Poskromienie złośnicy

Wydawnictwo: Znak
7,18 (1102 ocen i 42 opinie)
tłumaczenie
Stanisław Barańczak
Taming of the Shrew
978-83-240-0832-2
Szekspir, komedia, złośnica, Kasia
Agnieszka

Inne wydania

Tytułowa złośnica to Kasia, piękna córka bogatego kupca z Padwy, słynąca z niesfornego charakteru i ciętego języka. O rękę jej młodszej siostry, Bianki, będącej uosobieniem łagodności, zabiega tłum wielbicieli. Ojciec postanawia jednak, że nie zgodzi się na jej zamążpójście, dopóki nie wyda za mąż starszej córki...

Sklep

Francuska opowieść
Krystyna Mirek

7,67 (12 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ola | 2015-04-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Do przeczytania "Poskromienia złośnicy" zmotywowała mnie osoba, która porównała mnie do Katarzyny. Cóż... chyba jednak nie jesteśmy zbyt podobne :) Niemniej jednak warto było przeczytać. Ubawiłam się przednio. Szekspir jak zawsze z klasą. Chociaż tak sobie myślę, że nie jest książka dla kobiet przewrażliwionych na punkcie feminizmu. Te mogą poczuć się urażone i wkurzone. Biorąc pod uwagę fakt, że czasy, kiedy autor żył i tworzył znacząco różnią się od dnia dzisiejszego, możemy sobie pozwolić na odrobinę wyrozumiałości w kwestii równego traktowania kobiet i mężczyzn przez Szekspira. Dzisiaj by to nie przeszło. A ja i tak lubię Pana Williama :)

Trzy komedie Szekspira uważam za perełki, za koronkowe arcydzieła sztuki dramatycznej. Są lekkie i błyskotliwe - ale przeraźliwie realne. Ich bohaterowie wydają się nurzać w słońcu, ale każdy z nich otrze się o dramat - po prostu jak w życiu. Są to: "Poskromienie złośnicy", "Wiele hałasu o nic" i "Wieczór Trzech Króli".

Każda z tych komedii dotyka innego problemu związków międzyludzkich. Nie należy dać się zwieść rubasznym przepychankom służących i pozornej idylli. Bo jak to u Szekspira - nic nie nie jest powiedziane wprost i nic nie jest tym, co się na pozór wydaje:).

W "Poskromieniu złośnicy" na przykład, wszyscy sugerują się tytułem. I niektórzy nie widzą w tej komedii nic więcej, poza utemperowaniem charakteru jednej sekutnicy przez jeszcze większego sekutnika:).

Tymczasem, ta komedia, od samego początku wciągnęła mnie w życie i stosunki dwóch sióstr, z których jedna - Bianka jest ulubienicą ojca, a druga Katarzyna, wprost przeciwnie. Jak mało Baptysta dbał o Katarzynę,...

Shiosai | 2015-02-20
Na półkach: 2015, Przeczytane

"Poskromienie Złośnicy", czyli inaczej: poradnik "Jak postępować z kobietami".

Jest to historia, którą powinien poznać i przemyśleć każdy mężczyzna! Każdy przyszły mąż i każdy ojciec. Bardzo dobrze rozjaśnie umysł i otwiera oczy, na to, że "nie wszystko złoto co się świeci" i nie wszystko jest takie, za jakie je bierzemy. A przede wszystkim Kobieta.

Kobiety natomiast mogą się obrażać i oburzać, że Petrukio nie miał prawa "znęcać się" (hahaha) nad Katarzyną. Ale to czysto nowoczesnofeministyczne myślenie i pozostawię je bez komentarza.

Prześwietne jest to, jak Szekspir w sposób obcesowy, ale za to zwięzły i jak zwykle celny potrafi dotrzeć do sedna spraw. Z prostotą i lekkością opowiada o rzeczach najważniejszych, bez lawirowania. U Szekspira - tak jak w życiu - na początku nic nie jest jasne, ale w końcu z szarości wyłania się sens. Czarne staje się czarne, a białe białe (lub czarne staje się białe, a białe czarne, jak w tym przypadku ;))

TheLostSymbol | 2014-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Jest to wspaniała i przezabawna komedia, podczas której czytania wiele razy się śmiałam. Ogromną rolę odegrało tu świetne tłumaczenie, gdyż miałam przekład Stanisława Barańczaka. Do perełek należą dialogi Petruchia z Grumiem, relacja Biondella z podróży Petruchia na ślub oraz dialog Grumia z Curtisem. Mój śmiech wywoływała również postawa Kasi oraz zachowanie Petruchia wobec niej, które miało na celu przytemperowanie jej charakterku.

krosciucha | 2011-01-24

Dla mnie to tylko - dramatyczny podręcznik szowinizmu. Może przesadzam, ale po Szekspirze spodziewałam się większej subtelności.

ChoiYoona | 2010-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Książkę otrzymałam w prezencie od kolegi. Tytuł był aluzją co do mojej osoby. Książka bardzo interesująca i dobrze mi się ją czytało mimo tego że nie lubie dramatów. Bardzo ciekawie przedstawiona jest główna bohaterka Katarzyna, która jest idealnym przykładem kobiety wybrednej i stawiającej zawsze na swoim, szybko denerwującej się i można rzec pysznej (ale nie chodzi mi o to że była smaczna :P). Jedna z ciekawszych książek Shakespeare'a. Według mnie zasługuje na miejsce w lekturach szkolnych w liceum :) Polecam

Energia | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Komedia

Krótko mówiąc kobieta w tych czasach miała być jak pies która miała robić to, co jej kazano. Złośnica była okropna, ale kiedy miała rację, to miała, inni tylko patrzyli na swój egoizm. Z jednej strony komedia. Z drugiej nie ma nic do śmiechu.

Ebrill | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej komedii. Z jednej strony bardzo mi się podoba jej humor, jak zawsze świetnie zarysowane postacie, z drugiej strony (jak już to ktoś zaznaczył w swojej opinii) końcówka jak dla mnie jest bardzo szowinistyczna. Może jestem przewrażliwiona, może to wina tamtych czasów ale jednak nie jestem tym dramatem tak zachwycona jak innymi Szekspira.

Dociekliwy_Kotek | 2015-02-12
Przeczytana: styczeń 2015

O czym pisać pisząc o "Poskromieniu złośnicy"? O językowej maestrii tłumacza, która nie podlega dyskusji, o współczesnej recepcji Shakespeare'a czy może podjąć karkołomną i z góry w zasadzie skazaną na porażkę próbę odczytania komedii przez pryzmat mentalności ludzi, do których była kierowana?

Tak, w "Poskromieniu złośnicy" nie brak fragmentów skrzących się humorem, tym bardziej błyskotliwych, że chodzi bardziej o humor słowny niż sytuacyjny, a tym Barańczak posługuje się z mistrzostwem wręcz olśniewającym. Wszystkie te gry słów, kalambury i dwuznaczne aluzje to jest klasa sama w sobie, która najgorszy sceniczny gniot mogłaby zamienić w doskonałą zabawę.
Tak, intryga w tej sztuce jest oczywiście przewidywalna i oczywiście doskonale poprowadzona, zatem dostarcza solidnej czytelniczej rozrywki: wszystkich niezbędnych w komedii elementów jest w sam raz i wszystko dobrze się kończy.
Ale.

Ale jakoś nie bawi mnie cynizm Petruchia, który wprost mówi, że jest mu dokładnie obojętne, z...

emmamollie | 2014-01-22

Forma mi się podoba, ale treść wcale.