Ostatni Olimpijczyk

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Cykl: Percy Jackson i bogowie olimpijscy (tom 5)
Wydawnictwo: Galeria Książki
1 767
1 254
1 279
The Last Olympian
bogowie, Percy, olimpijczyk, fantastyka
Accio

Przez cały rok herosi przygotowują do walki z Tytanami, wiedząc, szanse na zwycięstwo są marne. Armia Kronosa jest silniejsza niż kiedykolwiek, złożona z bogów, herosów i śmiertelników, zła moc Tytana rośnie. Chociaż walka Olimpijczyków zawiera szalejącej potwora Tyfona, Kronos rozpoczyna natarcie na New York City, gdzie Olimp stoi praktycznie niestrzeżony. Teraz Celem Percy'ego Jackson i...

Chociaż walka Olimpijczyków zawiera szalejącej potwora Tyfona, Kronos rozpoczyna natarcie na New York City, gdzie Olimp stoi praktycznie niestrzeżony. Teraz Celem Percy'ego Jackson i armii młodych półbogów jest zatrzymać Pan Czasu.
Walki o cywilizacji zachodniej szaleją na ulicach Manhattanu

ChicaDeAyer | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

I oto nadszedł ostatni tom, zamykający cykl przygód młodego herosa - jak się później okazało, nie definitywnie, ale ewentualną kontynuację znajomości z Percym Jacksonem i cyklem 'Olimpijscy Herosi' pozostawię melodii przyszłości.

Samo zakończenie nie odstaje od poprzednich części, nadal można znaleźć w nim ten faktor, który porywa czytelnika od pierwszych stron i nie wypuszcza z objęć aż do finału. A ten, jak i cała wędrówka ku niemu zmierzająca, nie rozczarowuje - autor zgrabnie połączył wątki znane z wcześniejszych woluminów, niezmiernie dbając o zadowolenie wszystkich odbiorców - nie zabrakło także elementu zaskoczenia.

Podsumowując całą serię, wydaje mi się być warta uwagi - nie tylko ze względu na sam fantastyczny pomysł stworzenia hybrydowego świata - antyku w nowoczesnym wydaniu, ale także z powodu wartości, jakie całość za sobą niesie. Chociaż seria dedykowana jest nastolatkom, nawet Ci nieco starsi odbiorcy mogą się przy tej lekturze dobrze bawić - jestem tego przykładem.

mclena | 2016-05-07
Przeczytana: 06 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"-Wiesz, co mogłoby pomóc temu chłopcu? - zamyśliła się Demeter. - Rolnictwo.
Persefona przewróciła oczami.
-Matko...
-Pół roku za pługiem doskonale kształtuje charakter."

To już ostatnia część losów Percy Jacksona i jego przyjaciół i jest mi szczerze ogromnie smutno z tego powodu. Pamiętam, że jako dziecko nie lubiałam mitologii - sama nie wiem czemu, ale gdybym w tamtym czasie dostała do przeczytania własnie ten cykl, z pewnością inaczej bym na nią patrzyła, a mitologia zamiast męki byłaby tylko czystą przyjemnością. Z tego powodu tak mi własnie chodzi po głowie, że cykl "Precy Jackson i bogowie olimpijscy" mógłby śmiało być lekturą w szkole podstawowej, a kiedy przyszłoby sięgnąć po prawdziwe mity dzieciaki z wiekszym zaciekawieniem patrzyliby na to co w nich zawarte.
"Ostatni olimpijczyk" to decydujące starcie między bogami i herosami a Kronosem i jego bandą tytanów i potworów. Sądziłam, że będzie to troszkę komercyjne zakończenie, a tymczasem wyszło naprawdę fajnie. Riordan...

Shimik | 2015-06-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nareszcie nadszedł czas by zmierzyć się ze swoim wrogiem. W tej części dowiadujemy się jakich środków użyje Percy do walki z Kronosem. Przyjmie na siebie przekleństwo Achillesa by stać się silniejszym. Jak zwykle będzie mu towarzyszyć przyjaciółka Anabeth ale czy tylko przyjaciółka? Tylko czy ta siła będzie w stanie równać się z potęgą Kronosa? Czy zdoła ocalić swoich przyjaciół? Czy uratuje Olimp przed zagładą? Tego dowiecie się wyłącznie zagłębiają się w świat mitów i fantastyki czyli świat w którym żyje Percy:)
Lektura jest przyjemna, dobra na odstresowanie się:) Polecam Wam:)

Łędina | 2016-03-03

"Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Ostatni Olimpijczyk", piąta i ostatnia część serii książek o Perseuszu Jacksonie, autorstwa Ricka Riordana.

