak mało Baptysta dbał o Katarzynę,...

TheLostSymbol | 2014-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Jest to wspaniała i przezabawna komedia, podczas której czytania wiele razy się śmiałam. Ogromną rolę odegrało tu świetne tłumaczenie, gdyż miałam przekład Stanisława Barańczaka. Do perełek należą dialogi Petruchia z Grumiem, relacja Biondella z podróży Petruchia na ślub oraz dialog Grumia z Curtisem. Mój śmiech wywoływała również postawa Kasi oraz zachowanie Petruchia wobec niej, które miało na celu przytemperowanie jej charakterku.

Shiosai | 2015-02-20
Na półkach: 2015, Przeczytane

"Poskromienie Złośnicy", czyli inaczej: poradnik "Jak postępować z kobietami".

Jest to historia, którą powinien poznać i przemyśleć każdy mężczyzna! Każdy przyszły mąż i każdy ojciec. Bardzo dobrze rozjaśnie umysł i otwiera oczy, na to, że "nie wszystko złoto co się świeci" i nie wszystko jest takie, za jakie je bierzemy. A przede wszystkim Kobieta.

Kobiety natomiast mogą się obrażać i oburzać, że Petrukio nie miał prawa "znęcać się" (hahaha) nad Katarzyną. Ale to czysto nowoczesnofeministyczne myślenie i pozostawię je bez komentarza.

Prześwietne jest to, jak Szekspir w sposób obcesowy, ale za to zwięzły i jak zwykle celny potrafi dotrzeć do sedna spraw. Z prostotą i lekkością opowiada o rzeczach najważniejszych, bez lawirowania. U Szekspira - tak jak w życiu - na początku nic nie jest jasne, ale w końcu z szarości wyłania się sens. Czarne staje się czarne, a białe białe (lub czarne staje się białe, a białe czarne, jak w tym przypadku ;))

krosciucha | 2011-01-24

Dla mnie to tylko - dramatyczny podręcznik szowinizmu. Może przesadzam, ale po Szekspirze spodziewałam się większej subtelności.

ChoiYoona | 2010-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Książkę otrzymałam w prezencie od kolegi. Tytuł był aluzją co do mojej osoby. Książka bardzo interesująca i dobrze mi się ją czytało mimo tego że nie lubie dramatów. Bardzo ciekawie przedstawiona jest główna bohaterka Katarzyna, która jest idealnym przykładem kobiety wybrednej i stawiającej zawsze na swoim, szybko denerwującej się i można rzec pysznej (ale nie chodzi mi o to że była smaczna :P). Jedna z ciekawszych książek Shakespeare'a. Według mnie zasługuje na miejsce w lekturach szkolnych w liceum :) Polecam

Energia | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Komedia

Krótko mówiąc kobieta w tych czasach miała być jak pies która miała robić to, co jej kazano. Złośnica była okropna, ale kiedy miała rację, to miała, inni tylko patrzyli na swój egoizm. Z jednej strony komedia. Z drugiej nie ma nic do śmiechu.

Ebrill | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej komedii. Z jednej strony bardzo mi się podoba jej humor, jak zawsze świetnie zarysowane postacie, z drugiej strony (jak już to ktoś zaznaczył w swojej opinii) końcówka jak dla mnie jest bardzo szowinistyczna. Może jestem przewrażliwiona, może to wina tamtych czasów ale jednak nie jestem tym dramatem tak zachwycona jak innymi Szekspira.

Dociekliwy_Kotek | 2015-02-12
Przeczytana: styczeń 2015

O czym pisać pisząc o "Poskromieniu złośnicy"? O językowej maestrii tłumacza, która nie podlega dyskusji, o współczesnej recepcji Shakespeare'a czy może podjąć karkołomną i z góry w zasadzie skazaną na porażkę próbę odczytania komedii przez pryzmat mentalności ludzi, do których była kierowana?

Tak, w "Poskromieniu złośnicy" nie brak fragmentów skrzących się humorem, tym bardziej błyskotliwych, że chodzi bardziej o humor słowny niż sytuacyjny, a tym Barańczak posługuje się z mistrzostwem wręcz olśniewającym. Wszystkie te gry słów, kalambury i dwuznaczne aluzje to jest klasa sama w sobie, która najgorszy sceniczny gniot mogłaby zamienić w doskonałą zabawę.
Tak, intryga w tej sztuce jest oczywiście przewidywalna i oczywiście doskonale poprowadzona, zatem dostarcza solidnej czytelniczej rozrywki: wszystkich niezbędnych w komedii elementów jest w sam raz i wszystko dobrze się kończy.
Ale.

Ale jakoś nie bawi mnie cynizm Petruchia, który wprost mówi, że jest mu dokładnie obojętne, z...

Justyna | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 lutego 2013

William Szekspir to angielski poeta, dramaturg oraz aktor, obecnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy wszech czasów. W jego dorobku literackim znajdują się 154 sonety i około 40 sztuk, zarówno tragedii, jak i komedii. Do tej pory moim największym zainteresowaniem cieszyły się te pierwsze, ale pod wpływem spektaklu teatralnego postanowiłam z bibliotecznej półki wziąć "Poskromienie złośnicy". Z całym przekonaniem stwierdzić muszę, iż w żaden sposób się nie zawiodłam.

Sztuka jest jednym z pierwszych dzieł Szekspira, ale w niczym nie gorszym od późniejszych. Akcja rozgrywa się we włoskim mieście Padwa i ukazuje w komiczny sposób historię bogatego mieszczanina Baptisty Minoli oraz jego dwóch córek. Młodsza, Bianka, jest jego oczkiem w głowie, dumą i skarbem. Ułożona, piękna, miła, mająca wianuszek adoratorów. Starsza to tytułowa złośnica, kobieta z natury kłótliwa, złośliwa, niesympatyczna - utrapienie ojca i przyczyna wszystkich jego zmarszczek. Niestety, do ożenku z nią...

Lassbelin | 2012-08-12
Przeczytana: 2008 rok

Oto jest... Kasia ;)

Charakterne są te Kaśki, nie ma co.
Jako, że jestem osobą, która lubi się śmiać, często po nią sięgam... o, właśnie znów naszła mnie ochota na jej przeczytanie.

Przestroga - zachęta, przyciąganie - odpychanie, radość - złość, powaga - zabawa - to tylko niektóre z antagonizmów, jakie można znaleźć w tej Szekspirowskiej komedii.

Epicka! Polecam każdemu, kto jeszcze - z jakichkolwiek przyczyn - do niej nie dotarł ;)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto