Wszystko dobre, co dobrze się kończy

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Wydawnictwo: Znak
All's Well That Ends Well
83-240-0030-5
Agnieszka

Mądrość Szekspira wyrażona w polszczyźnie nadspodziewanie giętkiej i naturalnej, pięknej, zwięzłej i dobitnej, jakby w niej bezpośrednio została wyartykułowana, i to nie kiedyś, lecz teraz - to dzieło Barańczaka i święto poezji polskiej. Wiktor Woroszylski Pięć aktów opowiada historię Heleny, nisko urodzonej piękności, która otrzymała rękę hrabiego Bertrama, w zamian za wyleczenie króla....

Wiktor Woroszylski

Pięć aktów opowiada historię Heleny, nisko urodzonej piękności, która otrzymała rękę hrabiego Bertrama, w zamian za wyleczenie króla. Bertram nie jest jednak skory do małżeństwa z niżej urodzoną osobą. Stwierdza, że woli udać się na wojnę, niż być przymuszonym do małżeństwa. Helena będzie musiała uciec się do podstępu, aby doprowadzić go przed ołtarz.

Iga | 2011-03-18
Na półkach: Posiadam, 2011, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2011

Z całym szacunkiem dla geniuszu Szekspira, ale ta sztuka jest zwyczajnie głupia!
Dla odmiany mamy tu kobietę (ponoć cnót pełną) starającą się o względy mężczyzny. Nie szczędzi środków, by zostać żoną... no właśnie, kogo? Gdyby jeszcze jej wybranek był coś warty...
Helena zawiera układ z królem - wyleczy jego chorobę, a w zamian będzie mogła wyjść za mąż za kogo zechce (była niskiego stanu). Hrabia Russylionu, bo to jego sobie upatrzyła, wybraniał się jak mógł przed ślubem, w końcu jednak uległ presji króla, choć bynajmniej nie miał zamiaru tego małżeństwa skonsumować. Uznał, że został ożeniony gwałtem (co poniekąd mogę zrozumieć). Wyjechał z kraju i przyłączył się do księcia francuskiego, by walczyć u jego boku, świeżo poślubionej małżonce wysłał zaś taki oto list: "...kiedy mi pokażesz dziecię przez ciebie powite, którego ja będę ojcem, wtenczas dopiero będziesz mnie mogła nazywać mężem, ale takie "wtenczas" u mnie nazywa się "nigdy"." Do mamusi napisał: "Póki mam żonę, nie ma...

Ela91 | 2016-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Mistrz Szekspir popisał się ciekawą fabułą trzymającą w napięciu. Znajdziemy wątek miłosny z obyczajami w tle. Społeczny aspekt to też związki rodzinne, czy ukryta emancypacja, ukryta władza, ukryta mądrość.

FeiVersa | 2017-01-21
Na półkach: Przeczytane, Dramat
Thaurantiel | 2016-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2016
Lyanna | 2016-01-22
Ile zajmie przeczytanie książek z półki Chcę przeczytać?

Zapewne macie spore stosy nieprzeczytanych książek. Ja w każdym razie mam. W dodatku od czasu, kiedy czytam także na Kindlu, mam stosy książek koło łóżka i wirtualne stosy książek na czytniku. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmie wam przeczytanie tych książek, które znajdują się na waszych stosikach lub na półce chcę przeczytać?