Fun Home: Tragikomiks rodzinny

Wydawnictwo: Abiekt.pl, timof i cisi wspólnicy
Fun Home: A Family Tragicomic
komiksy
Snoopy

Oryginalne i wspaniale opowiedziane wspomnienia kultowej autorki komiksów, których szczególnymi wyróżnikami są gotyckie łuki, rodzinny dom pogrzebowy, erotyczne niespełnienie i wielka literatura. Ta niesamowita książka autorstwa Alison Bechdel jest śmieszno-straszną rodzinną opowieścią, perfekcyjnie skomponowaną z charakterystycznych, gotycyzujących rysunków Bechdel. Tworzenie komiksu zajęło autorce siedem lat. Obok „Persepolis” Marjane Satrapi to jeden z najodważniejszych i najważniejszych pamiętników graficznych.

Poznaj ojca Alison, specjalistę od konserwacji i obsesyjnego renowatora rodzinnego, wiktoriańskiego domu, prowadzącego – podobnie jak jego przodkowie – dom pogrzebowy, nauczyciela języka angielskiego, lodowato zdystansowanego rodzica i nieujawnionego homoseksualistę, który – jak wychodzi na jaw – przez wiele lat romansował z mężczyznami. Przez czasem wzruszającą, a czasem bezwzględnie zabawną narrację odkrywamy tęsknotę za ojcem, o której opowiada córka. I mimo leżących w oddali zakurzonych trumien, ich relacje nabierają bardzo intymnego wyrazu dzięki ukrytym w książce kodom. Kiedy Alison „wychodzi z szafy” i oświadcza, że jest lesbijką, rozwiązanie jest błyskawiczne, drastyczne – i zbawcze.

Książka zawiera esej Izabeli Filipiak zatytułowany „Fun Home, czyli żałoba po nieobecności”.

„Komiksowe arcydzieło o dwóch ludziach, żyjących w jednym domu, ale w dwóch różnych światach i o tajemniczych długach, które wobec siebie zaciągnęli”.
– Time, The Best Book of 2006 (Najlepsza książka 2006).

„Jeden z najlepszych pamiętników tej dekady (…) niewymownie intymny i bez reszty wciągający”.
– New York Magazine, Ten Best Books of the Year (Dziesiątka najlepszych książek roku)

„»Fun Home« jest prawdopodobnie najbardziej kompaktową i jednocześnie najbardziej wymowną autobiografią jaka kiedykolwiek powstała”.
– Sean Wilsey, New York Times Book Review

„Objawienie. (…) Robi wrażenie prawdziwie literackiego osiągnięcia, głównie dzięki jego bohaterom, którzy wprawiają w zakłopotanie, rozczarowują i łamią serca w sposób, w jaki ludzie robią w rzeczywistości i najlepszej prozie”.
– Minneapolis Star-Tribune

źródło opisu: www.abiekt.pl

źródło okładki: www.abiekt.pl

Tania | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Jest tragikomicznie, nawet bardzo, zgodnie z podtytułem. Jest fajna historia ojca autorki, jej dzieciństwa i młodości. Są książki w książce, bo są na półkach (czyli na rysunkach) i są w tekście - zajmują sporo miejsca w życiu całej rodziny. I jest przesłanie, i wolnościowy wydźwięk, a więcej dowiecie się z książki, którą z przyjemnością weźmiecie do ręki, bo jest ładnie wydana.

Arthaniel | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Gorzka autobiograficzna powieść graficzna o dorastaniu pod jednym dachem z ojcem-kryptogejem. Bechdel dokonuje tu czegoś niemożliwego: najpierw całkowicie obnaża się emocjonalnie przed swoimi czytelnikami; dzieli się z nimi swoją nienawiścią, a następnie czyni z obiektu tej nienawiści - tj. ze swojego ojca - bohatera tragicznego: stara się zracjonalizować jego postępowanie; może nie tyle wybaczyć, co po prostu zrozumieć. Polecam z całego serca, bo to naprawdę mądra książka jest.

Karolina | 2014-11-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 21 listopada 2014

Autobiograficzna opowieść graficzna Alison Bechdel. Autorka opisuje toksyczne relacje rodzinne i budzenie się w niej lesbijskiej świadomości. Bechdel przedstawia swój dom rodzinny z ojcem - kryptogejem, depresyjną matką i dwójką rodzeństwa. Dom, w którym ludzie żyją obok siebie, a jednocześnie pozostają sobie obcy, każdy w swoim świecie.

Ucieka od oczywistości, fajnie, że mimo wypełnienia kart tej historii dzięsiątkami nawiązań do literatury.

"Ludzie osiągają wiek średni w momencie, gdy zdają sobie sprawę, że już nigdy nie przeczytają "W poszukaniu straconego czasu"."

Przemek Skoczyński | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 21 października 2014

Po recenzjach spodziewałem się czegoś w stylu podstaw psychologii ubranych w ramy komiksu. Coś na zasadzie "tatuś był zimnym draniem, to teraz jestem taka, a nie inna". Fajnie, ża autorka ucieka od oczywistości, fajnie, że mimo wypełnienia kart tej historii dzięsiątkami nawiązań do literatury, mało tu wielkich słów i szpanowania erudycją. Przeciwnie - wszystko wydaje się naturalne dla kogoś kto wychował się w takim właśnie domu. Zresztą to komiks, który można roztrząsać na tak wielu płaszczyznach, że zalecałbym więcej niż jedna lekturę. Przedobre.

Superchrupka | 2016-04-05

Szczera, trafna, błyskotliwa, cierpka, odważna, dowcipna, intymna opowieść. Tworzona z wyraźną, zaangażowaną miłością do książek - nic dziwnego, że tak świetna literacko. Związki z literaturą pięknie pogłębiają zawarte tu treści. Ponury głos w sprawie, czym jest/bywa rodzina, o traumach, które w nas zakorzenia. O odkrywaniu siebie i swojej seksualności. Rewelacyjny komiks. Więcej! Arcydzieło.

giera | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks

(...) Na podstawie tytułu można wysnuć błędne wnioski odnośnie zawartości albumu, ponieważ ów „dom” to wcale nie „dom zabawy” czy też „dom zabaw”, owo „fun” jest skrótem od „funeral” – czyli od domu pogrzebowego. Skojarzenia jakie mogą się nasuwać po rozszyfrowaniu tytułu – np. Tim Burton – są jak najbardziej błędne. Niewiele, jeśli nie wcale, w tej książce humoru i żartu. Jest ironia, ale ona ma raczej cierpki smak.

„Fun home” to ponura, autobiograficzna powieść graficzna, w której Alison Bechdel (autorka & narratorka & bohaterka) przedstawia swoje dzieciństwo, dorastanie, młodość i wchodzenie w dorosłość. Autorka stosuje typowo literackie środki stylistyczne, jak retrospekcje czy retardacje. Powroty do zdarzeń już wcześniej opisywanych, bez płynnego przechodzenia od-do. Narracja prowadzona jest nielinearnie. Dzięki tym zabiegom, już po lekturze pierwszego rozdziału, wiemy jakie będzie zakończenie. Nie chodzi o sukcesywne przedstawianie kolejnych faktów z życia Alison, nie ma...

Mac | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Fun Home jest slicznie zrealizowany. Oprawa graficzna naprawde przypadla mi do gustu. Historia nie jest jakos specjalnie dramatyczna, ale miejscami przygnebiajaca i, co najwazniejsze, dojrzala. Mimo tych wszystkich zalet przeszkadzal mi sposob narracji, dla mnie zbyt chaotyczny, ktory sprawil, iz momentami meczylem sie. Aczkolwiek doceniam i polecam. Motyw tlamszenia wlasnego ja jest zawsze wart poruszenia.

Najbardziej autentyczna biografia osoby nieheteroseksualnej jaką czytałam.
Po drugim czytaniu, nadal trwa fascynacja tą lekturą, odkryłam kolejne warstwy, które wprawiły mnie w kolejne zachwyty.
Komiks, który jest dla mnie mistrzowski w sferze narracyjnej i w kadrowaniu obrazków.
Okładka rewelacja.

Podobno komiksy służą tylko rozrywce. Podobno, bowiem "Maus" udowodnił, że tak nie jest (nie zapominając o dziełach Franka Millera czy Alana Moore'a). "Fun Home: Tragikomiks rodzinny" również jest przykładem dzieła wielkiego, wielowątkowego, poruszającego trudną tematykę, lecz opowiedzianego za pomocą komiksu. Jestem świadom, że do komiksu jeszcze wrócę, bowiem podczas pierwszej lektury mogłem nie wyłapać wszystkiego co ważne. Jest to opowieść o dzieciństwie spędzonym wśród bliskich, którzy za dużo ze sobą nie rozmawiają bo żyją we własnych światach, próbie rozliczenia i pogodzenia się z tym kim się jest, kim był ojciec autorki i jego relacjach z córką oraz czym jest życie pełne wątpliwości i niedomówień opowiedziana przy pomocy surowej prostej kreski i odwołań do wielkiej literatury.

Łukasz Franciszek | 2011-03-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 marca 2011

wśród opinii o komiksie Bechdel zdecydowanie dominują te, które koncentrują się na głównym, queerowym wątku dojrzałej lesbijki i jej biograficznej opowieści o dorastaniu w cieniu ojca zakamuflowanego geja. dla mnie jednak najciekawszym elementem tej powieści był sam fakt zmagania się, i podróży do własnego dzieciństwa. drobiazgowa wiwisekcja, której poddaje własne wspomnienia i krytycznie konfrontuje z obiektywnymi faktami w postaci zapisów w dzienniku, podważa hierarchię wydarzeń z przeszłości. jej samej natomiast nadaje psychologicznej głębi i autentyczności. rzadko spotykanej dojrzałości. komiksowa Alison Bechdel jest bardziej krwista i cielesna niż większość bohaterów, czy to powieści graficznych czy też klasycznych, mogłaby sobie tylko zamarzyć.

między innymi dla tego warto zajrzeć do tej pozycji.

Czytamy w weekend

Przed nami dwa dni, z którymi możemy zrobić, co tylko zechcemy. Czy będzie to czas wiosennych porządków, czy podejmiemy ważną życiową decyzję, czy będziemy uprawiać dolce far niente - to w zupełności zależy od nas. Na cokolwiek się zdecydujemy, książka nie powinna nam w tym przeszkadzać. Wręcz przeciwnie. A po jaki tytuł sięgnąć? Jeśli jeszcze nie wiecie, może zechcecie zasugerować się przeglądem książek wybranych przez zespół redakcji LC.

Wszystko o literackiej matce

Matka-opiekunka domowego ogniska, czuła mamusia dla gromadki dzieci, matka artysty, matka pełna wyrozumiałości, mater dolorosa, matka-Polka. Przykłady na to, jak mamy są przedstawiane w literaturze można mnożyć prawie w nieskończoność.