Rick Riordan - amerykański pisarz książek przeznaczonych dla nastolatków, jak i doroślejszych odbiorców. Studiował na Uniwersytecie stanu Teksas, specjalizując się w historii i anglistyce. Przez lata pracował jako nauczyciel. Sławę przyniosła mu seria powieści "Percy Jackson i bogowie olimpijscy", którą chętnie kontynuuje w "Olimpijskich Herosach". Obecnie mieszka w Teksasie wraz z żoną i dwoma synami.

Przez cały rok herosi przygotowywali się do walki z tytanami, wiedząc, że mają małe szanse na zwycięstwo. Armia Kronosa jest coraz potężniejsza, a z każdym dołączającym do niej bogiem lub herosem moc złowrogiego tytana wzrasta.

Podczas gdy Olimpijczycy usiłują powstrzymać siejącego zniszczenie Tyfona, Kronos szykuje się do ataku na Nowy Jork, gdzie Olimp pozostaje praktycznie bez ochrony. Percy Jackson i armia herosów muszą powstrzymać...

AuroraBorealis | 2015-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

I tak jestem po ostatnim tomie przygód Percy’ ego i jego przyjaciół. Tym razem Percy otrzymuje swoją osobistą przepowiednię dotyczącą ostatniej bitwy pomiędzy bogami. Razem z Annabeth - córką Ateny, Grooverem – satyrem i Nico synem Hadesa oraz wieloma innymi herosami zmierza ku ostatnim dniom. Swoim czy Olimpu dowiecie się kiedy sięgniecie po tą pozycję.

Czy Percy zaakceptuje swoje przeznaczenie? Jakie tajemnice odkryje podczas swojej ostatniej przygody? Czy uratują Olimp przed tytanem Kronosem? Czy uda im się pokonać potwory, które zagrażają miastu Nowy Jork? I jakie zadanie ma do wykonania Rachel Dare- śmiertelniczka, która widzi przez Mgłę?

Tak jak w przypadku poprzedniej części, ta również mi się podobała. Akcja znów zaczyna się od samego początku i z każdą kartką mocniej się zagęszcza i tym samym trudniej oderwać się od książki. Piekielna ogarzyca – Pani O’Leary świetna i przezabawna szczególnie wtedy kiedy zablokowała Paula w salonie. :)A pozycja tj w przypadku...

MarCyśka | 2010-11-19
Przeczytana: listopad 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniałe zakończenie równie Wspaniałej serii :)

"- Świetna robota z tymi nowymi domkami, tak swoją drogą. To chyba oznacza, że mogę się przyznać do wszystkich pozostałych synów i córek i przysłać ci nieco rodzeństwa w przyszłym roku.
- Ha, ha.
Posejdon zwiną pustą żyłkę.
Przestąpiłem z nogi na nogę.
- Hm, to był żart, prawda?"

Dawodi | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Naprawdę nienawidzę kończyć serii. Zawsze po ostatniej książce czuje się źle. Tak jakby cały smutek, który gdzieś zbierał się w moim ciele w jednej chwili znalazł się w sercu. Ale zakończenia bolą mnie też z innego powodu. Znów muszę znaleźć się w otaczającym mnie świecie, co boli.

"Przypomniało mi się, co powiedziała w Nowym Jorku: że chce zbudować coś trwałego i pomyślałem, że może zrobiliśmy pierwszy krok."

"Ostatni Olimpijczyk" to już (niestety) ostatnia część serii o Percym Jacksonie i Bogach Olimpijskich. Tak zastanawiam się leżąc na łóżku, że Rick Riordan mógłby napisać streszczenie z dalszego życia Percyego. Moglibyśmy poznać jego losy. Przypominał mi się fragment serialu Dr Hause, w którym trafia do niego pisarka. Mniejsza już o całą fabułę tego odcina. W pewnym momencie odpowiada ona na pytanie Hausa słowami, że nie napisała co dzieje się dalej z bohaterem książki, nie wyjaśnia jego losów ani nie odkrywa tajemnic jego życia, żeby czytelnik mógł sam to stworzyć, sam...

WampirkaJustynka | 2013-11-19
Przeczytana: 11 listopada 2013

Ostatnia część przygód Percego. Uważam, że ta seria nadawałaby się na lektury szkole.

Anna | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Podwójne brawo!
Brawo za kolejną bardzo ciekawą przygodę i fantastyczne zakończenie.
Brawo również za to, że Autor umiał zakończyć cykl zamiast ciągnąć go na siłę przez kolejne tomy.

Dzięki Percy'emu jacksonowi mój syn polubił czytanie :)

asl | 2011-08-07
Przeczytana: listopad 2010

Ostatnia część serii o Percy'm Jacksonie Ricka Riordana.

Czytając Ostatniego Olimpijczyka śmiałam się i płakałam jednocześnie. Rick Riordan znakomicie podsumował wcześniejsze niewyjaśnione sprawy.

Książka ta według mnie jest absolutnym geniuszem! Najlepsza część z całej serii.