Fun Home: Tragikomiks rodzinny

Wydawnictwo: Abiekt.pl, timof i cisi wspólnicy
Fun Home: A Family Tragicomic
komiksy
Snoopy

Oryginalne i wspaniale opowiedziane wspomnienia kultowej autorki komiksów, których szczególnymi wyróżnikami są gotyckie łuki, rodzinny dom pogrzebowy, erotyczne niespełnienie i wielka literatura. Ta niesamowita książka autorstwa Alison Bechdel jest śmieszno-straszną rodzinną opowieścią, perfekcyjnie skomponowaną z charakterystycznych, gotycyzujących rysunków Bechdel. Tworzenie komiksu zajęło autorce siedem lat. Obok „Persepolis” Marjane Satrapi to jeden z najodważniejszych i najważniejszych pamiętników graficznych.

Poznaj ojca Alison, specjalistę od konserwacji i obsesyjnego renowatora rodzinnego, wiktoriańskiego domu, prowadzącego – podobnie jak jego przodkowie – dom pogrzebowy, nauczyciela języka angielskiego, lodowato zdystansowanego rodzica i nieujawnionego homoseksualistę, który – jak wychodzi na jaw – przez wiele lat romansował z mężczyznami. Przez czasem wzruszającą, a czasem bezwzględnie zabawną narrację odkrywamy tęsknotę za ojcem, o której opowiada córka. I mimo leżących w oddali zakurzonych trumien, ich relacje nabierają bardzo intymnego wyrazu dzięki ukrytym w książce kodom. Kiedy Alison „wychodzi z szafy” i oświadcza, że jest lesbijką, rozwiązanie jest błyskawiczne, drastyczne – i zbawcze.

Książka zawiera esej Izabeli Filipiak zatytułowany „Fun Home, czyli żałoba po nieobecności”.

„Komiksowe arcydzieło o dwóch ludziach, żyjących w jednym domu, ale w dwóch różnych światach i o tajemniczych długach, które wobec siebie zaciągnęli”.
– Time, The Best Book of 2006 (Najlepsza książka 2006).

„Jeden z najlepszych pamiętników tej dekady (…) niewymownie intymny i bez reszty wciągający”.
– New York Magazine, Ten Best Books of the Year (Dziesiątka najlepszych książek roku)

„»Fun Home« jest prawdopodobnie najbardziej kompaktową i jednocześnie najbardziej wymowną autobiografią jaka kiedykolwiek powstała”.
– Sean Wilsey, New York Times Book Review

„Objawienie. (…) Robi wrażenie prawdziwie literackiego osiągnięcia, głównie dzięki jego bohaterom, którzy wprawiają w zakłopotanie, rozczarowują i łamią serca w sposób, w jaki ludzie robią w rzeczywistości i najlepszej prozie”.
– Minneapolis Star-Tribune

źródło opisu: www.abiekt.pl

źródło okładki: www.abiekt.pl

Tania | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Jest tragikomicznie, nawet bardzo, zgodnie z podtytułem. Jest fajna historia ojca autorki, jej dzieciństwa i młodości. Są książki w książce, bo są na półkach (czyli na rysunkach) i są w tekście - zajmują sporo miejsca w życiu całej rodziny. I jest przesłanie, i wolnościowy wydźwięk, a więcej dowiecie się z książki, którą z przyjemnością weźmiecie do ręki, bo jest ładnie wydana.

PolishPopkulturę | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Gorzka autobiograficzna powieść graficzna o dorastaniu pod jednym dachem z ojcem-kryptogejem. Bechdel dokonuje tu czegoś niemożliwego: najpierw całkowicie obnaża się emocjonalnie przed swoimi czytelnikami; dzieli się z nimi swoją nienawiścią, a następnie czyni z obiektu tej nienawiści - tj. ze swojego ojca - bohatera tragicznego: stara się zracjonalizować jego postępowanie; może nie tyle wybaczyć, co po prostu zrozumieć. Polecam z całego serca, bo to naprawdę mądra książka jest.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Monika Stocka | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Jestem totalnym ignorantem jeśli chodzi o komiks więc zdałam się na innych i wśród tego, co polecali, wybrałam to, co może mi się spodobać. Kupiłam hurtem kilka.
Do każdego komiksu zaglądnęłam i przeczytałam kilka stron i muszę powiedzieć, że ciągnie mnie do wszystkich w związku z czym od 2 tygodni nie mogę się zdecydować od którego zacząć. Standard, klęska urodzaju:-) Ale dziś wyciągnęłam akurat ten, który leżał na wierzchu. "Fun home". Jestem zachwycona a nie lubię rodzinnych historii. Tu jednak mam wrażenie,że rodzinna historia nie jest uwolnieniem się od przeszłości ale próbą powiedzenia czegoś więcej, szerzej. Bohaterka/narratorka/autorka stara się dociec przyczyn pewnych zdarzeń a ja odnajduje tam nieco grubszy kontekst. Niektóre rzeczy są doprawdy uniwersalne i nawet jeśli próbujemy zachować je dla siebie osadzając je w swoim własnym pokoju, po jakimś czasie, gdy wyjdziemy do ludzi i zaczniemy przychodzić do ich domów, znajdziemy w ich pokojach to samo, co w naszym. Czasem w...

