Okładka książki Poskromienie złośnicy

Szekspir, komedia, złośnica, Kasia
typ
papier
Agnieszka
7.19 (953 ocen i 33 opinie)

Opis książki

Tytułowa złośnica to Kasia, piękna córka bogatego kupca z Padwy, słynąca z niesfornego charakteru i ciętego języka. O rękę jej młodszej siostry, Bianki, będącej uosobieniem łagodności, zabiega tłum wielbicieli. Ojciec postanawia jednak, że nie zgodzi się na jej zamążpójście, dopóki nie wyda za mąż starszej córki...

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Karolina | 2010-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Książkę otrzymałam w prezencie od kolegi. Tytuł był aluzją co do mojej osoby. Książka bardzo interesująca i dobrze mi się ją czytało mimo tego że nie lubie dramatów. Bardzo ciekawie przedstawiona jest główna bohaterka Katarzyna, która jest idealnym przykładem kobiety wybrednej i stawiającej zawsze na swoim, szybko denerwującej się i można rzec pysznej (ale nie chodzi mi o to że była smaczna :P). Jedna z ciekawszych książek Shakespeare'a. Według mnie zasługuje na miejsce w lekturach szkolnych w liceum :) Polecam

TheLostSymbol | 2014-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Jest to wspaniała i przezabawna komedia, podczas której czytania wiele razy się śmiałam. Ogromną rolę odegrało tu świetne tłumaczenie, gdyż miałam przekład Stanisława Barańczaka. Do perełek należą dialogi Petruchia z Grumiem, relacja Biondella z podróży Petruchia na ślub oraz dialog Grumia z Curtisem. Mój śmiech wywoływała również postawa Kasi oraz zachowanie Petruchia wobec niej, które miało na celu przytemperowanie jej charakterku.

książek: 2034
krosciucha | 2011-01-24

Dla mnie to tylko - dramatyczny podręcznik szowinizmu. Może przesadzam, ale po Szekspirze spodziewałam się większej subtelności.

Magnolia93 | 2014-02-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Krótko mówiąc kobieta w tych czasach miała być jak pies która miała robić to, co jej kazano. Złośnica była okropna, ale kiedy miała rację, to miała, inni tylko patrzyli na swój egoizm. Z jednej strony komedia. Z drugiej nie ma nic do śmiechu.

Ebrill | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej komedii. Z jednej strony bardzo mi się podoba jej humor, jak zawsze świetnie zarysowane postacie, z drugiej strony (jak już to ktoś zaznaczył w swojej opinii) końcówka jak dla mnie jest bardzo szowinistyczna. Może jestem przewrażliwiona, może to wina tamtych czasów ale jednak nie jestem tym dramatem tak zachwycona jak innymi Szekspira.

Justyna | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 lutego 2013

William Szekspir to angielski poeta, dramaturg oraz aktor, obecnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy wszech czasów. W jego dorobku literackim znajdują się 154 sonety i około 40 sztuk, zarówno tragedii, jak i komedii. Do tej pory moim największym zainteresowaniem cieszyły się te pierwsze, ale pod wpływem spektaklu teatralnego postanowiłam z bibliotecznej półki wziąć "Poskromienie złośnicy". Z całym przekonaniem stwierdzić muszę, iż w żaden sposób się nie zawiodłam.

Sztuka jest jednym z pierwszych dzieł Szekspira, ale w niczym nie gorszym od późniejszych. Akcja rozgrywa się we włoskim mieście Padwa i ukazuje w komiczny sposób historię bogatego mieszczanina Baptisty Minoli oraz jego dwóch córek. Młodsza, Bianka, jest jego oczkiem w głowie, dumą i skarbem. Ułożona, piękna, miła, mająca wianuszek adoratorów. Starsza to tytułowa złośnica, kobieta z natury kłótliwa, złośliwa, niesympatyczna - utrapienie ojca i przyczyna wszystkich jego zmarszczek. Niestety, do ożenku z nią nie...

Lassbelin | 2012-08-12
Przeczytana: 2008 rok

Oto jest... Kasia ;)

Charakterne są te Kaśki, nie ma co.
Jako, że jestem osobą, która lubi się śmiać, często po nią sięgam... o, właśnie znów naszła mnie ochota na jej przeczytanie.

Przestroga - zachęta, przyciąganie - odpychanie, radość - złość, powaga - zabawa - to tylko niektóre z antagonizmów, jakie można znaleźć w tej Szekspirowskiej komedii.

Epicka! Polecam każdemu, kto jeszcze - z jakichkolwiek przyczyn - do niej nie dotarł ;)

Przewrotna i zabawna. Studium ciekawych charakterów i sposobów na poradzenie sobie z nawet najtrudniejszym z nich. I choć poza pełnego poddaństwa mężowi jest już mocno nieaktualna, to i tak czytało się dobrze.
Ale ciekawa jestem jak zakończyła się przygoda pana Ukradka :)

kinkiet | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Po obejrzeniu licznych baaardzo luźnych adaptacji wreszcie sięgnęłam po książkę. I bardzo się rozczarowałam. Nie wiem, czy winny jest fakt, iż to jedna z pierwszych sztuk Szekspira, czy przekładu. Mojego ebooka zawdzięczam Lonowi Ulrichowi, a tym czasem to praca Stanisława Barańskiego jest wychwalana. Widząc m.in. taki cytat:
- A ty tymczasem weź lutnię i nastrój.
- A gdy nastroję wciąż będzie nas troje?
- Tym już nie nas truj; sam sobie psuj nastrój.
zaczynam żałować swojego wyboru. Komedia to poza fabułą przede wszystkim język. A tłumaczenie Ulricha było co najmniej słabe. Zero komizmu słownego, zero rymów, bądź gier słów. Niecałą 100 stronicową książeczkę, czytałam 4 dni. Fabuła też mi do gustu nie przypadła. Tytułowej złośnicy tyle co na lekarstwo, a na dodatek na końcu okazuje się, że wcale jej nieokiełznano, lecz wytresowano. W filmach serce Katarzyny topniało pod wpływem zalotów, by ostatecznie zatracić się w miłości. Tu skacze jak żabka wokół męża, bo nie dostanie obiadu. Małe...

Amelia | 2012-01-17
Przeczytana: październik 2011

Geniusz Shakespeare'a w najczystszej postaci. Świetny zarys psychologiczny postaci i duża dawka humoru. Jak najbardziej polecam!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku