Obrona Sokratesa

Ἀπολογία Σωκράτους
filozofia i etyka
Dąbrówka

Inne wydania

„O Platonie wiemy, iż był nie tylko człowiekiem myśli, ale także wielkim pisarzem. To dzięki jego kunsztowi literackiemu Sokrates stał się w kulturze zachodniej postacią wyjątkową, która do tej pory wzbudza zainteresowanie intelektu i porusza wyobraźnię. Obrona… jest z pewnością najważniejszym i najsławniejszym tekstem budującym taki obraz Sokratesa. To dzięki temu utworowi konflikt Sokratesa z Atenami, tak jak go zobaczył Platon, doczekał się nie tylko ogromnej liczby komentarzy, ale także stał się jednym z kluczowych wydarzeń symbolicznych w historii naszej kultury”. (ze Wstępu)

źródło opisu: lc, inne wydanie książki

źródło okładki: Zielona Sowa 2007

Opinie czytelników (2054)
Shimik | 2016-04-06

Nie wiedziałem jak będzie wyglądać ta książka, a tu okazało się, że to jest mowa wygłoszona przez Sokratesa w której broni się przed postawionymi mu zarzutami. W bardzo ciekawy sposób wszystko uzasadnia i daje do myślenia. Dla mnie wygląda to tak jak w sądzie prawnicy mówią to znaczy zawile. Końcowy efekt jest taki, że książka jest dobra, choć we mnie nie wzbudziła jakiś większych emocji. Była ciekawa, temu nie da się zaprzeczyć.

Andy | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

"Obrona Sokratesa" zawiera spisaną przez Platona mowę obronną wygłoszoną przez Sokratesa podczas swojego procesu, w wyniku którego niestety został on skazany na karę śmierci.
Sokrates bardzo trafnie prezentuje przyczyny dla których został oskarżony przez nieprzychylnych mu ludzi. Niewątpliwie oskarżycielami Sokratesa były osoby pełne pychy, fałszywej i wątpliwej moralności, a mówiąc kolokwialnie również po prostu małostkowi i głupi.
Największą winą i przyczyną nienawiści innych obywateli Aten wobec Sokratesa było odkrywanie przez niego ich niekompetencji, braku wiedzy, podważanie autorytetów i dążenie za wszelką cenę do poznania prawdy o świecie. Sokrates podważając wszelkie aksjomaty dobrze znanym zdaniem "wiem, że nic nie wiem", próbował dociekać prawdy, nie zważając na ogólnie przyjęte przez otoczenie "prawdy ogólne", niejednokrotnie narzucone przez wierzenia związane z bóstwami greckimi. Nie znaczy to, że Sokrates był niewierzący - jedynie podważał niektóre z wierzeń, zadając...

Jedno z najważniejszych dzieł filozoficznych. Polecam każdemu, gdyż pokazuje paradoks życia. Kiedy rośnie nasza wiedza, proporcjonalnie rośnie świadomość naszej niewiedzy. Do przemyślenia.

Witold Lisek | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

yggdrasil84 | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Sokrates wielkim duchem był, zaiste. Trudno go nawet nazwać filozofem. Czyż jakikolwiek filozof przyznałby się do własnej niewiedzy? Nie, przeciwnie. Często wiedza, wykształcenie czy władza powodują pyszałkowatość i brak pokory, próżną dumę. Próżną a fałszywą, gdyż żadna wiedza nie jest tak naprawdę mądrością życiową, lecz tylko znajomością faktów, i to o wątpliwej prawdziwości, gdyż są to raczej interpretacje i własne projekcje niż fakty, zwłaszcza im ogólniejsza jest dana wiedza, na co wskazują niektóre nurty nowszej filozofii, chociażby postmodernistycznej. Sokrates był daleki od takiej wiedzy, choć nią bynajmniej nie pogardzał, przytaczając w swej obronie ludzi, ówczesnych naukowców, którzy się nią zajmują. On po prostu nie zajmował się wiedzą o niebie i ziemi, dzisiaj powiedzielibyśmy - wiedzą przyrodniczą. A między innymi to zarzucali mu oskarżyciele - nie tylko, że wie wszystko na te tematy, ale że zgłębił również tajemnice piorunów czy nawet samych bogów, które zajmowały...

Izabell | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Na co dzień stykając się z literaturą, z książkami, z ludźmi czytającymi książki zaobserwowałam, że czytamy bardzo mało i coraz mniej literatury pięknej i klasyki. A warto czasami sięgnąć po takie pozycje, bo są to książki mądre, piękne i pouczające. Ogólnie my Polacy, czytamy mało książek, a klasyki to już najmniej.

Sokrates przeszło siedemdziesięcioletni starzec, mędrzec starożytności w 399 r. p.n.e został skazany na karę śmierci przez wypicie cykuty, za niewiarę w bogów, wprowadzanie nowych i za psucie młodzieży. Obrona Sokratesa jest mową obronną, dialogiem, a raczej monologiem wygłoszonym przez Sokratesa, a spisanym przez jego ucznia Platona. Skargę na Sokratesa do sądu ateńskiego wnieśli Meletos, Anytos i Lykaon. A brzmiała ona:
"Sokrates występnie czyni i wykracza, zapuszczając się w badania rzeczy nadziemskich i fałsz za prawdę podając. Oto taka jest skarga!
Sokrates występnie działa, młodzież psuje, w bogów krajowych nie wierzy, lecz w coś nowego zupełnie. Takie jest...

tivrusky | 2015-12-23
Na półkach: Ebook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Potrójny tekst o Eutyfronie, Obronie i Kritonie tutaj: http://kotfranz.blogspot.com/2015/12/o-tym-jak-platon-portretowa-sokratesa.html

399 rok przed Chrystusem, Sokrates zostaje oskarżony o sianie niewiary i psucie młodzieży. Wynik znamy wszyscy - wynik skazujący i śmierć. Wydarzenie to znajduje swoje echa w dialogach Platona, w których to uczeń Sokratesa stara się nie tylko przekazać pewne jego i swoje idee, ale także zachować go w swego rodzaju portrecie, pokazać jako żywego człowieka. Człowieka szlachetnego, uczącego jak żyć i samemu podług tych wskazań żyjącego.

Sokrates odpiera zarzuty, wie, że nic nie wie, zostaje skazany, po czym karę przyjmuje, by pozostać sobie wiernym. To bardziej traktat etyczny niż filozoficzny, bo to o tę postawę, o tę sylwetkę tutaj chodzi. Przeczytać z pewnością warto, gorąco polecam. Po nieco więcej uwag i treści odsyłam do adresu z początku opinii.

Roman Dłużniewski | 2016-12-23

Cieniutka książeczka, broszura właściwie a jak genialne niesie treści. Czytałem ją z zachwytem, bo argumenty Sokratesa były znakomite. I koniec, gdy już wie, że przegrał. Oskarża sam siebie, wie, że motłochu nie przekona. Wybitna mowa wielkiego Greka!!

Ewelina | 2016-01-30
Na półkach: 2016, Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Mnie przekonała mowa Sokratesa i uniewinniłabym go.

Szymon Okuń | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

[Lekki spoiler] Klasyczny przykład "linczu" (aczkolwiek w tym przypadku zgodnego z prawem) na wybitnej jednostce, wykonanego przez ślepą masę. Sokrates zaskoczony absurdem sytuacji w drugiej części swej obrony postanawia sam siebie skazać, odważnymi słowami kończąc swój monolog.

zobacz kolejne z 2044