Przemek Skoczyński | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 21 października 2014

Po recenzjach spodziewałem się czegoś w stylu podstaw psychologii ubranych w ramy komiksu. Coś na zasadzie "tatuś był zimnym draniem, to teraz jestem taka, a nie inna". Fajnie, ża autorka ucieka od oczywistości, fajnie, że mimo wypełnienia kart tej historii dzięsiątkami nawiązań do literatury, mało tu wielkich słów i szpanowania erudycją. Przeciwnie - wszystko wydaje się naturalne dla kogoś kto wychował się w takim właśnie domu. Zresztą to komiks, który można roztrząsać na tak wielu płaszczyznach, że zalecałbym więcej niż jedna lekturę. Przedobre.

Karolina | 2014-11-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 21 listopada 2014

Autobiograficzna opowieść graficzna Alison Bechdel. Autorka opisuje toksyczne relacje rodzinne i budzenie się w niej lesbijskiej świadomości. Bechdel przedstawia swój dom rodzinny z ojcem - kryptogejem, depresyjną matką i dwójką rodzeństwa. Dom, w którym ludzie żyją obok siebie, a jednocześnie pozostają sobie obcy, każdy w swoim świecie.

Ucieka od oczywistości, fajnie, że mimo wypełnienia kart tej historii dzięsiątkami nawiązań do literatury.

"Ludzie osiągają wiek średni w momencie, gdy zdają sobie sprawę, że już nigdy nie przeczytają "W poszukaniu straconego czasu"."

mpw | 2018-04-17
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Tytuł wieloznaczny, nie będę zdradzać… Przeczytajcie. Ach, zachęcam już na wstępie-przeczytajcie! Czysty entuzjazm!Treść i rysunki współistnieją idealnie. Nieprawdopodobne wręcz jak przenikają, wciągają, prowadzą nas przez opowieść. Relacja ojciec-córka.
Rzecz o zwyczajności. Rzecz o inności. O niejednoznaczności. Niezrozumieniu. Nieartykułowaniu… O rodzinnych meandrach uczuć i niedopowiedzeń. O homoseksualizmie… O więzi – silnej i pomimo… Wielość możliwości odbioru zdumiewa. Bo tematyczna to również kopalnia. Plus mnóstwo odniesień do Literatury. Świetna sprawa ten Komiks. Przeczytajcie! Dla mnie, to obok Zyty Rudzkiej, jedna z „naj” tego roku. Zachęcam mocno, mocniej.

Superchrupka | 2016-04-05

Szczera, trafna, błyskotliwa, cierpka, odważna, dowcipna, intymna opowieść. Tworzona z wyraźną, zaangażowaną miłością do książek - nic dziwnego, że tak świetna literacko. Związki z literaturą pięknie pogłębiają zawarte tu treści. Ponury głos w sprawie, czym jest/bywa rodzina, o traumach, które w nas zakorzenia. O odkrywaniu siebie i swojej seksualności. Rewelacyjny komiks. Więcej! Arcydzieło.

PrzeCzytana | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać po komiksie pt. Fun Home narysowanym przez Alison Bechdel. Wiedziałam tylko, że są to wspomnienia autorki oraz, że jest porównywany do Persepolis, który mi się bardzo podobał.

Faktycznie, sposób skonstruowania fabuły i rysunki przypominają trochę dzieło Satrapi, jednak zawartość jest kompletnie odmienna. Gdybym miała opisać jednym zdaniem, co zawiera ten komiks, to napisałabym, że opowiada o trudnej relacji z ojcem w dzieciństwie i jego wpływie na rozwój autorki. Ale nie da się tego opisać tylko jednym zdaniem, bo nie jest to tak proste. Zresztą nic w życiu nie jest proste, a już na pewno nie relacje z rodzicami.

Komiks zawiera wybrane wspomnienia Bechdel, głównie z dzieciństwa. Nie są one poukładane chronologicznie, tym niemniej stanowią spójną opowieść prowadzącą nas przez najważniejsze wydarzenia z jej życia, które wpłynęły na to, kim jest teraz. Opowiada o samotności wśród ludzi, o poznawaniu własnego ciała i seksualności oraz o...

Mac | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Fun Home jest slicznie zrealizowany. Oprawa graficzna naprawde przypadla mi do gustu. Historia nie jest jakos specjalnie dramatyczna, ale miejscami przygnebiajaca i, co najwazniejsze, dojrzala. Mimo tych wszystkich zalet przeszkadzal mi sposob narracji, dla mnie zbyt chaotyczny, ktory sprawil, iz momentami meczylem sie. Aczkolwiek doceniam i polecam. Motyw tlamszenia wlasnego ja jest zawsze wart poruszenia.

Najbardziej autentyczna biografia osoby nieheteroseksualnej jaką czytałam.
Po drugim czytaniu, nadal trwa fascynacja tą lekturą, odkryłam kolejne warstwy, które wprawiły mnie w kolejne zachwyty.
Komiks, który jest dla mnie mistrzowski w sferze narracyjnej i w kadrowaniu obrazków.
Okładka rewelacja.